Izraelskie linie lotnicze El Al zmierzają wprowadzić pilotażowy program stałych pór na wspólną modlitwę podczas lotów samolotów tego towarzystwa. Media izraelskie tłumaczą, że jest to odpowiedź na skargi pasażerów, którzy narzekali na nieuregulowane pory modlitw w korytarzach samolotów.
Zwierzchnicy Kościołów i wspólnot religijnych Ukrainy zebrali się 16 lutego w świątyni Mądrości Bożej – Sofii Kijowskiej – na wspólnej modlitwie o pokój i o pomyślność dla swego kraju. Obecni byli niemal wszyscy liderzy związków wyznaniowych, należących do Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z wyjątkiem metropolity Onufrego, stojącego na czele podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP).
W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jest to duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, która służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc w towarzyszeniu osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi tego konsekwencjami.
W wieku 95 lat zmarł koptyjski patriarcha Antoni, prawowity zwierzchnik Erytrejskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawahedo. Od 16 lat przebywał w areszcie domowym, po tym, jak autorytarne władze usunęły go ze stanowiska i mianowały na jego miejsce sprzyjającego im duchownego.
27-letni mężczyzna i jego 21-letnia dziewczyna oskarżeni są o kradzież pieniędzy z kościelnej skarbony. Para miała przyznać się także do innych kradzieży.
W minionym roku we Francji odnotowano 1659 ataków o podłożu antyreligijnym, ponad połowa dotyczyła chrześcijan. Wstępny raport przygotowany przez specjalną komisję powołaną przy ministerstwie sprawiedliwości ujawnia lawinowy wzrost profanacji, kradzieży i zniszczeń dokonanych w kościołach, a także ataków fizycznych na katolików.
Papież Franciszek dokonał kolejnego kroku prawnego na drodze reformy Kurii Rzymskiej przekazując część kompetencji do Kościołów lokalnych. Jest to wynik jego dążenia do decentralizacji władzy, wdrażanego w życie od początku pontyfikatu.
Dominikanin pracujący w Wietnamie, który zginął z rąk zamachowca, przebaczył przed śmiercią swojemu oprawcy. „W ten sposób stał się świadkiem Ewangelii. My także jesteśmy wezwani do miłości i przebaczenia” – stwierdził abp Aloisius Nguyen Hung Vi z diecezji Kon Tum, w której pracował zakonnik.
W Pakistanie grupa muzułmanów zabiła 25-letniego chrześcijanina Perveza Masiha. Do zdarzenia doszło wczoraj w chrześcijańskiej dzielnicy Lahauru. Zdaniem Zjednoczonej Rady Chrześcijan to kolejne świadectwo nieskuteczności działań policji wobec religijnego ekstremizmu.
Przygotowujemy drugie spotkanie pomiędzy papieżem Franciszkiem a patriarchą Cyrylem – powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji katolickiej KTO przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion.
14 lutego rozpoczął się w Paryżu proces czterech osób podejrzanych o udział w zabójstwie księdza Jacques’a Hamela. Trzej mężczyźni przebywający od pięciu lat w więzieniu oskarżeni są o tworzenie organizacji przestępczej i współudział. Jako domniemanego zleceniodawcę zabójstwa oskarżono zaocznie Rachida Kassima, znanego werbownika islamistów we Francji, który najprawdopodobniej zginął w Iraku lub Syrii w 2017 roku.
Dlaczego aborcja nie może być traktowana jako prawo człowieka – tłumaczy z rozmowie z KAI dr Tomasz Snarski, adiunkt w Katedrze Prawa Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Polscy teologowie protestują przeciwko niegodziwemu potraktowaniu Benedykta XVI i łączą się z całą mocą z emerytowanym papieżem, odznaczającym się niezłomną postawą moralną, jakiej dawał świadectwo nieustannie w okresie posługi uniwersyteckiej, biskupiej i papieskiej – czytamy w przesłanym KAI liście polskich teologów.
W brazylijskiej Kurytybie doszło do profanacji. Członkowie brazylijskich partii komunistycznych wtargnęli podczas Mszy do kościoła Matki Bożej Różańcowej w centrum miasta. Wymachując czerwonymi flagami napastnicy wykrzykiwali obraźliwe hasła pod adresem kapłanów i wiernych. Pretekstem do manifestacji były rasistowskie ataki z Rio de Janeiro, w których dwóch czarnoskórych straciło życie.
Dla każdego przyzwoitego człowieka zawsze było jasne, że Benedykt XVI był zawsze prawdomówny, a raport monachijskiej kancelarii prawnej zamówiony za pieniądze kościelne okazał się wyjątkowo tendencyjny - uważa były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Niemiecki purpurat kurialny zarzuca kierownictwu episkopatu w swej ojczyźnie niegodziwie potraktowanie papieża-seniora.
Komunistyczny rząd Chin opublikował nowym skrypt dla szkół wyższych oraz kadry Partii Komunistycznej, w którym zajmuje się zorganizowanymi religiami. Podręcznik w języku chińskim „Zasady naukowego ateizmu” stanowi część kampanii partyjnej na rzecz pełnego i wiernego wypełniania decyzji Krajowej Konferencji ds. religijnych z grudnia ubiegłego roku, poinformowała azjatycka agencja prasowa UCAN.
Nasz Dziennik opisuje przypadek hiszpańskiego biskupa Bernardo Álvareza, ordynariusz diecezji San Cristobal de La Laguna, który w wywiadzie nazwał homoseksualizm grzechem ciężkim. Sprawę skomentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
O jedność z Kościołem powszechnym zaapelował do przedstawicieli Kościoła niemieckiego, zgormadzonych na trzecim zgromadzeniu plenarnym drogi synodalnej we Frankfurcie nad Menem nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Nicola Eterović.
Sąd federalny w Tennessee przywrócił tymczasowo zakaz wykonywania aborcji z powodu rasy lub płci płodu oraz prenatalnej diagnozy zespołu Downa. Ustawa była wcześniej wielokrotnie kwestionowana z prawnego punktu widzenia przez jej przeciwników. O przywrócenie prawa wnioskował stanowy prokurator generalny. „Amerykanie nie chcą śmiertelnej dyskryminacji nienarodzonych dzieci” – skomentowała orzeczenie Marjorie Dannenfelser z fundacji prolife, Susan B. Anthony List.
Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, zatwierdził w czwartek zmiany w prawie, które pozwalają na karanie osób uczestniczących w pikietach oraz modlitwach pod klinikami aborcyjnymi. Odtąd będzie za to grozić do 12 miesięcy więzienia.