6 marca br. prawosławny arcybiskup Elizeusz przybył z niezapowiedzianą wizytą do amsterdamskiej parafii, by nakazać wymienianie w liturgii imienia patriarchy Cyryla. Dwa dni wcześniej otrzymał od parafii powiadomienie o zaprzestaniu wymieniania imienia patriarchy ze względu na to, że Cyryl "„wyraził pełne poparcie dla inwazji”.
Caritas Polska i Caritas diecezjalne, wspólnoty parafialne, zgromadzenia zakonne, kurie biskupie i seminaria duchowne oraz wierni indywidualni - cały Kościół w Polsce angażuje się nieustanne we wsparcie na rzecz Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Pomoc odbywa się w kraju, na granicy oraz każdego dnia zmierza do naszego wschodniego sąsiada.
Zachodnia Ukraina jest najspokojniejszym rejonem kraju. Na Zakarpacie ukraińskie dotarło jak dotąd 100 tys. uchodźców. Cały region pomaga uciekającym przed wojną. „16 dni wojny to bardzo dużo, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, módlcie się, byśmy nie poddali się nienawiści” - powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią bp Mikołaj Łuczok OP, administrator apostolski diecezji mukaczewskiej.
Chociaż Papież Franciszek postępuje zgodnie z tradycyjną dyplomacją watykańską, zachowując ostrożność w nazywaniu agresora - w tym przypadku Rosji - to słowa Ojca Świętego wypowiedziane w minioną niedzielę były bardzo wyraźne – powiedział w wywiadzie dla Inés San Martín z portalu Crux ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Watykanie, Janusz Kotański.
Ostre słowa potępienia wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz apel o natychmiastowe podjęcie działań do społeczności międzynarodowych wystosował zwierzchnik autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Said Ismagiłow, mufti Administracji Religijnej Muzułmanów Ukrainy „Ummah”, prezes Ogólnoukraińskiej Organizacji Publicznej Muzułmanów zamieścił w sieci emocjonalny wpis na temat rosyjskiego bombardowania meczetu w Mariupolu.
O przyczynach ścisłego powiązania Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, a zwłaszcza Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla z władcami Kremla oraz konieczności „ekumenicznego resetu” pisze na portalu The First Things znany intelektualista amerykański i biograf św. Jana Pawła II, George Weigel.
Znany polski jezuita i misjonarz o. Wojciech Ziółek SJ poinformował w sieci o zakazie, jaki otrzymała Filharmonia Tomska od rosyjskich władz.
Jak podaje "The Catholic Herald," w ciągu najbliższych tygodnia święcenia prezbiteratu przyjmie dwóch byłych biskupów anglikańskich.
Gdy Ukraina targana jest wojną, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to różnoraka pomoc dla walczących i dla uchodźców. Tymczasem okazuje się, że są płaszczyzny potrzeb, z których nie zdajemy sobie sprawy. Z prośbą wyszli szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi i poproszony przez niego o pomoc łódzki metropolita abp Grzegorz Ryś. W sieci pojawił się niedawno poruszający film z apelem o pomoc.
Stolica Apostolska wyraziła wdzięczność krajom sąsiadującym z Ukrainą, a zwłaszcza Polsce, za hojność jaką okazują przyjmując uchodźców, przez co stanowią przykład prawdziwej rodziny narodów. Mówiono o tym podczas posiedzenia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Genewie
Bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej został mianowany biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe (10 marca 2022) Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Macieja Małygę, wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji wrocławskiej, biskupem pomocniczym tejże archidiecezji i przydzielił mu stolicę tytularną Dulcigno.
Nuncjatura Apostolska w Polsce podała informację nt. decyzji Stolicy Apostolskiej dotyczącej bp. Jana Szkodonia.
„Ten tragiczny konflikt stał się częścią zakrojonej na szeroką skalę strategii geopolitycznej, której celem jest przede wszystkim osłabienie Rosji” napisał Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl odpowiadając na apel Światowej Rady Kościołów, która wezwała go, by przyczynił się do położenia kresu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia obarczył odpowiedzialnością za barbarzyńskie działania armii rosyjskiej „rusofobię Zachodu”, oskarżając kraje NATO o działania agresywne. Światowa Rada Kościołów upubliczniła ten list 10 marca.
Nuncjusz apostolski abp Waldemar Stanisław Sommertag opuścił przedwcześnie swoją misję dyplomatyczną w Nikaragui, w niedzielę 6 marca, pod wpływem silnych nacisków politycznych ze strony reżimu Daniela Ortegi i Rosario Murillo – podaje powołując się na źródła dyplomatyczne portal Confidencial. Nuncjatura potwierdza nieobecność nuncjusza bez wyjaśnienia przyczyn, a rząd milczy na temat wydalenia przedstawiciela Stolicy Apostolskiej.
Sting nagrał piosenkę dla Ukrainy i zamieścił apel o zakończenie wojny. Gwiazdor rozpoczął też akcję pomocową, w której pośredniczyć ma polska firma.
- Jeśli chodzi o udzielanie prawosławnym Komunii św. w kościołach katolickich to jest to niemożliwe, gdyż prawosławie traktuje ten gest jako akt apostazji - powiedział KAI abp Stanisław Gądecki, pytany jak należy w tym zakresie traktować tych uchodźców przybyłych z Ukrainy, którzy należą do Kościoła prawosławnego.
Wczoraj Papież dziękował dziennikarzom za ich pracę podczas wojny na Ukrainie. „Jest to służba, która pozwala nam być blisko dramatu tego narodu i pozwala ocenić okrucieństwo wojny” – mówił Franciszek. Jednakże nie wszędzie dziennikarze mogą informować o tym, co się dzieje na Ukrainie. Wczoraj po raz pierwszy rosyjskie media katolickie musiały ocenzurować Papieża. Nie mogły przytoczyć jego słów o tym, że nie jest to jedynie operacja militarna, lecz wojna, która sieje śmierć, zniszczenie i nędzę.
W duchu solidarności z kobietami cierpiącymi z powodu wojny w Ukrainie upłynęło tegoroczne Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. W modlitwie uczestniczyły przedstawicielki ukraińskich matek, które wraz z dziećmi znalazły schronienie w Częstochowie. Specjalne filmowe pozdrowienie ze schronu przekazała grupa kobiet z paulińskiej parafii. Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, celebrowana była w kielichu „Życia i Przemiany”, który kobiety polskie złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia. Przyzywano wstawiennictwa bł. Prymasa Wyszyńskiego, patrona trudnych czasów, którego przesłanie do kobiet przypomniano.