Od chwili wybuchu wojny na pełną skalę, trzykrotnie próbowano mnie zabić – powiedział wysłannikowi państwowej telewizji greckiej ERT, metropolita Kijowa i całej Ukrainy, Epifaniusz - zwierzchnik nie uznawanego przez Moskwę Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Mimo że jestem „branżowo” stosunkowo wysoko odporny, to na takie bestialstwo, ogrom zniszczeń i cierpienia, jakie dokonuje się teraz na Ukrainie, nie byłem przygotowany. To, co można zobaczyć dziś na ulicach naszego kraju, porusza nawet najtwardszych. Łzy cisną się do oczu nawet tym, których serce już dawno skamieniało - relacjonuje ks. Tomasz Krzemiński MS, Polak, pracujący na zachodniej Ukrainie.
Zaprzestanie wymieniania w czasie liturgii imienia patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla z powodów innych niż błędy doktrynalne lub kanoniczne, jest rozłamem, za który każdy, kto tego się dopuszcza, odpowie przed Bogiem. Takie ostrzeżenie wystosował pod adresem metropolity sumskiego i achtyrskiego "promoskiewskiego" Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) Eulogiusza kierownik Sekretariatu Administracyjnego Patriarchatu Moskiewskiego, biskup odincowski i kranogorski Tomasz.
Hiszpańskie środki przekazu, szeroko relacjonujące pomoc udzielaną w Polsce ukraińskim uchodźcom wojennym, wskazują, że polscy katolicy, zarówno indywidualnie, jak i przez ruchy i stowarzyszenia kościelne, masowo włączają się w te działania.
Od 4 marca w ponad 200 kinach w całej Polsce widzowie mogą oglądać film o objawieniach w Guadalupe. To pierwsza kinowa ekranizacja tych wydarzeń. Historia jednego z największych cudów maryjnych w dziejach stała się tematem filmu amerykańskich producentów. Stworzyli oni fabularną opowieść „Cud Guadalupe” o wytrwałości i sile, jaką ma wiara, szczególnie w obliczu prawdziwej tragedii.
W tym tygodniu, w niemieckim magazynie "Bunte" ukazał się - poczytywany przez wielu za kontrowersyjny - wywiad z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec abp. Georgiem Bätzingiem. Hierarcha podejmował tam wiele tematów związanych z nauczaniem Kościoła dotyczącym kwestii seksualnych.
Wytrwajcie, choć oskarżają was o działanie na szkodę Kościoła, podważają waszą wiarygodność i próbują bagatelizować rozmiary krzywd – apelował bp Damian Muskus OFM do skrzywdzonych w Kościele i wszystkich, którzy ich wspierają. Hierarcha przewodniczył w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Mszy św. z okazji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wystosował list otwarty, w którym sprzeciwia się nieprawdziwym informacjom, opublikowanym przez włoski dziennik "Avvenire" a dotyczącym rzekomych przejawów rasizmu w przyjmowaniu przez Polskę uchodźców z Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji przy Watykanie piętnuje też brak reakcji ze strony gazety, która natychmiast po opublikowaniu oczerniającego Polaków artykułu otrzymała stosowny list, prostujący informacje z prośbą o jego wydrukowanie.
"Zbrojna napaść na Ukrainę, jakiej dopuściła się Federacja Rosyjska, stanowi najcięższy grzech wobec praw Boga i ludzi" – czytamy w oświadczeniu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. "Wspieramy Naród Ukraiński i pomagać będziemy tym wszystkim, którzy pomocy będą oczekiwali i wymagali" - zapewniają polscy muzułmanie.
Stolica Apostolska apeluje o zawieszenie broni na Ukrainie oraz o powrót do dyplomacji i dialogu. Mówił o tym na forum zgromadzenia ogólnego ONZ abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji. Zaapelował on również o przyjmowanie ukraińskich uchodźców a także o pomoc humanitarną dla Ukrainy.
4 marca w I piątek Wielkiego Postu obchodzimy po raz 6. w Kościele Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w tym dniu w całej Polsce. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje Prymas abp Wojciech Polak. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
Nawet gdybyście zniszczyli wszystkie nasze ukraińskie katedry i kościoły - nie zniszczycie naszej wiary w Ukrainę i w Boga – powiedział w ósmym dniu wojny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przesłaniu do narodu.
Walka z szerzeniem się wśród Kozaków nietradycyjnych idei religijnych, z kształtowaniem negatywnego wizerunku Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i z rozprzestrzenianiem się wśród nich ateizmu – to główne zadania grupy roboczej w ramach Rady ds. Kozactwa przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. Grupa ds. przeciwdziałania szerzeniu się destrukcyjnych nurtów religijnych, działająca w łonie stałej komisji ds. współdziałania z RKP w ramach wspomnianej Rady, spotkała się 25 lutego w formie wideokonferencji. Obrady prowadził przewodniczący grupy roboczej ks. Timofiej Czajkin.
„Nie jesteśmy jedynie przedstawicielstwem dyplomatycznym. Reprezentuję tutaj Papieża wobec Ukrainy, ale także wobec ludzi i Kościołów na Ukrainie. Mam nie tylko obowiązek, ale i możliwość bycia blisko ludzi. Zatem moje miejsce jest tutaj” – powiedział w wywiadzie telefonicznym dla SIR nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas.
Prezydent Joe Biden odpowiadał w środę na pytania dziennikarzy dotyczące w głównej mierze sprawy inwazji Rosji na Ukrainę. Jedno pytanie okazało się dotyczyć innych spraw.
„Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina, by zaprzestał bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie, a cierpienie dotyka nie tylko żołnierzy, ale i osoby cywilne – zwłaszcza kobiety i dzieci” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w wysłanym 2 marca liście do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.
„Nie chodzi o zewnętrzną przemianę, o to, abyśmy w oczach własnych czy też w oczach innych uchodzili za dobrych i sprawiedliwych. Chodzi o decyzję, która sięga w nasze serce, w nasze sumienie, w nasze życie, a to domaga się zerwania więzów egoizmu i samozadowolenia. Domaga się wolności” - mówił w Środę Popielcową w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Dzwony w wielu katedrach i kościołach w całej Europie zabrzmią w czwartek o godz. 12.00 w intencji pokoju dzwony. "My, wspólnota osób odpowiedzialnych za budowę wielkich katedr i kościołów katedralnych Europy od Norwegii po Maltę i od Hiszpanii po Ukrainę, nie chcemy milczeć na temat wojny na Ukrainie" - czytamy w komunikacie Europejskiego Stowarzyszenia Budowniczych Katedr, Budowniczych Kościołów i Mistrzów Budownictwa. W akcji weźmie udział także katedra św. Szczepana w Wiedniu.
Wypowiadając się dla CNN Turk, o napaści Rosji na Ukrainę, patriarcha Bartłomiej I wyraził ubolewanie z powodu wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską. „Cały świat jest przeciwko Rosji. Wchodzimy w nowy okres zimnej wojny. Dystans między Rosją a światem zachodnim staje się coraz większy” - powiedział Patriarcha Ekumeniczny.
Wobec niemieckiej Drogi Synodalnej potrzebna jest solidarność biskupów wszystkich Kościołów partykularnych, którzy wypowiadają się z troską o jedności Kościoła - uważa ks. prof. Grzegorz Chojnacki, teolog, obserwator Drogi Synodalnej z ramienia KEP. Dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Szczecińskiego zaznacza, że nuncjusz apostolski w Niemczech od dawna ostrzegał przed „rewolucyjnym zapędem” niektórych niemieckich biskupów.