Wierni prawosławnej parafii w Dwirciu koło Zasławia w obwodzie chmielnickim jednogłośnie postanowili przejść z jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego do Kościoła Prawosławnego Ukrainy informuje Depo.Chmelnytsky. Głosowanie odbyło się pod nieobecność proboszcza.
Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa. Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Jest patronem wszystkich ojców.
W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji na Ukrainie, 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie – w łączności z Ojcem Świętym – we wszystkich krajach i diecezjach świata zostanie dokonany ten sam akt. W Polsce nastąpi to wszystkich kościołach o godz. 17.00, a ponadto zostaną odprawione Msze św. w intencji pokoju na Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.
Bluźniercze wykorzystanie Ewangelii przez Władimira Putina skrytykował wybitny włoski teolog, abp Bruno Forte. Prezydent Rosji, który przemawiał dziś na wiecu w Moskwie, zorganizowanym z okazji ósmej rocznicy okupacji Krymu oraz poparcia dla wojny w Ukrainie, próbował usprawiedliwić rosyjską agresję słowami Jezusa z Ewangelii św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13).
Powstają wspólnoty miłośników życia. Nieformalne grupy będą zrzeszać osoby, dla których ważne są ideały pro-life. Spotkanie wprowadzające odbędzie się online 23 marca 2022 r. o godz. 19.00.
„W mojej opinii patriarcha Cyryl popadł w schizmę i powinien być zdetronizowany przez Synaksę Zwierzchników - czyli zgromadzenie zwierzchników autokefalicznych Cerkwi” - mówi Patryk Panasiuk. W rozmowie z KAI działacz polskiego środowiska prawosławnego specjalizujący się w polityce religijnej i protokole dyplomatycznym Kościoła prawosławnego m. in. omawia dotychczasowe zaangażowanie polskich prawosławnych dla uchodźców z Ukrainy, komentuje milczenie metropolity Sawy oraz postawę patriarchy Cyryla, a także postuluje dyskusję o podniesieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego do rangi patriarchatu.
Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller, popiera apel kardynała George'a Pella, który wezwał Kongregację Nauki Wiary do udzielenia formalnego napomnienia biskupom głoszącym opinie sprzeczne z Magisterium Kościoła.
Gwiazdor kina akcji oraz polityk Arnold Schwarzenegger zwrócił się z apelem do rosyjskich obywateli. Aktor powiedział, że publikuje ten film, by trafił on do Rosjan i rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie.
W dniu 17 marca Kościół powszechny wspomina w liturgii św. Patryka – niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień ten jest w Irlandii i wszędzie, gdzie żyją Irlandczycy, wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni przypinają sobie tego dnia trójlistną koniczynę – symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.
Wierzymy, że Maryja chroni nasze miasto przed atakami po to, byśmy mogli nieść pomoc udręczonym ludziom, którzy uciekają teraz z oblężonego Mariupola. W rozmowie z Radiem Watykańskim mówi o tym bp Jan Sobiło, który w Zaporożu organizuje wsparcie dla uchodźców. Na miasto spadły dziś pociski, ale nie wyrządziły większych szkód.
„Na Ukrainie mamy miasta, które stały się cmentarzami pod gołym niebem. Rosjanie nie pozwalają nam zabierać ciał zmarłych i ich chować. Potrzebujemy korytarzy humanitarnych, by móc wypełnić chrześcijański i ludzki obowiązek pochówku” - powiedział ks. Mikołaj Melnyk, proboszcz z diecezji kamieniecko-podolskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podał informacje nt. skali zbiórki, jaka dokonywana była w polskich kościołach na rzecz Ukrainy w niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową. Jednocześnie ks. Iżycki podkreślił, że jest to tylko suma, którą udało się zebrać do puszek, nie wliczone są jeszcze przelewy oraz wpłaty przez stronę internetową Caritas. Informacje dotyczące całości zebranej kwoty podane zostaną pod koniec tygodnia.
Stolica Apostolska potwierdziła dziś, że doszło do telerozmowy pomiędzy papieżem Franciszkiem a zwierzchnikiem Patriarchatu Moskiewskiego, Cyrylem.
W 924 domach zakonnych w Polsce i 98 na Ukrainie siostry zakonne udzielają pomocy duchowej, psychologicznej, medycznej i materialnej – informuje Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Są to dane na 14 marca 2022 r.
Do udzielenia publicznej nagany dwóm ważnym biskupom europejskim za „całkowite i wyraźne odrzucenie” nauczania Kościoła w zakresie etyki seksualnej wezwał Watykan kardynał George Pell. W oświadczeniu wydanym 15 marca, kardynał Pell poprosił Kongregację Nauki Wiary o „interwencję i wydanie orzeczenia” w sprawie komentarzy kardynała Jean-Claude'a Hollericha, relatora generalnego watykańskiego Synodu o synodalności, oraz biskupa Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Obydwaj wzywali do zmiany nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu.
Jeśli wierzyć różnym oficjalnym statystykom i innym danym, prezydenta Rosji Władimira Putina popiera, przynajmniej na papierze, ponad 70 proc. mieszkańców kraju. Mimo to w tych dniach jest on narażony na poważne niebezpieczeństwo ze strony licznych wrogów, dlatego postanowiły go wesprzeć i dodać mu sił czarownice rosyjskie, których około stu zebrało się w Moskwie 12 marca na swej radzie generalnej.
„Wasza Świątobliwość, przyjedź do Kijowa, Twoja obecność tutaj może uratować życie i ułatwić dialog na rzecz zawieszenia broni i pokoju” – napisał w dramatycznym liście do Franciszka burmistrz ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
Wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce uchodźcom wojennym były głównymi tematami zakończonego dziś w Warszawie 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omówili liczne działania charytatywne Kościoła. W komunikacie z obrad podkreślili też konieczność zorganizowanej, długofalowej pomocy tym, którzy zdecydują się na pozostanie w naszej Ojczyźnie.
W dobie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Watykan zdecydował się na akt konsekracji Rosji i Ukrainy. O sprawie poinformowała dziś Stolica Apostolska.
„Anioł Pański powiedział do Eliasza z Tiszbe: «Wstań, wyjdź naprzeciw posłańców króla Samarii i powiedz im: Czyż nie ma Boga w Izraelu, że wy idziecie wywiadywać się u Beelzebuba, boga Ekronu? (…)»” (2Krl 1,3).