10 kwietnia to data, która od 13 lat łączy się z pamięcią o ofiarach katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 r. w drodze do Katynia. Zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Na Jasnej Górze pamięć o nich wyraża się w modlitwie, ale też w pamiątkach, które ofiarowują rodziny tych, którzy zginęli w katastrofie. Msza św. za Ojczyznę w rocznicę katastrofy smoleńskiej sprawowana będzie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o 15.30.
„A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Wykonało się!» (J 19, 30a).
Przeciwko zrównywania ofiar z napastnikami zaprotestowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ten sposób odczytano w Kijowie rozważnie X stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.
Rosyjska milicja zabroniła katolikom rozpalenia ognia w Wigilię Paschalną przed bazyliką św. Katarzyny. Świątynia ta znajduje się przy głównej ulicy centrum miasta - Newskim Prospekcie.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Homilia - o. Michał Morozek OP, komentarz bp Edward Dajczak.
O podjęcie przez wspólnotę międzynarodową działania na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie i wszystkich konfliktów, które wykrwawiają świat, zaapelował papież Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi”. Wygłosił je w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Wcześniej na placu św. Piotra przewodniczył Mszy św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
„Powróćmy do Galilei, niech każdy z nas powróci do swojej Galilei, tej z pierwszego spotkania, i zmartwychwstańmy do nowego życia!” – zachęcił Franciszek w czasie Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra w Watykanie. Przestrzegł, abyśmy się nie skupiali na „grobach” naszych rozczarowań, goryczy i nieufności, ale dzięki Passze Pana szli naprzód, wyszli z poczucia klęski, odsunęli kamień grobowy, w którym często zamykamy nadzieję i spojrzeli z ufnością w przyszłość, ponieważ Chrystus zmartwychwstał i zmienił kierunek dziejów. „Pamiętaj i idź: powróć do Niego, odnajdź łaskę zmartwychwstania Boga w tobie!” – zaapelował papież.
O tym, jak Wielkanoc była przeżywana w pierwszych wiekach rodzącego się Kościoła, aby lepiej zrozumieć jej znaczenie dla chrześcijan, opowiada o. prof. Bazyli Degórski OSPPE, patrolog Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu i Instytutu Duchowości „Teresianum” w Rzymie.
Dziś w nocy Kościół katolicki będzie celebrował liturgię Wigilii Paschalnej, centralnego wydarzenia całego oku liturgicznego. Obrzęd chrztu dorosłych od starożytności wpisany jest właśnie w tę celebrację. W Watykanie papież ochrzci dziś osiem osób.
Nie wiesz czym jest Wigilia Paschalna, jak przebiegają jej etapy, jakie jest znaczenie zawartych w niej symboli? Postaramy się krótko to wyjaśnić.
W Jerozolimie rozpoczęły się uroczystości wielkanocne. Wielu katolików z całego świata przybyło w sobotę wczesnym rankiem do Bazyliki Grobu Pańskiego, aby świętować Wigilię Paschalną. Przed kaplicą, która według najstarszej tradycji chrześcijańskiej jest miejscem zmartwychwstania Jezusa, łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa przewodniczył uroczystej liturgii.
Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki złożył wszystkim życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. - Spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym przemienia nas i naszą codzienność - podkreślił hierarcha.
Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.
„Słowa pokoju w świecie pełnym wojny” - taki jest motyw przewodni tegorocznej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Rozważania do niej przygotowały osoby z obszarów konfliktów w różnych częściach świata. Nie zabrakło odniesienia do wojny na Ukrainie i do losu migrantów. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 21.15.
W czasach, gdy pławimy się w nihilizmie, śmierć i zmartwychwstanie Syna Bożego prowadzi do apoteozy życia. Mówił o tym kard. Raniero Cantalamessa w wielkopiątkowym kazaniu w czasie Liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra w Watykanie. Nabożeństwu przewodniczył papież Franciszek.
„A szło za Nim mnóstwo ludu, także kobiet, które zawodziły i płakały nad Nim. Lecz Jezus zwrócił się do nich i rzekł: «Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi!” (Łk 23, 27-28).
Już za dwa miesiące – 3 czerwca 2023 r. – odbędzie się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. Hasło spotkania brzmi: "Idź za Barankiem". Związane ono będzie z odkrywaniem Eucharystii. W tym roku po raz pierwszy spotkanie lednickie prowadzić będzie siostra zakonna.
Podczas Liturgii Męki Pańskiej czytana jest Ewangelia wg św. Jana. Zamieszczamy wielkopiątkowe kazanie opata tynieckiego o. Szymona Hiżyckiego OSB.
W Wielki Piątek, zamiast Mszy św., celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jej głównym punktem, po liturgii Słowa, jest adoracja Krzyża – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Wielkiego Piątku.
Na zakończenie Mszy św. Krzyżma w kościele seminaryjnym ordynariusz opolski podziękował wszystkim kapłanom i wiernym, którzy wspierali go modlitwą i duchowo go wspierali w czasie choroby.