Wiadomości
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Dziś w liturgii Kościół przeżywa kolejne wydarzenia Misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa - Jego mękę i śmierć.

Papież odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich Wiadomości
Papież odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich

Papież odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich Casal del Marmo na przedmieściach Rzymu. Umysł i ucałował stopy 12 osadzonych. Była to jego druga wielkoczwartkowa liturgia w tym miejscu – po raz pierwszy Franciszek był tam w 2013 roku.

Papież na Mszy Krzyżma: Kryzys w życiu kapłana, to decydujący etap życia duchowego Wiadomości
Papież na Mszy Krzyżma: Kryzys w życiu kapłana, to decydujący etap życia duchowego

Bez Ducha Świętego nie ma życia chrześcijańskiego. Nie możemy pozostawić Go na zewnątrz ani umieścić na półce z dewocjonaliami – przekonywał papież Franciszek podczas wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dodał, że „dojrzałość kapłańska pochodzi od Ducha Świętego i wypełnia się, gdy On staje się głównym bohaterem naszego życia”. Zwrócił też uwagę na kryzysy w życiu kapłańskim, które zgodnie z planem Bożym są etapem paschalnym ich życia, naznaczonym chwilą prawdy o sobie samych. Powinny one stać się punktem zwrotnym kapłaństwa, decydującym etapem życia duchowego.

Mateusz Szpytma o ekshumacji szczątków rodziny Ulmów: Nie zapomnę tych chwil do końca życia Wiadomości
Mateusz Szpytma o ekshumacji szczątków rodziny Ulmów: Nie zapomnę tych chwil do końca życia

Nie zapomnę tych chwil do końca życia – tymi słowami dr Mateusz Szpytma opisał swoje uczestnictwo w ekshumacji szczątków Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej jest także krewnym Sług Bożych z Markowej.

Wielki Czwartek. Kościół wchodzi dziś w Triduum Paschalne Wiadomości
Wielki Czwartek. Kościół wchodzi dziś w Triduum Paschalne

Dziś wieczorem Kościół kończy okres Wielkiego Postu i wchodzi w Święte Triduum Paschalne, czyli czas przeżywania centralnych wydarzeń zbawczych: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Triduum Paschalne: Czy chrześcijanie w pierwszych wiekach tak samo obchodzili dni poprzedzające Wielkanoc? Wiadomości
Triduum Paschalne: Czy chrześcijanie w pierwszych wiekach tak samo obchodzili dni poprzedzające Wielkanoc?

Jak obchody Triduum Paschalnego w pierwszych wiekach rodzącego się Kościoła, wpłynęły na kształt współczesnych celebracji liturgicznych Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej wyjaśnia o. prof. Bazyli Degórski OSPPE, patrolog Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu i Instytutu Duchowości „Teresianum” w Rzymie.

Katolicy z Barcelony udaremnili próbę sprofanowania świątyni przez feministki Wiadomości
Katolicy z Barcelony udaremnili próbę sprofanowania świątyni przez feministki

Grupa kilkudziesięciu katolików z barcelońskiej parafii Santa Maria del Remei, w centrum stolicy Katalonii, udaremniła podjętą przez aktywistki feministyczne próbę sprofanowania kościoła.

Pascha – święto wolności i wiary Wiadomości
Pascha – święto wolności i wiary

Pascha, po hebrajsku Pesach, jest wielkim świętem wolności i wiary. Żydzi wspominają historię wyzwolenia z niewoli egipskiej. Bóg, dotychczas wyznawany jako Stwórca Świata, objawił się jako Wyzwoliciel. Święto Paschy to czas, w którym porzucając swoje osobiste zniewolenia, należy pójść za głosem Boga. Jest to piękna lekcja ufności zarówno dla Żydów jak i dla Chrześcijan – opowiada w komentarzu dla Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Pascha jest najważniejszym i najstarszym świętem żydowskim.

Franciszek do Polaków: Patrzcie na drzewo Krzyża, by zakiełkowała w was nadzieja Wiadomości
Franciszek do Polaków: Patrzcie na drzewo Krzyża, by zakiełkowała w was nadzieja

Dzisiejszą katechezę, głoszoną podczas audiencji generalnej w Watykanie, papież poświęcił głównie nadziei i uzdrowieniu, które płyną z Krzyża Pańskiego. Franciszek zwrócił się także do Polaków.

CBOS: Wysoka poprawa opinii nt. Kościoła katolickiego. Efekt Jana Pawła II? Wiadomości
CBOS: Wysoka poprawa opinii nt. Kościoła katolickiego. Efekt Jana Pawła II?

Po ubiegłorocznym pogorszeniu opinii, obecnie wśród dorosłych Polaków, odnotowuje się wzrost pozytywnych wypowiedzi na temat Kościoła katolickiego. Dane opublikował CBOS w badaniu dotyczącym ocen działalności instytucji publicznych w marcu.

To od nas zależy obecność chrześcijan w Ziemi Świętej Wiadomości
To od nas zależy obecność chrześcijan w Ziemi Świętej

W Wielki Piątek w kościołach odbędzie się zbiórka na pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej. Przypomnieli o tym uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Warszawie, organizowanej przez KAI. – Chrześcijanom tam żyje się coraz trudniej, ich liczba systematycznie spada. To, czy chrześcijaństwo przetrwa w miejscu, gdzie powstało, zależy tylko od nas – przekonywali uczestnicy spotkania.

Nigeria i Pakistan wołają o sprawiedliwość Wiadomości
Nigeria i Pakistan wołają o sprawiedliwość

Nigeryjski biskup udał się do Stanów Zjednoczonych, by wołać o sprawiedliwość dla prześladowanych chrześcijan w swoim kraju. Biskup Jude Arogundade z Ondo wciąż jest przytłoczony skutkami śmiertelnego ataku w jego diecezji w rok po tym, jak napastnicy zabili 41 wiernych podczas Mszy św. w kościele p.w. św. Franciszka Ksawerego. „Zapach krwi w kościele jest wciąż świeży” – powiedział biskup wybitnej publiczności złożonej z amerykańskich prawodawców, organizacji pozarządowych i urzędników oddanych sprawie wolności religijnej.

Bp Jan Sobiło: Zwycięstwo Ukrainy przybliża się z każdym dniem Wiadomości
Bp Jan Sobiło: Zwycięstwo Ukrainy przybliża się z każdym dniem

Ludzie mieszkający na wschodzie Ukrainy są przekonani, że zwycięstwo nad rosyjskim agresorem stopniowo się przybliża - powiedział Radiu Watykańskiemu bp Jan Sobiło z Zaporoża, wracający właśnie ze strefy przyfrontowej. Mają nadzieję, że wraz z nadejściem wiosny najeźdźcy zostaną wypchnięci i że również 80 proc. województwa zaporoskiego znajdujące się obecnie pod okupacją zostanie uwolnione.

Najbardziej znany wojujący ateista świata: Jako biolog twierdzę, że są dwie płcie i to wszystko Wiadomości
Najbardziej znany wojujący ateista świata: Jako biolog twierdzę, że są dwie płcie i to wszystko

Humanista, ateista i biolog ewolucyjny Richard Dawkins broni autorki Harry'ego Pottera J.K. Rowling, a także brytyjskiej profesor filozofii Kathleen Stock przed "zastraszaniem" przez aktywistów transseksualnych, "którzy zachowują się tak, jakby biologia nie istniała". Wszyscy bronią swojego stanowiska, że istnieją tylko dwie płcie.

KEP: Gdzie jest granica, gdy ktoś staje się aktywnym współsprawcą przemytu ludzi, a gdzie jest konieczność ratowania życia? Wiadomości
KEP: Gdzie jest granica, gdy ktoś staje się aktywnym współsprawcą przemytu ludzi, a gdzie jest konieczność ratowania życia?

Trzeba znaleźć taką formułę wsparcia tych najbardziej potrzebujących, aby nie było poczucia, że jest się podejrzanym, oskarżonym, nielegalnie pomagającym. To wisi w powietrzu, od kiedy wybuchł kryzys w Usnarzu Górnym - mówi KAI bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, powtarzając ubiegłotygodniowy apel Rady o zalegalizowanie humanitarnej pomocy niesionej przez wolontariuszy migrantom przy granicy polsko-białoruskiej.

Kuria Archidiecezji Łódzkiej reaguje na wypowiedź posła Lewicy: Pomnik został oczyszczony na koszt archidiecezji Wiadomości
Kuria Archidiecezji Łódzkiej reaguje na wypowiedź posła Lewicy: Pomnik został oczyszczony na koszt archidiecezji

"W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w mediach w sprawie oczyszczenia – zdewastowanego w Łodzi - pomnika św. Jana Pawła II Kuria Archidiecezji Łódzkiej wydała oświadczenie" - czytamy na stronie łódzkiej archidiecezji.

Ewangelia na Niedzielę Męki Pańskiej (Niedzielę Palmową) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Niedzielę Męki Pańskiej (Niedzielę Palmową) z komentarzem [video]

Niedziela Męki Pańskiej - Niedziela Palmowa i VI Niedziela Wielkiego Postu. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik; kazanie - o. Krzysztof Pałys OP.

Abp Ryś o dewastacji pomnika: Stałem i nie wiedziałem, co mam robić, ale usłyszałem w sobie pytanie: co by zrobił JP2? #SolidarnizJPII Wiadomości
Abp Ryś o dewastacji pomnika: Stałem i nie wiedziałem, co mam robić, ale usłyszałem w sobie pytanie: co by zrobił JP2? #SolidarnizJPII

Co by zrobił Jan Paweł II? Odpowiedź jest oczywista: pomodliłby się za sprawców – powiedział abp Grzegorz Ryś komentując nocne zbezczeszczenie pomnika papieża. Monument został oblany czerwoną farbą, twarz papieża zamalowano na żółto, zaś na cokole trzykrotnie napisano "maxima culpa", czyli "wielka wina". Przy pomniku, stojącym przed łódzka katedrą, abp Ryś rozpoczął liturgię Niedzieli Palmowej.

Liturgia rozpięta między dwoma momentami. Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia Wiadomości
Liturgia rozpięta między dwoma momentami. Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

Dziś, w Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.

[18. rocznica śmierci JPII] Jasna Góra: Trwa modlitwa wdzięczności za św. Jana Pawła II #SolidarnizJPII Wiadomości
[18. rocznica śmierci JPII] Jasna Góra: Trwa modlitwa wdzięczności za św. Jana Pawła II #SolidarnizJPII

W 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II także na Jasnej Górze trwa modlitwa wdzięczności za jego życie i pontyfikat. O godz. 20.00 odprawiona zostanie Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, przed którym papież wielokrotnie się modlił. Po Apelu Jasnogórskim odbędzie się procesja światła pod pomnik Ojca Świętego na Wałach. Przypomniane zostaną jego słowa wypowiedziane w Sanktuarium.

Emerytury
Stażowe