Odrzuceni i wykluczeni są żywymi ikonami Chrystusa, przypominają nam o Jego szalonej miłości – powiedział papież Franciszek podczas Mszy św., jakiej przewodniczył w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej na placu św. Piotra w Watykanie.
Papieska Akademi Nauk Społecznych to organ powołany do życia przez Jana Pawła II. Pod koniec listopada ogłoszono, że papież mianuje nowego jej prezesa na Wielkanoc. Tak też się stało, a nową szefową tej instytucji została kobieta, dominikanka s. Helen Alford OP.
By ocalić pamięć, wypełnić ślub złożony w obozie i ku przestrodze, na Jasną Górę przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, a także 95-letnia Krystyna Paradyż, jedna z kilkunastu żyjących jeszcze więźniarek. - Pamiętajmy: to może się powtórzyć - podkreślają.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej zachęcili „do nadziei i ufności”. W opublikowanym 31 marca orędziu wielkanocnym ubolewają jednocześnie nad eskalacją przemocy wobec chrześcijan.
Zgodnie z zapowiedzią lekarską, dziś przed południem papież opuścił Klinikę Gemelli, gdzie przebywał od środy. Franciszek nie udał się jednak bezpośrednio do Domu Świętej Marty.
Franciszek od wtorku przebywa w Klinice Gemelli w Rzymie, gdzie trafił w wyniku trudności z oddychaniem. Dziś papież odwiedził przebywające w szpitalu dzieci.
W słowach na pożegnanie Jezus wzywa uczniów do odwagi, bo to On zwyciężył świat i pozostanie z nimi każdego dnia, aż do końca. Kto tego nie rozumie, nie pojmuje też prawdziwej natury Kościoła – mówił w rozważaniu wielkopostnym kard. Raniero Cantalamessa. Zapewnił, że przy każdej kolejnej burzy, którą przechodzi Kościół, Jezus mówi to samo, co powiedział apostołom podczas sztormu na jeziorze: dlaczego się lękacie małej wiary, czyż nie jestem z wami, czyż mógłbym zatonąć w morzu Ja, Stworzyciel?
Po wczorajszej informacji zespołu lekarskiego opiekującego się papieżem o stanie zdrowia Franciszka, u którego stwierdzono zapalenie oskrzeli, dziś dowiadujemy się o prawdopodobnym terminie wypisu oraz możliwości papieskiego udziału w liturgii Niedzieli Męki Pańskiej.
Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy Świętej czy udzielać sakramentu Chrztu św.- stwierdził prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.
Papież Franciszek spędził popołudnie w Poliklinice Gemelli na odpoczynku, modlitwie i pełnieniu niektórych obowiązków roboczych – stwierdza oświadczenie dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruniego, opublikowane 30 marca wieczorem.
Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.
W poniedziałek w prywatnej chrześcijańskiej szkole podstawowej w Nashville napastniczka identyfikująca się jako osoba transpłciowa zastrzeliła sześć osób. Troje to dzieci w wieku 9 lat, kolejnych troje to dorośli, w tym dyrektorka szkoły. Policja zastrzeliła 28-letnią zabójczynię, by zapobiec dalszej strzelaninie. W obronie kobiety stanął lewicowy kolektyw LGBT Trans Resistance Network.
Podano informacje dotyczące celebransów liturgii podczas Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego w Watykanie. Istnieją jednak wątpliwości, co do udziału papieża w celebracjach. Obecnie Franciszek przebywa z Klinice Gemelli z powodu infekcji płucnej.
„Dlaczego chciano zabić Jana Pawła II, tu na placu Świętego Piotra, 200 metrów stąd? Dlaczego się go tak bano, że trzeba było do niego strzelać, bo mówił, że nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa, bo wolał: «Otwórzcie drzwi Chrystusowi»,nie gender, nie jakimś ideom przedziwnym, ale Chrystusowi” - mówił kard. Konrad Krajewski, podczas dzisiejszej porannej Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Jałmużnik papieski zaznaczył, że takich proroków jak Jan Paweł II „świat zabija i poniewiera nimi także po śmierci”.
Po wczorajszych, bardzo niepokojących doniesieniach medialnych, dotyczących zdrowia Franciszka, dzisiejsze informacje ze Stolicy Apostolskiej są pocieszające.
„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich w mediach” zastępuje „Normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych” z 11-12 czerwca 2004 roku. Jest on uaktualnieniem Norm, które było konieczne z uwagi na ewolucję mediów w ostatnich latach, zwłaszcza rozwój mediów społecznościowych. Dekret został promulgowany 30 marca 2023 roku przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, a wejdzie w życie 20 kwietnia br.
Po wcześniejszych informacjach Stolicy Apostolskiej o przebywaniu Franciszka w klinice Gemelli, obecnie w mediach pojawiła się informacja o możliwym zawale papieża.
W wywiadzie dla chorwackiego tygodnika katolickiego Glas Koncila, opublikowanym 27 marca br., arcybiskup Luksemburga i członek Kolegium Kardynałów, kard. Jean-Claude Hollerich poruszył temat święcenia kobiet. Wypowiedzi hierarchy mogą budzić kontrowersje.
Stolica Apostolska podała do wiadomości publicznej, że papież Franciszek znalazł się dziś w klinice Gemelli.
Fizyczne ataki na osoby wierzące, znieważanie miejsc kultu i symboli religijnych oraz ograniczanie publicznego wyznawania wiary. Aż 87,69 proc. przypadków to zdarzenia przeciwko wyznaniu katolickiemu - głosi raport przygotowany przez Laboratorium Wolności Religijnej działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Treść raportu jest prezentowana na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie przez Laboratorium i Katolicką Agencję Informacyjną. Łącznie w 2022 roku było to 130 przypadków naruszeń prawa do wolności religijnej.