Nowe informacje o stanie zdrowia papieża Wiadomości
Nowe informacje o stanie zdrowia papieża

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało nowe informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka.

Franciszek: Rzeka ubóstwa płynie przez nasze miasta, aż występuje z brzegów; nie odwracaj twarzy od biedaka Wiadomości
Franciszek: Rzeka ubóstwa płynie przez nasze miasta, aż występuje z brzegów; nie odwracaj twarzy od biedaka

„Niech nasza troska o ubogich będzie zawsze nacechowana ewangelicznym realizmem” napisał Ojciec Święty w Orędziu na Światowy Dzień Ubogich. Jest on obchodzony w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W tym roku przypadnie ona 19 listopada.

Frombork: biskupi odprawili Mszę św. w intencji Mikołaja Kopernika i modlili się przy jego grobie Wiadomości
Frombork: biskupi odprawili Mszę św. w intencji Mikołaja Kopernika i modlili się przy jego grobie

Mikołaj Kopernik był zarówno genialnym astronomem, jak i człowiekiem głębokiej wiary, który łączy w sobie fides et ratio - podkreślił abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej we wtorek podczas Mszy św. w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Uroczysta Eucharystia koncelebrowana była przez biskupów zgromadzonych w pobliskim Lidzbarku Warmińskim na 395. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski. Po niej biskupi modlili się przy grobie wielkiego astronoma.

KE przyznała „europejskiego Oskara konserwatorom ołtarza Wita Stwosza Wiadomości
KE przyznała „europejskiego Oskara" konserwatorom ołtarza Wita Stwosza

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej została nagrodzona Europejską Nagrodą Dziedzictwa. Tegorocznych laureatów ogłosiły we wtorek Komisja Europejska i Europa Nostra.

Pierwszy satelita Watykanu trafił na orbitę Wiadomości
Pierwszy satelita Watykanu trafił na orbitę

Sukcesem zakończył się start pierwszego watykańskiego satelity Spei Satelles, czyli „strażnika nadziei”. Wystartował on z amerykańskiej bazy w Vandberg wynosząc na orbitę pierwszą w historii nanoksiążkę Papieża Franciszka.

Święty Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego Wiadomości
Święty Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego

Podobno głosił kazania, siedząc w konarach orzechowego drzewa w pobliżu Padwy, gdzie dziś znajduje się niewielki kościółek Sant’Antonio di Noce. Kościół katolicki wspomina 13 czerwca w liturgii św. Antoniego Padewskiego – Doktora Kościoła, jednego z najpopularniejszych świętych, patrona „od zagubionych osób i rzeczy” oraz ludzi ubogich. Dla franciszkanów jest to drugi co do ważności święty – po ich założycielu, św. Franciszku z Asyżu.

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu i instytucji kościelnych Wiadomości
Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu i instytucji kościelnych

Abp Józef Górzyński został wybrany nowym członkiem Rady Stałej, natomiast abp Adrian Galbas SAC – delegatem KEP ds. Apostolstwa Chorych. To niektóre z decyzji 395. Zebrania Plenarnego KEP. We wtorek, 13 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak OV: Ciało tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ciało

„Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania»” (Łk 2, 10-14).

Abp Jędraszewski: Na tę Jego miłość pragniemy odpowiadać naszą miłością i wiernością Wiadomości
Abp Jędraszewski: Na tę Jego miłość pragniemy odpowiadać naszą miłością i wiernością

Nie ma innej drogi dla Polski, jak jej wierność nauczaniu Kościoła, jak budowanie ciągle na nowo naszej ojczyzny na fundamentach chrześcijańskiej tradycji i na chrześcijańskich wartościach – mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała na krakowskim rynku.

Prymas Polski: Eucharystia jest sakramentem jedności Wiadomości
Prymas Polski: Eucharystia jest sakramentem jedności

„Eucharystia tworzy Kościół, buduje Kościół. Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Gnieźnie.

Święto znane, a jednak pełne tajemnic. Liturgista o Bożym Ciele [wywiad] Wiadomości
Święto znane, a jednak pełne tajemnic. Liturgista o Bożym Ciele [wywiad]

Skąd wzięła się uroczystość Bożego Ciała? Dlaczego procesja w tym dniu prowadzi do czterech ołtarzy? Jakich błędów należy unikać obchodząc to święto? – na te i inne pytania odpowiada o. Mikołaj Walczak OP, duszpasterz i liturgista w klasztorze Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, współpracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W rozmowie z KAI dominikanin zwraca uwagę, że obchodzenie Bożego Ciała to wyraz wspólnej wiary i uwielbienia wobec Eucharystii. Ma ono również wymiar świadectwa.

Centrum Heschela: Eucharystia  – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz Wiadomości
Centrum Heschela: Eucharystia – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz

Na pustyni Hebrajczycy doświadczyli szczególnej opieki i znaków. Zsyłając mannę Bóg zapewnił im również codzienny pokarm. Do dziś w żydowskich domach po posiłku zawierającym chleb odmawiana jest modlitwa Birkat Hamazon – dziękczynne błogosławieństwo za jedzenie i za Bożą troskę. Eucharystia jest dziękczynieniem Bogu, który w chlebie jest obecny tu i teraz – podkreśla w komentarzu dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu.

Prof. Alfieri: Papież po operacji czuje się dobrze i już żartuje Wiadomości
Prof. Alfieri: Papież po operacji czuje się dobrze i już żartuje

Papież Franciszek jest przytomny i czujny, żartował z lekarzami, operacja zakończyła się sukcesem – powiedział dziennikarzom w klinice Gemelli prof. Sergio Alfieri, który operował go w środę po południu.

Boże Ciało - geneza, kult, procesje Wiadomości
Boże Ciało - geneza, kult, procesje

Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele. Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej, który w tym roku przypada 8 czerwca.

Ks. prof. Andrzej Perzyński: Pięćdziesiątnica - od wyjścia z Egiptu do daru Ducha Świętego [wywiad] Wiadomości
Ks. prof. Andrzej Perzyński: Pięćdziesiątnica - od wyjścia z Egiptu do daru Ducha Świętego [wywiad]

"Zarówno żydowskie święto Szawuot, jak i chrześcijańskie Zesłanie Ducha Świętego celebrują pięćdziesięciodniowy okres na wiosnę, odpowiednio po Passze (Pesach) i Wielkanocy (Easter)" - opowiada ks. prof. Andrzej Perzyński. W rozmowie z KAI teolog z UKSW wyjaśnia relację między żydowskim i chrześcijańskim rozumieniem Pięćdziesiątnicy.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Uroczystość Zesłania Zmartwychwstania tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Uroczystość Zesłania Zmartwychwstania

„To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: «Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!». I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: «Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić!»” (J 11, 43-44).

Wylanie Ducha Świętego zapowiedział Mojżesz i prorocy Pięcioksięgu [video] wideo
Wylanie Ducha Świętego zapowiedział Mojżesz i prorocy Pięcioksięgu [video]

Opisywane już w Pięcioksięgu Dary Ducha były przywilejem wybranych. Jednak nadzieja, że w dniach ostatecznych wszyscy otrzymają Ducha Bożego została wyrażona zarówno przez Mojżesza, jak i przez późniejszych proroków. Wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich wpisuje się w żydowską myśl o wylaniu Ducha, a jednocześnie otwiera nową erę z nowym objawieniem głoszącym „zmartwychwstanie i mesjaństwo” Jezusa – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL prof. Serge Ruzer, wykładowca na wydziale Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie oraz pracownik naukowy w Centrum Studiów nad Chrześcijaństwem tejże uczelni.

Ewangelia na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego z komentarzem [video]

Zesłanie Ducha Świętego. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, konferencja o Duchu Świętym - o. Dawid Grześkowiak OP.

Franciszek powierzył świat Duchowi Świętemu Wiadomości
Franciszek powierzył świat Duchowi Świętemu

„Tobie powierzamy świat, Tobie poświęcamy Kościół i nasze serca. Przyjdź Duchu Stworzycielu, harmonio ludzkości, odnów oblicze ziemi. Przyjdź Darze nad darami, harmonio Kościoła, spraw, abyśmy byli zjednoczeni w Tobie. Przyjdź Duchu przebaczenia, harmonio serca, przemień nas tak, jak Ty potrafisz, przez Maryję” – modlił się papież podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice watykańskiej.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego Wiadomości
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Zesłanie Ducha Świętego oznacza początek Kościoła. Duch Święty jest niezmiennie duszą Kościoła, ożywia go nadzieją, napełnia radością i przypomina o jego młodości. Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm – wspólnotę.

Emerytury
Stażowe