Według raportu dotyczącego męczeństwa wyznawców Chrystusa w Nigerii, wydanego przez Intersociety, w ciągu ostatnich 14 lat od czasu wybuchu islamskiej rebelii Boko Haram, ponad 52 tys. miejscowych chrześcijan zostało brutalnie zamordowanych przez muzułmańskich terrorystów.
Rosyjscy zmobilizowani żołnierze otrzymali na Wielkanoc nietypowe "prezenty". Na front wysłano im „ikony” przedstawiające rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Poinformował o tym portal „Komentari” powołując się na rosyjskich aktywistów na Twitterze.
Dziś przypada 30. rocznica beatyfikacji Siostry Faustyny Kowalskiej. - Czuła się wyróżniona i umiłowana przez Boga, a przede wszystkim bardzo odpowiedzialna za ludzi, którzy jeśli nie poznają orędzia o Bożym miłosierdziu, mogą nie dostąpić zbawienia – mówi o mistyczce dr Ewa K. Czaczkowska. Biografka Świętej w rozmowie z KAI opowiedziała z jakimi problemami mierzyła się s. Faustyna, a także o realizacji zadania jakie dostała od Jezusa, którym było przekazanie Kościołowi i światu orędzia Bożego Miłosierdzia.
„Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: "Jesteśmy bowiem z Jego rodu”” (Dz 17, 28).
W Kościołach Wschodnich wierni świętują dziś Zmartwychwstanie. W wyznaczaniu daty Wielkanocy chrześcijański Wschód posługuje się kalendarzem juliańskim.
Niedziela Miłosierdzia Bożego. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, kazanie - abp Grzegorz Ryś.
Podczas dzisiejszej modlitwy Regina Caeli, Franciszek skupił się na temacie wiary, zaufania wobec Jezusa, które oparł na podstawie dzisiejszej Ewangelii o spotkaniu Jezusa z apostołem Tomaszem.
Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to - obowiązujące w Kościele powszechnym od 2000 r. - ukazuje jedną a najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.
Wspierając ludzi dotkniętych wojną, pokonujemy zło, które ta wojna niesie – piszą polscy biskupi greckokatoliccy na tegoroczną Wielkanoc. „Niech Zmartwychwstały Chrystus, który jest ostatecznym Zwycięzcą śmierci, wszelkiego zła i ciemności, doda wam sił i umocni wasze serca spokojem i pokojem, którego wszyscy tak bardzo teraz potrzebujemy. Każda wojna kiedyś się kończy” – podkreślają. Wierni Kościołów wschodnich Niedzielę Zmartwychwstania będą obchodzić jutro (16 kwietnia).
Holandia wprowadza eutanazję dla dzieci cierpiących na nieuleczalne choroby. Do tej pory była ona już legalna dla niemowląt i nieletnich w wieku od 12 do 16 lat za zgodą rodziców. Dla starszych nieletnich zgoda rodziców nie jest wymagana. Wczoraj rząd ogłosił, że odtąd eutanazja będzie dostępna dla wszystkich.
„Bóg ogłasza swoją promocję – jest nią Boże miłosierdzie” – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył odpustowi w Kaplicy Bożego Miłosierdzia w Zakładzie Karnym w Potulicach. W homilii ordynariusz przypomniał, że w 1905 roku na świat przyszła siostra Faustyna Kowalska. Zaznaczył, że jej życie stało się przykładem tego, jak Bóg potrafi posłużyć się człowiekiem, który Mu ufa.
Słowa Jana Pawła II „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”, wypowiedziane 17 sierpnia 2002 roku podczas konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, są hasłem tegorocznej Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Jest ona obchodzona w drugą niedzielę po Wielkanocy - w tym roku przypada ona 16 kwietnia. Obchody rozpoczną się już w sobotę.
Emerytowany biskup diecezji Xingu w brazylijskiej Amazonii Erwin Kräutler widzi dalszą potrzebę reform w Kościele katolickim. – Mam wrażenie, że w wielu diecezjach dokumenty Soboru Watykańskiego II jeszcze w ogóle nie dotarły – powiedział w wywiadzie dla austriackiej gazety „Krone”.
Tegoroczne obchody Wielkanocy w Nikaragui przebiegały w atmosferze skrajnego napięcia po tym, jak rząd zakazał z wyprzedzeniem tradycyjnych procesji wielkopiątkowych. 17 wiernych, którzy przeciwstawili się temu nakazowi, zostało aresztowanych przez policję, podobnie jak cztery inne osoby - poinformował we wtorek antyrządowy portal "Despacho 505".
W sieci pojawił się wywiad z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem. Hierarcha mówi o wielkanocnej radości, ale poza tematami, które w sposób naturalny wynikają z obecnego okresu liturgicznego, poruszono także m.in. sprawy relacji nauki i wiary, badań historycznych i pracy, którą arcybiskup wykonał jako członek komisji historycznej podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II.
- Badanie i opowiadanie własnej historii to dla Kościoła szansa, nie zagrożenie – twierdzi prof. Paweł Skibiński, historyk z UW. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że poważne traktowanie w przestrzeni publicznej tak nierzetelnych zarzutów, jak te, które formułowane były w ostatnim czasie wobec św. Jana Pawła II, możliwe było m.in. z uwagi na dość powszechną ignorancję jeśli chodzi o historię Kościoła, również w gronie samych katolików. Zdaniem prof. Skibińskiego, Kościół w Polsce, nie tylko Kościół instytucjonalny, ma w tym zakresie wiele do nadrobienia. Zwłaszcza, że poznanie własnej historii może być wehikułem ewangelizacji.
Premier Indii Narendra Modi odwiedził w Wielkanoc katolicką katedrę w Delhi. Szef rządu należy do nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP), która m.in. chce zakazu nawróceń hinduistów na chrześcijaństwo i islam.
Zachowanie Jezusa było rewolucyjne. W Jego czasach kobiety nie były brane pod uwagę jako świadkowie w sądzie. A mimo to Jezus właśnie kobietom powierza zadanie świadczenia o Jego zmartwychwstaniu, czyli najważniejszą informację, bez której próżna byłaby nasza wiara – pisze w komentarzu świątecznym biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.
Święta Wielkanocne są najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim, jednocześnie odbijającym podziały w Kościele, gdyż obchodzone są w różnych terminach. Choć u podstaw święta leży biblijny nakaz z Księgi Wyjścia, by 14 dnia miesiąca nisan obchodzić ofiarę Paschy na cześć Pana, to jednak od samego początku chrześcijaństwa pojawiły się różne tradycje wyznaczania terminu, pogłębione później przez stosowanie przez Kościoły odmiennych kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego.
Do dawania z radością świadectwa Ewangelii zachęcił papież w poniedziałek wielkanocny w rozważaniu poprzedzającym paschalną modlitwę „Regina Cæli”.