Wizje mistyków, objawienia prywatne, i to nawet te, które – wprost lub nie wprost – zostały uznane przez Kościół, nie są źródłem naszej wiary. Nigdy dość powtarzania tej podstawowej prawdy.
Sukces europejskiej integracji, nie byłby możliwy bez wielkich liderów – Ojców Założycieli. Nic w tym dziwnego, bowiem i sukces w tworzeniu unii amerykańskiej – Stanów Zjednoczonych – nie byłby możliwy bez Waszyngtona, Jeffersona, Hamiltona, Frankllina czy Adamsa.
Odchodzę na chwilę od restauracyjnego stołu w ogrodzie. Dwóch bezdomnych rzuca się na moje jedzenie. Kilka metrów dalej, przy wejściu do lokalu, inny bezdomny daje sobie w żyłę. Tak wygląda obecnie Berlin, gdzie bieda i narkomania stają się codziennością.
Dłużej już się nie daje ukryć faktu, że Polska została zmuszona prowadzić wojnę na dwa fronty.
Ekologiczna katastrofa to temat także dla Kościoła. I naprawdę szkoda, że wciąż nie słychać mocnego głosu pasterzy, którzy przypomnieliby o obowiązkach ludzi wierzących wobec natury.
W końcu maja 2022 roku opublikowałem na tych łamach tekst „Polskie plany dla Europy”. Zawarłem w nich szereg refleksji związanych z nasilającym się procesem autodestrukcji Unii Europejskiej w obecnym kształcie. Wskazałem również, jakie – wyjściowo – powinny być polskie propozycje dla krajów UE na obecnym etapie.
Z zapisków kronikarzy wynika jednoznacznie, że im bliżej było upadku Trzeciej Rzeszy, tym wspanialsze urządzano w berlińskim bunkrze ceremonie ku czci führera. Podobnie wyglądała ostatnio sytuacja w niemieckich mediach publicznych, gdzie fetowano niektóre osoby jeszcze w chwili, gdy się już kompletnie skompromitowały.
Rewolucja jest paradoksem – również ta feministyczna. Dlatego najbardziej uprzywilejowane, podobno najsilniejsze kobiety w historii ludzkości – współczesne feministki – chcą obalać patriarchat, jednocześnie płacząc, że są prześladowane. A kiedy nie mają na to dowodów, to… je zmyślają?
„Każdy poważny kryzys bezpieczeństwa w regionie nordyckim obejmie nas wszystkich, a więc musimy być dobrze przygotowani i wyposażeni, aby działać wspólnie w czasach pokoju, kryzysu i konfliktu” – stwierdzili ministrowie obrony Danii, Szwecji i Norwegii, podpisując w Malmoe trójstronne porozumienie obronne o wzmocnieniu współpracy operacyjnej.
Dwanaścioro (w momencie pisania tego felietonu) pielgrzymów do Medjugorie nie żyje. Dziewiętnaścioro jest w stanie ciężkim, a lekarze walczą o ich życie. Trudno o tym pisać, trudno nadawać temu sensy, trudno tłumaczyć. Z bólem i rozpaczą trzeba zostać samemu, a nadawać wydarzeniom sens mogą tylko osoby, które czegoś doświadczyły.
Historia – jak wiele razy pisałem – jest nauczycielką życia. Warto czerpać z niej garściami. Polska w XV wieku w raczej nieoczekiwany sposób awansowała do grona najbogatszych państw Europy. Procesy jakie wywołane zostały pierwszą globalizacją zbudowaną na osiągnięciach hiszpańskich i portugalskich żeglarzy, otworzyły wielkie perspektywy także przed Polakami. Na Zachodzie powstało bowiem gigantyczne zapotrzebowanie na polskie zboże i polskie drewno (niezbędne dla ówczesnego przemysłu stoczniowego). Spektakularny wzrost bogactwa w Królestwie Polskim, wywołał tym europejskim popytem akcję w kierunku zagospodarowania olbrzymich przestrzeni naddnieprzańskich. Uczyniło to z tych „dzikich ziem” przestrzeń produkcyjną.
Niemieckie media stwierdziły, że szef partii CDU Friedrich Merz zawiódł nadzieje na powrót do jej konserwatywnych korzeni. Mimo jego nieprzejednanego oporu wobec lewicowych szaleństw rządu federalnego nagle spadły nań anatemy obrońców chadeckich tradycji. Dlaczego?
Czy można uprawiać seks dla zachowania dziewictwa? Czy można się obżerać, by schudnąć? Czy można bić się po mordzie w ramach walki z przemocą? Albo czy da się zwalczać kapitalizm i patriarchat, biorąc udział w kapitalistycznym, patriarchalnym show? Na te pytania powinna odpowiedzieć nam Maja Staśko, która postanowiła wziąć udział w gali MMA – tak zwanej walce dziwaków. Jej współorganizatora jeszcze niedawno oskarżała o seksizm…
Paweł Musiałek analizuje diagnozy PiS-u w zakresie polityki zagranicznej, które wydarzenia na Ukrainie zweryfikowały pozytywnie.
Przed każdą ważniejszą narodową rocznicą pojawia się narracja – „prawica zawłaszcza patriotyzm”. Bo „gdyby prawica nie zawłaszczała”, to przecież „cały naród pod przewodnictwem elyt III RP i wiodących mediów…”. A co dzisiaj, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jakie ważne wydarzenia przygotowali, by ten „patriotyzm odzyskać”?
Są takie doświadczenia, które są nam wspólne. I dobrze, by zarówno wierzący, jak i niewierzący się z nimi mierzyli.
W 2014 roku opublikowałem monografię pt. „Wrzesień 1939. Nowe spojrzenie”. Książka, wydana później jeszcze dwukrotnie z pewnymi uzupełnieniami, osiągnęła dotąd kilkunastotysięczny nakład, co jak na opracowanie naukowe jest niemałym sukcesem. W opracowaniu tym, niezależnie od głównych poruszanych wątków, zawarłem również pewne studium dotyczące zwarcia w ówczesnej polskiej polityce dwóch nurtów – realistycznego i prometejskiego. Wracam do tego wątku, bo właśnie widać jak dzisiejsza polska polityka w kontekście międzynarodowym, staje się polem tego wiecznego ścierania się tych dwóch nurtów. I nie mam żadnych wątpliwości, że to jak potoczą się nasze losy w najbliższej przyszłości, zależeć będzie od tego, jaki sposób myślenia zwycięży.
Nie twierdzę, że jestem w tym zakresie ideałem, absolutnie nie, ale imponuje mi jakość języka polskiego, z przyjemnością czytam i słucham ludzi, którzy potrafią się językiem polskim posługiwać w sensie klasycznym. Szkoda, że to nie tylko sztuka zanikająca, ale również celowo niszczona.
Niewątpliwie koncepcja geopolityczna zorientowana na zachowanie "równowagi" pomiędzy Zachodem a Kremlem, jaką przyjął Victor Orban mocno zachwiała tradycyjną polsko-węgierską współpracą. Również rozmowy, które prowadzą węgierscy politycy z Rosjanami, nie napawają w tym zakresie szczególnym optymizmem.
Kolejne wypowiedzi Victora Orbana jasna pokazują, że przyjaźń polsko-węgierska nie tylko się skończyła, ale i nie może - przynajmniej za jego rzadów - powrócić. Diagnoza ta zaś nie ma nic wspólnego z emocjami, a jest czysto racjonalna.