Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Dr Rafał Brzeski: Wielka Brytania ma nowego premiera. Co zrobi Rishi Sunak? z ostatniej chwili
Dr Rafał Brzeski: Wielka Brytania ma nowego premiera. Co zrobi Rishi Sunak?

Wielka Brytania ma nowego premiera. Trzeciego w tym roku i najmłodszego od ponad dwóch stuleci. 42 letni Rishi Sunak jest wprawdzie urodzony w Southampton, ale korzeniami tkwi w Pendżabie w Indiach. Za plecami nazywany jest Maharadżą ze wzgórz Yorkshire, gdzie jest jego poselski okręg wyborczy. Już oszacowano, że jest bogatszy niż król Karol III. Jego żona, Akshata Murthy, jest ponoć najbogatszą kobietą na Wyspach Brytyjskich, ale dopiero teraz zamierza płacić podatki w Zjednoczonym Królestwie, czego dotychczas sprytnie unikała. Teść nowego premiera, właściciel znanej firmy informatycznej Infosys, jest multi-miliarderem.

z ostatniej chwili
Propaganda sukcesu - 70 lat temu przeprowadzono wybory do Sejmu PRL pierwszej kadencji

26 października mija 70 lat od drugich w komunistycznej Polsce wyborów parlamentarnych. Ich podstawą była uchwalona w lipcu 1952 roku Konstytucja PRL. W przeciwieństwie do pierwszych wyborów z 1947 r. na listach nie było kandydatów partii opowiadających się przeciwko reżimowi.

z ostatniej chwili
Demontaż czterech pomników wdzięczności Armii Czerwonej - 27.10.2022

27 października 2022 roku o godz. 9.00 - po raz pierwszy w historii - równocześnie w czterech miejscowościach: Głubczycach, Byczynie (opolskie), Bobolicach (zachodniopomorskie) oraz Staszowie (świętokrzyskie) odbędzie się demontaż czterech pomników poświęconych Armii Czerwonej. W Głubczycach, na briefingu prasowym o godz. 9.00 związanym z demontażem pomnika, obecny będzie Prezes IPN dr Karol Nawrocki

z ostatniej chwili
Książka-legenda ponownie w obiegu - „Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia” Józef Rokicki

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na spotkanie promocyjne książki „Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia” autorstwa Józefa Rokickiego. Wydarzenie odbędzie się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w budynku Muzeum Powstania Warszawskiego w środę, 26 października br., o godz. 18:00. Wstęp wolny.

z ostatniej chwili
Gala wręczenia nagrody IPN „Świadek Historii” osobom i organizacjom spoza Polski

Simon Elmer z Wielkiej Brytanii, Klaus Leutner z Niemiec, Helena Rogowska z Kazachstanu oraz wyróżniony pośmiertnie Antoni Rojowski z Rumunii, a także Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche (Włochy) oraz Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (Australia) to laureaci tegorocznej nagrody „Świadek Historii” dla osób i organizacji spoza Polski. Nagrody w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

z ostatniej chwili
„Cisza jak po śmierci dzwonu” - wystawa poświęcona pisarzowi Januszowi Krasińskiemu

Mądrość, głębia, wrażliwość, wierność Polsce – czyli wszystko to, czego nie promuje współczesny główny nurt, a zarazem to, za czym tęsknią ludzie ducha – znajdziemy na wystawie poświęconej Januszowi Krasińskiemu, jednemu z najwybitniejszych – i najbardziej przemilczanych – pisarzy przełomu XX i XXI wieku.

z ostatniej chwili
Uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte 3-4 listopad

4 listopada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowuje uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte. Za ich postawę, walkę i bohaterstwo. Po latach zostaną dopełnione powinności wobec polskich żołnierzy. Pamięć, szacunek, a teraz godny pogrzeb.

z ostatniej chwili
Arytmetyka wojny wg Muzeum II Wojny światowej - album „Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”

Najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej jest nowatorską i nieszablonową realizacją prezentacji najważniejszych bitew II wojny światowej. Starannie dobrane treści, liczne dane statystyczne i elementy graficzne tworzą spójną, wymowną całość, obok której nie sposób przejść obojętnie.

Prof. Boštjan M. Turk: Ciemna strona Ursuli von der Leyen z ostatniej chwili
Prof. Boštjan M. Turk: Ciemna strona Ursuli von der Leyen

Dziś w Brukseli dwie zasady są realizowane w praktyce. Najsilniejsza jest zasada lobbingu. „The Guardian” ujawnił, że na 75% europejskiego prawodawstwa mają wpływ „ludzie cienia”.

Tomasz Terlikowski: Koniec religii? z ostatniej chwili
Tomasz Terlikowski: Koniec religii?

Uczestniczyłem ostatnio w debacie na temat „końca religii”. U założeń tej debaty leżało pytanie, czy współczesna technologia, neuronauki czy wreszcie transhumanizm nie doprowadzą nas do powolnej śmierci religii, która zostanie zastąpiona przez inne zjawiska społeczne.

z ostatniej chwili
Ewangelia wg św. Mateusza na współczesnych obrazach - wystawa Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Już dzisiaj, 22 października o g. 16.30 odbędzie się wernisaż wystawy Dziesięć znaków. W Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprezentowane zostanie 10 wybranych fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza w malarskiej interpretacji Artura Wąsowskiego z objaśnieniami dr Doroty Lekkiej.

z ostatniej chwili
Mobilny showroom gamingowy IPN-u "Gra szyfrów" w Gdańsku

20 października mobilny showroom promujący gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów” był dostępny przed Multikinem w Gdańsku. W promocji projektu wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

z ostatniej chwili
Muzeum Getta Warszawskiego zbiera podpisy ws. nazwania skrzyżowania imieniem Żydowskiego Związku Wojskowego

Muzeum Getta Warszawskiego zwraca się do mieszkańców Warszawy z prośbą o poparcie inicjatywy nazwania skrzyżowania warszawskich ulic gen. W. Andersa i Stawki imieniem Żydowskiego Związku Wojskowego. Podpisy zbiera do 21 października!

Waldemar Krysiak: Wielka Brytania i Szwecja odchodzą od transowania dzieci? Niemcy konsekwentni z ostatniej chwili
Waldemar Krysiak: Wielka Brytania i Szwecja odchodzą od transowania dzieci? Niemcy konsekwentni

W Wielkiej Brytanii rząd wszczyna postępowanie w sprawie okaleczania dzieci przez transaktywistów. W Szwecji największa klinika gender przestaje podawać hormony i ich blokery dzieciom. Niemcy natomiast brną w zaparte: popychają dzieci do zmiany płci na oficjalnej stronie rządowej.

Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Polakiem Wiadomości
Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Polakiem

W poniedziałek 24 października 2022 r. o godz. 17.00 w Auli Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" w Częstochowie, ul. Łódzka 8 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Polakiem, Sylwią Galij - Skarbińską oraz ks. Michałem Damazynem, poświęcone książce "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach". Wstęp wolny!

„Patrioci. Żołnierze. Żydzi” – nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej Wiadomości
„Patrioci. Żołnierze. Żydzi” – nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

17 października 2022 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie została otwarta najnowsza wystawa multimedialna IPN „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Kryzys pamięci i jeszcze więcej tego samego z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Kryzys pamięci i jeszcze więcej tego samego

Pamięć o św. Janie Pawle II jest obecnie w kryzysie. Dla młodych ludzi jest on już memem, a pamięć o nim w młodszym pokoleniu sprowadza się do uznania go za odpowiedzialnego za kryzys skandali seksualnych. Kościół (i to nie tylko hierarchiczny) wciąż próbuje tego nie zauważać, ignorować to, świętować rocznice, dni papieskie, przypominać cytaty ignorując rzeczywistość.

Prof. Boštjan M. Turk: Sprzeczności marksizmu. Walka klas nie jest siła napędową rozwoju z ostatniej chwili
Prof. Boštjan M. Turk: Sprzeczności marksizmu. Walka klas nie jest siła napędową rozwoju

W dzisiejszej Europie, czy szerzej na Zachodzie, mamy do czynienia z epidemią neomarksizmu. To jest źródło wszystkich ideologii (np. importowanej z USA "woke"), które dążą do zniszczenia tradycyjnego społeczeństwa.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Stefan Grabiński - zapomniany polski Edgar Alan Poe z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Stefan Grabiński - zapomniany polski Edgar Alan Poe

Zapominany i odkrywany na nowo, jeden z najbardziej niesamowitych twórców literatury polskiej XX wieku. Nazywany był polskim Poe lub polskim Lovecraftem, stworzył niepowtarzalne opowiadania osadzone w dziwnym, onirycznym świecie. Stefan Grabiński, którego najlepiej czytać jesienią.

Bunt, który buntem nie był Wiadomości
Bunt, który buntem nie był

Październik 1920 r. był burzliwym miesiącem dla rodzącej się II Rzeczpospolitej. To w tym czasie rozstrzygały się losy naszej wschodniej granicy, a przeprowadzony, na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego, przez generała Lucjana Żeligowskiego pozorowany bunt zdecydował o włączeniu Wileńszczyzny w granice Polski. 

Emerytury
Stażowe