Zdrowy karp i drapieżnik ze światłowstrętem Wiadomości
Zdrowy karp i drapieżnik ze światłowstrętem

To starożytni Rzymianie wprowadzili karpie, poławiane w Dunaju, do rzek, jezior i stawów na terenie Europy. Co robili z sandaczami, nie wiadomo, wiadomo natomiast, że każdy, kto przyglądał się choć raz tej żywej rybie, zauważył jego nienaturalnie fosforyzujący wzrok. Dzisiejszy szybko rosnący i mocno wygrzbiecony karp hodowlany jest wynikiem wielowiekowej selekcji.

Święty Mikołaj – historia prawdziwa Wiadomości
Święty Mikołaj – historia prawdziwa

– Co robi święty Mikołaj? – pytam grupę przedszkolaków. – Rozdaje prezenty! – chórem odpowiadają dzieci. Uśmiecham się, a w duchu zastanawiam, jakim cudem dobry biskup Miry stał się przerośniętym, czerwonym krasnalem z nadwagą i właścicielem zaprzęgu reniferów.

Polaku, zapnij pas! Tylko co piąta osoba jadąca samochodem zapina pasy Wiadomości
Polaku, zapnij pas! Tylko co piąta osoba jadąca samochodem zapina pasy

W większości przypadków pasy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko odniesienia obrażeń przez kierowców i pasażerów. Z takim stwierdzeniem zgadza się aż 92 proc. Polaków. Jednocześnie tylko co piąta osoba jadąca samochodem zapina pasy. Dlaczego?

Żeby schudnąć, trzeba najpierw przytyć. Tylko dlaczego ten drugi etap jest tak trudny? Wiadomości
Żeby schudnąć, trzeba najpierw przytyć. Tylko dlaczego ten drugi etap jest tak trudny?

Żeby schudnąć, trzeba najpierw przytyć. Jednak gdy początkowy etap tego przepisu następuje łatwo i prawie niezauważalnie, to drugi przychodzi z ogromną trudnością, a czasem bywa nieosiągalny.

Dr Dobosz: dzieci i młodzież coraz mniej sprawne fizycznie Wiadomości
Dr Dobosz: dzieci i młodzież coraz mniej sprawne fizycznie

Sprawność fizyczna współczesnych dzieci i młodzieży w ostatnich dekadach pogarsza się w każdym aspekcie - alarmuje dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF w Warszawie, autor najnowszych badań kondycji fizycznej w tej grupie wiekowej w Polsce.\n"Obserwujemy od 1999 r. pogorszenie wyników sprawności fizycznej, mierzonej szeregiem prób sprawnościowych, we wszystkich jej wymiarach. Wszystkie przejawy sprawności fizycznej ulegają wśród współczesnej młodzieży pogorszeniu" - powiedział w rozmowie z PAP dr Janusz Dobosz.

dr hab. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska: Memy są trochę jak wirusy i inne pasożyty Wiadomości
dr hab. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska: Memy są trochę jak wirusy i inne pasożyty

Memy to nie tylko memy internetowe. To również różnego rodzaju idee, które replikują się - trochę jak wirusy i inne pasożyty - wykorzystując nasze umysły. Ale to dzięki memom istnieje kultura - mówi PAP badaczka memów dr hab. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska.

Życie na Ukrainie toczy się względnie normalnie Wiadomości
Życie na Ukrainie toczy się względnie normalnie

Wesela w rejonie dawnej huculszczyzny na Ukrainie odbywają się zawsze według takiego samego porządku. Nerwowe przygotowania, załatwianie wieli rzeczy na ostatnią chwilę, niepewność, czy wszystko pójdzie dobrze. Wystawne wesela odbywają się mimo wojny, której znakiem jest brak starszego brata panny młodej i pieniądze jakie wydaje się na uroczystość. Wesele kosztuje tyle co w Polsce, a większość ludzi zarabia ok. 1200 zł. Jak mówią Ukraińcy trzeba nieźle napracować się, aby zarobić na wesele.

Warzywne ogrody balkonowe - sposób Polaków z dużych miast na uprawę zdrowej żywności Wiadomości
Warzywne ogrody balkonowe - sposób Polaków z dużych miast na uprawę zdrowej żywności

Polacy mieszkający w wielkich miastach coraz chętniej sadzą na balkonach zioła, warzywa i owoce. To hobby, zaspokojenie potrzeby obcowania z przyrodą i zapewnienie sobie dostępu do świeżego, niemal pozbawionego chemii jedzenia.

Eksperci: jedzenie gęsiny korzystne dla organizmu człowieka Wiadomości
Eksperci: jedzenie gęsiny korzystne dla organizmu człowieka

Jedzenie gęsiny jest korzystne dla organizmu człowieka, w porównaniu do innych gatunków mięsa ma ona korzystniejszy skład kwasów tłuszczowych – ocenili naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Tymczasem w Polsce gęsinę je się okazjonalnie.

Oto dieta - cud na schudnięcie! Kawa z ... masłem i chudniesz pół kilo dziennie? Wiadomości
Oto dieta - cud na schudnięcie! Kawa z ... masłem i chudniesz pół kilo dziennie?

W Polsce coraz więcej ludzi chce się odchudzić. W wielu przypadkach przeradza się to w chorobę. Ale są pewne kuracje odchudzające, które naprawdę nie szkodzą zdrowiu i ... działają. Daily Mail opublikował materiał o pewnej technice na szybkie, zdrowe i wygodne chudnięcie.

Brukselizmy, czyli co polszczyzna zapożyczyła z unijnego żargonu Wiadomości
Brukselizmy, czyli co polszczyzna zapożyczyła z unijnego żargonu

Kodecyzja, twarde jądro, kompozycja personalna - na dźwięk brukselizmów niektórzy dostają gęsiej skórki. Najwięcej do polszczyzny napłynęło ich jednak jeszcze przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, teraz ich napływ jest znacznie mniejszy - mówi PAP Aleksandra Tomaszewska z UW.

Studia doktoranckie z piwowarstwa ruszają na Uniwersytecie Rolniczym Wiadomości
Studia doktoranckie z piwowarstwa ruszają na Uniwersytecie Rolniczym

Pionierskie studia z browarnictwa i słodownictwa w ramach projektu European Joint Doctorate Food Science ruszają na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Kielce stolicą mody i koniec:) Wiadomości
Kielce stolicą mody i koniec:)

Stowarzyszenie Przyjazne Kielce zwróciło się w trybie dostępu do informacji publicznej z zapytaniem: Kto jest autorem koncepcji hasła Kielce jako stolica mody? W odpowiedzi Urząd Miasta napisał: "Kielce jako stolica mody jest określeniem propagowanym przez Prezydenta Kielc, gdyż tak on uważa". Pismo podpisał wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor.

Dusza towarzystwa czy przystosowany samotnik - jak społeczny jest mózg? Wiadomości
Dusza towarzystwa czy przystosowany samotnik - jak społeczny jest mózg?

Gdy ktoś panikuje, inni mogą odczuwać jego zaniepokojenie. Gdy inni się śmieją, nam także łatwiej się uśmiechać. Część emocji nie należy wyłącznie do nas, przejmujemy je od osób w naszym otoczeniu. Czy w mózgu są struktury lub obwody neuronalne, które wyewoluowały specjalnie po to żeby zapewnić nam sprawne relacje z innymi ludźmi?

Zadowolenie z życia gwałtownie zmniejsza się po osiągnięciu wieku średniego Wiadomości
Zadowolenie z życia gwałtownie zmniejsza się po osiągnięciu wieku średniego

Zadowolenie z życia gwałtownie zmniejsza się po osiągnięciu wieku średniego - ale tylko w zamożnych krajach Zachodu – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Lancet” .

Ekspert: diety oczyszczające nie istnieją Wiadomości
Ekspert: diety oczyszczające nie istnieją

Często wpadamy na pomysł zrzucenia kilku kilogramów poprzez stosowanie szybkich diet. Choć takie jadłospisy czasami nazywane są "dietami oczyszczającymi", to nie istnieje nic takiego, jak oczyszczanie organizmu poprzez dietę - mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Badania NASK: dla nastolatków komputer stacjonarny odchodzi do lamusa Wiadomości
Badania NASK: dla nastolatków komputer stacjonarny odchodzi do lamusa

80 proc. nastolatków cały czas jest on-line, głównie dzięki smartfonom – wynika z badań instytutu NASK. Pokazują one, że komputery stacjonarne odchodzą do lamusa - ponad połowa młodych ludzi nie korzysta z nich przy przeglądaniu internetu, choć wykorzystuje do grania w gry. We wtorek rozpoczęła się dwudniowa 10. Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie".

Ukochana para Ameryki bierze rozwód. Angelina Jolie złożyła pozew rozwodowy Wiadomości
Ukochana para Ameryki bierze rozwód. Angelina Jolie złożyła pozew rozwodowy

Angelina Jolie złożyła pozew o rozwód z Bradem Pittem, poinformował w specjalnym oświadczeniu dla CNBC Robert Offer, adwokat aktorki. – Ta decyzja została podjęta dla zdrowia rodziny. Angelina Jolie nie będzie jej komentowała, prosi też, aby w tym czasie nie zakłócać prywatności jej rodziny - powiedział adwokat.

Druga była Pierwsza Dama oszczędza Wiadomości
Druga była Pierwsza Dama oszczędza

W wywiadzie zamieszczonym w „Metrocafe.pl” z 16-18 września br. Jolanta Kwaśniewska oburza się marnotrawstwem żywności w Polsce i uczy, jak gospodarować oszczędniej.

Matka Polka Wielofunkcyjna. Dlaczego powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest tak trudny? Wiadomości
Matka Polka Wielofunkcyjna. Dlaczego powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest tak trudny?

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka - to hasło wielu kobietom spędza sen z powiek. Jak pogodzić obowiązki matki i pracownika? Czy pracodawcy w Polsce rzeczywiście krzywo patrzą na młode mamy? A może wcale nie jest tak źle? Pytanie o doświadczenia mam na rynku pracy zadaję na kilku kobiecych forach. Prawdę mówiąc, spodziewam się lawiny smutnych historii o wypowiedzeniu umowy pod byle pretekstem czy przykrych komentarzach przełożonych, gdy dziecko „znowu jest chore“.

Emerytury
Stażowe