Czym są drony? Wiadomości
Czym są drony?

Rusza nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z budżetem 50 mln zł. Program będzie wspierać budowę „polskich dronów” Przemysł lotniczy, w tym zwłaszcza produkcja dronów, może stać się polską specjalnością - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Angielskie określenie „dron”, które można przetłumaczyć na polski język jako “trzmiel”, brzmi enigmatycznie. Czym są zatem „drony”?

Rywalizacja Łazików Marsjańskich Wiadomości
Rywalizacja Łazików Marsjańskich

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce k. Rzeszowa odbywają się zawody European Rover Challenge. Jest to Europejska edycja zawodów łazików marsjańskich. Współorganizowane przez The Mars Society zawody przeznaczone są dla studentów z całego świata i polegają na zaprojektowaniu i zbudowaniu łazików - robotów, które w niedługiej przyszłości wspomogą astronautów w badaniu planet Układu Słonecznego. W czasie zawodów łaziki rywalizują w czterech terenowych, symulujących misje marsjańskie konkurencjach: pobranie próbek z gleby, aby znaleźć w nich formy życia, transport narzędzi lub przedmiotów potrzebnych astronaucie oraz dwa zadanie serwisowe.

Po co nam druk przestrzenny? Wiadomości
Po co nam druk przestrzenny?

Drukowanie przestrzenne polega na wytwarzaniu(drukowaniu na drukarkach 3D) trójwymiarowych obiektów (brył), zaprojektowanych cyfrowo w specjalnych programach. Do niedawna technologia ta z powodu kosztów była dostępna wyłącznie wąskiej grupie specjalistów.

Pewne gatunki ślimaków mogą być drapieżnikami Wiadomości
Pewne gatunki ślimaków mogą być drapieżnikami

Duże ślimaki, np. należące do inwazyjnego w Polsce gatunku ślinik luzytański, mogą być drapieżnikami piskląt ptaków należących do gatunków, które nisko budują gniazda. Zjawisko to analizowały badaczki z Uniwersytetu Wrocławskiego i Zielonogórskiego.

Owocowa skórka to "ochroniarz" niedoskonały Wiadomości
Owocowa skórka to "ochroniarz" niedoskonały

Skórka dla owoców i warzyw jest naturalnym ochroniarzem przed szkodnikami i toksynami. Jednak czasem bywa zawodna, wpuszczając do miąższu np. pestycydy. Polski badacz sprawdzi skórki 20 gatunków, aby ustalić, które zatrzymują szkodliwe substancje, a które przepuszczają je do środka.

Szydło: musimy stawiać na innowacyjność, kreatywność i młodość Wiadomości
Szydło: musimy stawiać na innowacyjność, kreatywność i młodość

Premier Beata Szydło podkreśliła w środę w Krynicy, że Polska musi stawiać na innowacyjność, kreatywność, naukę i młodość. Podkreśliła, że nowe technologie powinny być obecne również w tradycyjnych gałęziach przemysłu, jak np. górnictwo.

Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych Wiadomości
Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych

W Polsce brakuje uczelni na najwyższym światowym poziomie, dlatego konieczne jest powstanie przynajmniej kilku elitarnych uczelni badawczych – powiedział w środę w Nowym Sączu wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. „Jeżeli chcemy odtworzyć polskie elity, musimy doprowadzić do powstania przynajmniej kilku uczelni elitarnych badawczych” – zaznaczył.

Polscy studenci zwyciężają w międzynarodowych zawodach SAE Areo Design Wiadomości
Polscy studenci zwyciężają w międzynarodowych zawodach SAE Areo Design

Co roku polscy studenci odnoszą sukcesy w w prestiżowych zawodach SAE Aero Design. Tylko w tym roku samoloty skonstruowane przez studentów Politechniki Warszawskiej wygrały klasyfikację generalną każdej z trzech konkursowych kategorii zawodów SAE Aero Design West, które między 22 a 24 kwietnia odbyły się w Kalifornii (USA).

Naukowcy z rzeszowskiej uczelni badają możliwości kolonizacji Marsa Wiadomości
Naukowcy z rzeszowskiej uczelni badają możliwości kolonizacji Marsa

Zespół pracowników naukowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie bada możliwości kolonizacji Marsa. Chodzi o kwestie m.in. psychologiczne, etyczne, a także dostosowania się człowieka do nowych warunków, współżycia w grupie, rywalizacji.

Emerytury
Stażowe