W poniedziałek w Rydze rozpoczął się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Przemawiał m.in prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zgłosił chęć uczestnictwa Ukrainy w bloku. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że stworzono nowy rodzaj partnerstwa dla państw aspirujących do UE i został on przyznany Ukrainie.
W kwietniu 2020 roku w Austrii "wygaszeniu" została poddana ostatnia z tamtejszych elektrowni węglowych. Właściciel zakładu, koncern Verbund zapowiedział przekształcenie elektrowni w rezerwowe źródło ciepła dla mieszkańców Grazu, stolicy kraju związkowego Styria na południu Austrii. Teraz austriacki rząd podjął decyzję o wznowieniu w zakładzie produkcji energii elektrycznej.
Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
Minister gospodarki Robert Habeck planuje zwiększenie generacji energii elektrycznej opartej na węglu. „To gorzkie, ale po prostu nieuniknione” – zapowiada. Do produkcji energii elektrycznej będzie mniej gazu, zamiast tego „bardziej wykorzystywane” będą elektrownie węglowe. Odnośna ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca – informuje w niedzielę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Wojna na Ukrainie trwa. W efekcie agresji Rosji na terytorium Ukrainy Moskwa została objęta sankcjami, które dotyczą między innymi rezygnacji lub znaczącego ograniczenia kupna jej surowców przez wiele światowych gospodarek. Są jednak państwa, które w tej sytuacji starają się skorzystać. Mowa tu przede wszystkim o Indiach.
Stoimy dzisiaj u progu bardzo poważnej globalnej zawieruchy gospodarczej, dlatego wszystkie pieniądze zewnętrzne, z KPO są Polsce jeszcze bardziej potrzebne, niż przed 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę – podkreślił w sobotę 18 czerwca premier Mateusz Morawiecki.
Władze Litwy poinformowały, że od soboty blokują przewóz dużej części dóbr do i z Obwodu Kaliningradzkiego w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Federację Rosyjską z powodu inwazji na Ukrainę.
Ładunek 650 tys. baryłek ciężkiej ropy naftowej ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli tankowcem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni - podała w piątek agencja Reuters. Do Wenezueli płynie z Europy drugi duży tankowiec, który część załadowanej tam ropy ma dostarczyć do Hiszpanii.
Przez lata Internet Explorer był absolutnie najczęściej używaną przeglądarką. Zapewne głównie dlatego, że stanowił element oferty Windows Microsoft dla komputerów stacjonarnych.
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.
Inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślnej nabiera ostatecznych kształtów. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem - poinformował we wtorek Urząd Morski w Gdyni.
Nowozelandzki minister ds. klimatu ogłosił kontrowersyjny program, który ma zmniejszyć ilość emitowanych przez kraj gazów cieplarnianych. Wprowadzenie postulowanych przez polityka rozwiązań uderzy przede wszystkim w krajową hodowlę krów i owiec.
Największy na świecie producent baterii do samochodów elektrycznych – CATL – szukał miejsca pod wartą 2 miliardy dolarów inwestycję w Europie Środkowej. Jedną z rozważanych lokalizacji miała być Polska.
Pomimo niepewnej sytuacji makroekonomicznej w pierwszym kwartale 2022 roku KGHM wypracował najwyższy w historii zysk (EBIDTA). Wyniósł on 3133 mln zł i był o 20 proc. większy w stosunku do zysku wypracowanego w trzech pierwszych miesiącach roku ubiegłego. To wynik konsekwentnej realizacji strategii i optymalizacji działań na poziomie operacyjnym. Koncern przedstawił też Raport Zintegrowany za 2021 rok.
Z danych podanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w Polsce, mimo bardzo niskiego poziomu, wciąż maleje.
Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie planowo niszczą ukraińskie zbiory pszenicy, kradną maszyny rolnicze i zboże. Może to doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego, ponieważ Ukraina jest jednym z największych eksporterów pszenicy na świecie.
Mówiłem, że jeżeli się na to zgodzimy, to będziemy szantażowani tymi pieniędzmi, złożymy się na kredyt na inne państwa i niewiele z tego otrzymamy – mówił dziś na antenie Polsat News europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.
Rada UE podjęła w piątek decyzję o wprowadzeniu szóstego pakietu sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję za jej inwazję na Ukrainę, jak i w Białoruś za pomoc udzielaną Moskwie. Polityczna zgoda na restrykcje została wynegocjowana podczas szczytu unijnych przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek.
– Wojna na Ukrainie tylko przyspieszyła i jeszcze pogorszyła sytuację już katastrofalną. Znaczenie Rosji i Ukrainy w światowych dostawach żywności jest krytycznie istotne. Jednak sytuacja nie jest zła od ostatnich trzech miesięcy, ale już od początku pandemii – powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Mateusz Krawczyk („Wszystko co Najważniejsze”).
Zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i podpisały plan połączenia obu firm – poinformowały spółki w czwartkowych komunikatach. Dodano, że połączenie nastąpi poprzez przeniesienie majątku Grupy Lotos do PKN Orlen.