Belgijska Rada Stanu nie mogła wyrazić się jaśniej: „władze powinny dołożyć wszelkich starań, aby chronić konstytucyjne prawo do zgromadzeń” – pisze w mediach społecznościowych premier Belgii Alexander De Croo, już po raz drugi zabierając głos ws. rozbicia przez belgijskie służby konferencji konserwatystów.
Z perspektywy działań na szczeblu Unii Europejskiej zapiekłość i agresja koalicji rządzącej wobec Prezydenta RP czy Prezesa NBP nabierają innego wymiaru.
„Druga najchętniej oglądana stacja informacyjna w Polsce TV Republika nie może zadać pytania na konferencji. Donald Tusk, Panie Premierze – odwagi. Kierowcy czekają na informacje, kiedy paliwo po 5,19. Tak wygląda cenzura po stronie KPRM” – pisze Adrian Borecki, reporter TV Republika.
Gościem u red. Roberta Mazurka w „Porannej rozmowie” RMF FM była młoda aktywistka klimatyczna Dominika Lasota. Jednym z tematów rozmowy były kontrowersyjne happeningi inicjatywy klimatystów „Ostatnie pokolenie” czy budowa elektrowni jądrowej w Polsce.
201 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w środę na platformie X Straż Graniczna. Podała, że kilku migrantom udzielono pomocy, zatrzymano też kolejnych tzw. kurierów.
W czasie dzisiejszej audiencji generalnej na Placu św. Piotra, Franciszek zwrócił uwagę na jedną z cnót kardynalnych - umiarkowanie i jej właśnie poświęcił treść dzisiejszego rozważania. Z kolei do odejścia od tego, co "niszczy życie i godność osoby ludzkiej" oraz pielęgnowanie wewnętrznej wolności duchowej zachęcał papież zebranych na audiencji Polaków.
Jak podaje Onet, powołując się na doniesienia agencji Associated Press, podczas wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych dojdzie do spotkania prezydenta RP z Donaldem Trumpem.
„To ma być «sztuka»? Takie obrzydliwe plakaty pojawiły się we Wrocławiu. Was już całkiem pogrzało. Należy to natychmiast usunąć, a odpowiedzialnych za to obrzydlistwo pociągnąć do odpowiedzialności!” – pisze na Facebooku były minister cyfryzacji w rządzie PiS Adam Andruszkiewicz. Chodzi o jeden z plakatów, jaki zaprezentowano na ulicach Wrocławia w ramach wystawy „Iron Man” realizowanej w Galerii Szewskiej.
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oświadczył w środę z okazji święta sił zbrojnych, że na „najmniejszą agresję” Izraela jego kraj odpowie „potężnym i brutalnym ciosem”. Według prezydenta „armia broni ojczyzny, integralności terytorialnej i wartości Rewolucji Islamskiej”.
Najnowsza edycja „Tańca z gwiazdami” cieszy się dużą popularnością. Budzi również wiele emocji, chociażby ze względu na udział w nej celebrytki Dagmary Kaźmierskiej. Gwiazda, zdaniem jurorów programu, nie radzi sobie najlepiej.
Robert Lewandowski po ostatnim meczu między FC Barceloną i Paris Saint-Germain znalazł się pod ostrzałem krytyki. Dziennikarze nie zostawili na nim suchej nitki, twierdząc, że piłkarz nie zaangażował się wystarczająco. To nie pierwszy raz, kiedy zawodnik zebrał pod swoim adresem surowe komentarze.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował pytania do rządzących, co dalej z polską tarczą antyrakietową. – Czy stać nas na to, żeby finansować dwa systemy, w tym ten niemiecki, zwany europejskim, który jest znacznie droższy i znacznie mniej zaawansowany od polskiego systemu? – pytał były szef MON.
14-latek niechcący rozpylił gaz pieprzowy w jednej ze szkół w Białej Podlaskiej. Ewakuowano z placówki niemal 100 uczniów i nauczycieli. Chłopak twierdził, że chciał pokazać go kolegom i przez przypadek rozpylił gaz na korytarzu.
W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.
„Posiedzenie Putinternu w Brukseli zamknięte przez policję. Brawo Belgia! Szkoda, że polazł tam były polski premier. Szkoda” – napisał na platformie X poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.
Na lotnisku wojskowym w Dżankoju na okupowanym przez Rosję Krymie doszło do eksplozji; w środę nad ranem w sieciach społecznościowych pojawiły się doniesienia o sześciu ogniskach pożarów na terenie tego obiektu – poinformowała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Prezydent Andrzej Duda przybył z wizytą do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku weźmie udział w licznych spotkaniach w ONZ; możliwe jest także spotkanie z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. W czwartek polski prezydent uda się do Kanady.
– To są standardy, które w tej chwili Unia Europejska honoruje i mówi, że broni demokracji. Natomiast wtedy, kiedy ludzie chcą dyskutować, debatować, mają inne poglądy niż większość aktualnie rządząca Europą, oskarżani jesteśmy o brak demokracji, jakieś skrajne poglądy – mówiła w programie „Miłosz Kłeczek zaprasza” była premier Beata Szydło.
– Kontakty między zagranicznymi rządami a kandydatami największych partii na prezydenta USA to zwyczaj praktykowany od wielu lat, zaś przywódcy USA często spotykają się z zagranicznymi liderami opozycji – powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, komentując możliwe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.
Tuż przed pierwszą turą wyborów samorządowych, kiedy trwał strajk okupacyjny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, premier Donald Tusk wystąpił w Krakowie na spotkaniu przedwyborczym. Padło tam pytanie rolnika Pawła Lupy o to, jak premier wyobraża sobie dbałość o polskie rolnictwo. Odpowiedź Donalda Tuska zawierała przekonanie o tym, jak wiele już rząd Tuska dla rolników zrobił. Poprosiliśmy byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o komentarz do słów Donalda Tuska, w których wskazuje, co konkretnie zrobił dla polskiego rolnictwa.