Specjalny żel z Zurychu zatrzymuje ekspansję "super-mrówki" Tapinoma magnum. Pierwsze miasta w Niemczech zgłaszają pozytywne efekty – informuje niemiecki serwis t-online.de.
Nie żyje Katarzyna Stoparczyk, znana dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych.
Komisja Europejska ogłosiła w piątek nałożenie 2,95 mld euro kary na amerykańską firmę technologiczną Google w związku z naruszeniem prawa antymonopolowego UE.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie ws. Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. TSUE stwierdził w czwartek, że "sąd krajowy jest zobowiązany uznać za niebyły wyrok wydany przez sąd wyższej instancji, który nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem". Po wyroku swoje stanowisko opublikowało Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia".
Moja rozmowa z Leonem XIV opierała się na szerokiej wiedzy, jaką niesie w sobie ten Papież o Polsce, a przede wszystkim o Janie Pawle II, największym Polaku w historii XX wieku – powiedział Karol Nawrocki na spotkaniu z dziennikarzami po wizycie w Watykanie. Podkreślił, że to właśnie postać Jana Pawła II zbliża Polaków do Watykanu, a polskiego prezydenta do Papieża Leona.
Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z wrześniowego badania CBOS.
Według historyka Jaaka Valge z Uniwersytetu w Tartu, beatyfikacja arcybiskupa Eduarda Profittlicha, który zmarł w sowieckiej niewoli w 1942 roku, jest również znakiem przeciwko rosyjskiej agresji. „Kościół katolicki i Zachód demonstrują w ten sposób swoje poparcie dla Estonii”, powiedział Valge niemieckiemu tygodnikowi katolickiemu „Paulinus”. „Kraj nie zapomina o swoich męczennikach i docenia wypełnianie obowiązków nawet w przypadku nowej rosyjskiej agresji”, powiedział estoński historyk. Beatyfikacja abp Profittlicha , który pochodził z niemieckiej diecezji Trewir, odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 września, w stolicy Estonii, Tallinie. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Christoph Schönborn z Wiednia jako legat papieski.
W piątek w Watykanie prezydent Karol Nawrocki został zapytany przez dziennikarzy o wypowiedź premiera Donalda Tuska.
„Ikona Dobrego Samarytanina i matka ubogich; jedna z największych postaci, jakie kiedykolwiek przyszły na świat”, pisze cytując św. Jana Pawła II ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 5 września przypada wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty (1910-1997). Została beatyfikowana 19 października 2003 r. przez Jana Pawła II, a kanonizowana 4 września 2016 r. przez papieża Franciszka. Jej relikwie znajdują się w domu generalnym Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie. Jest patronką biednych i przeżywających trudności w wierze.
Ciężko chory Dominik B. trzymany w areszcie od czerwca 2025 r. wyjdzie na wolność – poinformował w piatek piątek po godz. 14 mec. Filip Wołoszczak.
Wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Waszyngtonie wywołała w Niemczech falę komentarzy. „Berliner Zeitung” ostrzega, że Polska zyskała w Trumpie potężnego sojusznika, a Berlin musi przygotować się na trudne czasy.
Polscy kibice podczas czwartkowego meczu w Rotterdamie wywiesili transparent "#rechtopdenath" odnoszący się do głośnej sprawy zabójstwa 17-letniej kobiety w Holandii.
W najbliższą niedzielę w godz. 00:00–04:00 nastąpi przerwa w działaniu aplikacji IKO i iPKO biznes mobile, a w godz. 00:00–09:00 w obsłudze kart kredytowych – informuje PKO Bank Polski.
Rodzina Berlusconich właśnie stała się właścicielem większości niemieckiej telewizji ProSiebenSat.1. Holding Media For Europe (MFE) ogłosił, że posiada już 75,6 proc. udziałów w drugiej co do wielkości prywatnej grupie medialnej w Niemczech – informuje ''Handelsblatt''.
"Premier Tusk tak skutecznie buduje mniejszość blokującą ws. umowy z Mercosur, że teraz twierdzi, że Polska została z tym sama i nawet Francja się wycofała. To totalna dezinformacja!'' – napisała europoseł Anna Bryłka, zaangażowana w działania na rzecz zorganizowania koalicji państw, mogącej stanowić mniejszość blokującą wejście w życie umowy Mercosur.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że przewodnicząca Państwowej Komisji ds. pedofilii Karolina Bućko złożyła rezygnację ze swojej funkcji. Decyzja zapadła po tym, jak Najwyższa Izba Kontroli ujawniła, że Bućko przyznała sobie nagrodę finansową bez podstawy prawnej.
Trwa drugi dzień wizyty prezydenta RP w Watykanie. Dziś Karol Nawrocki przyjęty został na audiencji u papieża Leona XIV. Komunikat w tej sprawie opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Prezydent USA Donald Trump w piątek podpisze rozporządzenie wykonawcze przemianowujące resort obrony na Ministerstwo Wojny. Według Białego Domu powrót do pierwotnej nazwy ma być wyraźnym sygnałem dla przeciwników Ameryki i wzmocnić koncentrację na interesie narodowym.
Trwa drugi dzień wizyty prezydenta RP w Watykanie. Dziś Karol Nawrocki przyjęty został na audiencji u papieża Leona XIV.
''Uwaga! Dziś i w nocy (05/06.09) możliwe gwałtowne burze, silny wiatr i lokalnie grad. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr'' – czytamy w komunikacie RCB.