[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Pomnik Błękitnego Generała w Warszawie! z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Pomnik Błękitnego Generała w Warszawie!

Jako jeden z niewielu najwyższych rangą polskich oficerów walczył kolejno z Rosjanami, Austriakami, Niemcami, Ukraińcami i Bolszewikami. Stał się wzorem żołnierza, obywatela, społecznika i wychowawcy młodzieży. Generał Józef Haller dawał przykład osobistego męstwa, wiary i poświęcenia. Ten Honorowy Obywatel Warszawy zasłużył na upamiętnienie w stolicy.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Otwarta granica z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Otwarta granica

W światowej prasie trwa wyścig w relacjonowaniu tego, co dzieje się na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Blogerzy i dziennikarze, którzy nigdy nie byli w Stanach Zjednoczonych, a tym bardziej na granicy z Meksykiem, opowiadają bzdury i tworzą teorie spiskowe, kiedy to Teksas odłączy się od reszty Stanów Zjednoczonych.

Karuzela z Blogerami. Rosemann: Ostatni bastion z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Rosemann: Ostatni bastion

Ktoś mógłby uznać to za gruby żart, gdybym stwierdził, że żaden z wcześniejszych prezydentów w większym stopniu niż dzisiaj Andrzej Duda nie zasługiwał na określenie „prezydent wszystkich Polaków”. Paradoksalnie to stwierdzenie jest uprawnione przede wszystkim dlatego, że prawie nikt, bez względu na to, czy popiera obecną władzę, czy też opozycję, nie powie dzisiaj z przekonaniem, że Andrzej Duda jest jego prezydentem. W sytuacji podziałów, które teraz są wśród Polaków tak boleśnie widoczne, jest to dla prezydenta doskonała rekomendacja.

Przyjaźń prezydenta Andrzeja Dudy z NSZZ „Solidarność” ma głębokie podstawy z ostatniej chwili
Przyjaźń prezydenta Andrzeja Dudy z NSZZ „Solidarność” ma głębokie podstawy

To Solidarność jako jedna z pierwszych uwierzyła w 2015 roku, że Andrzej Duda może zostać prezydentem i że może to być początek dobrych zmian w Polsce. Dalsze lata pokazały, że wielopłaszczyznowa przyjaźń prezydenta z NSZZ „Solidarność” ma głębokie podstawy i nie raz prowadziła do rozwiązań, które zmieniły polski rynek pracy na lepsze.

Prezydent Andrzej Duda to nie jedyna ofiara „przemysłu pogardy” z ostatniej chwili
Prezydent Andrzej Duda to nie jedyna ofiara „przemysłu pogardy”

Prezydent stał się po zmianie rządu naturalnym ośrodkiem, wokół którego zjednoczyła się znaczna część wyborców konserwatywnych, a zarazem „ostatnim bastionem” stojącym na przeszkodzie we wdrażaniu ośmiogwiazdkowego programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Dla Solidarności emerytury stażowe to do dziś niezrealizowany 14. Postulat Sierpniowy z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Dla Solidarności emerytury stażowe to do dziś niezrealizowany 14. Postulat Sierpniowy

Dla Solidarności emerytury stażowe to do dziś niezrealizowany 14. Postulat Sierpniowy. Jego realizacja po ponad 44 latach oczekiwania wydaje się jednak dzisiaj bliższa niż kiedykolwiek.

tylko u nas
Atak na serce demokracji – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

„Od październikowych wyborów parlamentarnych mamy nieustanne nękanie, prowokowanie i zastraszanie prezydenta Andrzeja Dudy przez zwycięską antypisowską koalicję” – pisze Rafał Woś w temacie numeru nowego „Tygodnika Solidarność”. Faktycznie prezydent znalazł się na celowniku obozu Donalda Tuska, bo jako strażnik konstytucji wybrany w bezpośrednich wyborach ma niepodważalny mandat do tego, by móc blokować i prostować zapędy nowego rządu. Takie są zasady demokracji, których nie potrafi zaakceptować Donald Tusk, który najwyraźniej chciałby złamać zasadę trójpodziału władzy. Właśnie o tym piszemy w najnowszym „TS”.

Dyrektor regionalny U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights: Tortury. W Polsce poważnie złamano prawa człowieka Wiadomości
Dyrektor regionalny U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights: Tortury. W Polsce poważnie złamano prawa człowieka

„Największym osiągnięciem ludzkości w XX wieku bezspornie jest stworzenie praw człowieka – to przepisy przyjęte dobrowolnie przez większość państw świata i stanowiące wyznacznik tego, jakie prawa ma jednostka ludzka bez względu na kolor jej skóry, wyznanie, narodowość czy poglądy polityczne. Kraj, w którym rząd łamie prawa człowieka lub zezwala na ich łamanie, jest obłożony infamią, podobnie jak jego politycy – to kwestia lat, kiedy podobny los czeka Polskę. Politycy z Warszawy – w tym Donald Tusk, Adam Bodnar czy Radosław Sikorski – już się z infamią stykają – pisze na łamach „Tygodnika Solidarność” Paweł Pietkun, dyrektor regionalny U.S. Institute of Diplomacy and Human Rights.

Andrzej Anusz, Instytut Józefa Piłsudskiego: Tusk szachuje swoich koalicjantów wcześniejszymi wyborami z ostatniej chwili
Andrzej Anusz, Instytut Józefa Piłsudskiego: Tusk szachuje swoich koalicjantów wcześniejszymi wyborami

– Donald Tusk twierdzi, że jest gotowy do wcześniejszych wyborów, ale wie, że nie może tego zrobić głosami koalicji rządzącej, ponieważ nie ma 307 głosów. Może to zrobić wspólnie z PiS. Tusk tym samym zaszachował swoich koalicjantów i będzie tym grał do końca kadencji – mówi dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego w rozmowie z Jakubem Pacanem.

„Fiducia supplicans” hamuje ekumenizm z ostatniej chwili
„Fiducia supplicans” hamuje ekumenizm

Ekumenizm, którego wartość chętnie podkreśla papież Franciszek, został w istotny sposób zahamowany za sprawą niedawno opublikowanego watykańskiego dokumentu „Fiducia supplicans”.

Brytyjska armia chce przywrócić pobór do wojska z ostatniej chwili
Brytyjska armia chce przywrócić pobór do wojska

Ukraina to nasz 1937 rok – oświadcza gen. Patrick Sanders, nowo mianowany szef Sztabu Generalnego Armii Brytyjskiej, i zapowiada przeprowadzenie szybkich działań przygotowujących Albion do wojny. Wojny nie tylko na kontynencie, bo gen. Sanders nie wyklucza, że powiększona brytyjska armia będzie miała co robić również na Wyspach Brytyjskich. Oczywiste odniesienie Sandersa do 1937 roku ma przypominać rządowi, że gdyby Londyn zareagował dwa lata przed wybuchem II wojny światowej, nie płonąłby pod setkami niemieckich bomb i rakiet V1 i V2.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Rozbić prawicę z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Rozbić prawicę

Im więcej czasu upływa, tym wyraźniej widać, że Donaldowi Tuskowi nie chodzi o zwykłe przejęcie władzy, lecz o zmarginalizowanie prawicy jako takiej. Dla niej po prostu ma nie być miejsca w przestrzeni publicznej i politycznej.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Wojny duchów z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Wojny duchów

Żyjący ponad sto lat temu kalwinista, premier Holandii i podróżnik Abraham Kuyper w publikacji „On Islam” (Bellingham, WA: Lexham Press and Acton Institute for the Study of Religion and Liberty, 2017) odnotował następujące przysłowie marokańskie: „Raczej wolałbym, aby moje zboże zgniło na polu, niż miałbym dać z niego chleb chrześcijańskiemu psu”.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: „Wykonaniem to się wam idzie z pomocą” z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: „Wykonaniem to się wam idzie z pomocą”

Pokazowy proces mjr. Zygmunta Szendzielarza rozpoczął się 23 października 1950 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie. Na ławie oskarżonych zasiedli również inni członkowie Wileńskiego Okręgu AK: podpułkownik Antoni Olechnowicz „Pohorecki”, kapitan Henryk Borowy-Borowski „Trzmiel”, podporucznik Lucjan Minkiewicz „Wiktor”, i dwie sanitariuszki: Lidia Lwow „Lala” i Wanda Minkiewicz „Danka” (wszyscy oskarżeni, prócz kobiet, dostali kary śmierci).

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Polityczna polaryzacja i jej efekty z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Polityczna polaryzacja i jej efekty

W ostatnim 40-leciu polityczna polaryzacja w Stanach Zjednoczonych przebiega szybciej niż w takich krajach jak Kanada, Wielka Brytania, Australia czy Niemcy. Efektem tego fenomenu są przede wszystkim powiększające się różnice rasowe w amerykańskim społeczeństwie. Donoszą o tym liczne badania takich uniwersytetów jak: Brown University i Stanford University.

Karuzela z Blogerami. Rosemann: Fidel, proza i władza wykonawcza z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Rosemann: Fidel, proza i władza wykonawcza

Nie bardzo rozumiem to, że próbuje się robić tak doniosły temat z pewnych braków wiedzy pewnego bardzo progresywnego posła, byłego kandydata do tytułu Nauczyciela Roku. Żyjemy, niestety, w systemie, w którym posłem i – jak widać – Nauczycielem Roku, może zostać praktycznie każdy. A czynienie z tego zarzutu akurat temu panu wynika tylko z tego, że ów pan jest z tej, a nie innej opcji politycznej. Gdyby był z innej, ten sam zarzut stawialiby jemu ci, którzy teraz są nim zachwyceni.

Ekspert: Mam poczucie, że większość posłów w Sejmie jest za tym, żeby CPK realizować z ostatniej chwili
Ekspert: Mam poczucie, że większość posłów w Sejmie jest za tym, żeby CPK realizować

Czy fundamentalne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski projekty, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, mają szansę zostać zrealizowane ponad podziałami partyjnymi?

 UE popełnia energetyczne samobójstwo z ostatniej chwili
UE popełnia energetyczne samobójstwo

Destrukcyjna polityka energetyczna Unii Europejskiej prowadzi do zapaści gospodarki. Bezsensowne parcie na eliminację energetyki konwencjonalnej opartej na węglu i innych paliwach kopalnych nie pozwala dostrzec, że pełna dekarbonizacja w krajach europejskich nie ma żadnego znaczenia. Decyduje systematyczny wzrost energetyki węglowej u potentatów azjatyckich. Chin, Indii i Indonezji ze skutkiem 10-procentowego wzrostu emisji CO2 w 2023 r.

tylko u nas
Solidarność z prezydentem – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

– Powtórzę za prezydentem: Solidarność trzyma rękę na pulsie, a prezydent trzyma z Solidarnością – mówił Piotr Duda w dociekliwej rozmowie z Cezarym Krysztopą i Rafałem Wosiem, która jest daniem głównym nowego wydania „Tygodnika Solidarność”. Oprócz tego relacjonujemy posiedzenie Komisji Krajowej „S” w Pałacu Prezydenckim oraz analizujemy wybór przedstawicieli rządu w Radzie Dialogu Społecznego.

Ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz: Kluczem do zrozumienia bohaterstwa i niezłomnej postawy abp. Antoniego Baraniaka jest słowo „wierność” z ostatniej chwili
Ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz: Kluczem do zrozumienia bohaterstwa i niezłomnej postawy abp. Antoniego Baraniaka jest słowo „wierność”

– Niektóre postaci czy bohaterowie nie bez powodu pojawiają się w naszej świadomości w takim, a nie innym momencie historii. Myślę, że tak właśnie jest z księdzem arcybiskupem Antonim Baraniakiem. Kluczem do zrozumienia jego bohaterstwa i niezłomnej postawy jest słowo „wierność” – mówi ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, historyk, duszpasterz, promotor postaci ks. abp. Antoniego Baraniaka i badacz jego życia, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Emerytury
Stażowe