Jan Wróbel: Nasz nierozumiany sąsiad – Niemcy tylko u nas
Jan Wróbel: Nasz nierozumiany sąsiad – Niemcy

Nowy Rok niezmiennie otwiera to samo postanowienie: będę czytał więcej książek. Tradycja jest bowiem taka, że istotne dzieła każdego kolejnego sezonu dzielę na dwie kategorie.

Ludwik Pęzioł: Największe odpały antyklerykałów tylko u nas
Ludwik Pęzioł: Największe odpały antyklerykałów

Jeśli Bóg chce kogoś ukarać, odbiera mu rozum, a antykatolickie teorie spiskowe są tego najlepszym dowodem. Poziom ich absurdu często wkracza w rejony wyobraźni niedostępne nawet dla skrajnej prawicy.

Darowizna a spadek – podstawowe różnice tylko u nas
Darowizna a spadek – podstawowe różnice

Jestem już w podeszłym wieku. W ostatnim czasie zacząłem się zastanawiać, co jest korzystniejsze: darowizna czy spadek? Jakie są różnice w kosztach, formalnościach i podatkach?

Karol Gac: Emigracja polityczna tylko u nas
Karol Gac: Emigracja polityczna

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski otrzymał niedawno azyl polityczny na Węgrzech. To pierwsza tego typu sytuacja po 1989 roku, co siłą rzeczy przejdzie do politycznej historii Polski.

Tadeusz Płużański: To on strzelił „Ince” w tył głowy tylko u nas
Tadeusz Płużański: To on strzelił „Ince” w tył głowy

Franciszek Sawicki, urodzony 16 kwietnia 1916 r. we wsi Balarka na Wołyniu, oficer KBW, podpułkownik rezerwy. Ale przede wszystkim morderca Danuty Siedzikówny „Inki”. Zmarł 28 grudnia 1989 r. we Wrocławiu. Na jego nagrobku na cmentarzu Grabiszyńskim czytamy, że jest „świętej pamięci” i „pokój jego duszy”. Dziś o tym oprawcy wiemy znacznie więcej.

Kryzys polityczny w Niemczech. Upadek rządu to tylko wierzchołek góry lodowej tylko u nas
Kryzys polityczny w Niemczech. Upadek rządu to tylko wierzchołek góry lodowej

Upadek rządu w Niemczech to tylko wierzchołek góry lodowej problemów za naszą zachodnią granicą. Wątpliwe, by przyspieszone wybory zaplanowane na 23 lutego przyniosły Niemcom stabilizację polityczną lub rozwiązanie problemów gospodarczych. Kryzys w obu wiodących państwach UE oznacza zaś rozchwianie całej Europy.

Kościół w Polsce boi się zaopiekować gorącymi uczuciami sprzeciwu tylko u nas
Kościół w Polsce boi się zaopiekować gorącymi uczuciami sprzeciwu

Kościół w Polsce uwierzył, że lewica musi wygrać, i nie chce już nikomu przeszkadzać. Nie chce zarządzać emocjami katolików, boi się zaopiekować gorącymi uczuciami sprzeciwu i buntu, które wśród wiernych są permanentne i wciąż narastają. Tak więdły wspólnoty katolickie w Europie Zachodniej.

Artur Szpilka: Taki człowiek nie usiądzie ze mną przy jednym stole tylko u nas
Artur Szpilka: Taki człowiek nie usiądzie ze mną przy jednym stole

Artur Szpilka i Hubert Kęska w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem opowiadają o procesie powstawania książki „Zawsze ten sam”, wzlotach i upadkach kariery boksera oraz o tym, że każdy może się zmienić.

Remigiusz Okraska: Powrót Syzyfa tylko u nas
Remigiusz Okraska: Powrót Syzyfa

Wrócił Tusk – wróciły umowy śmieciowe. Mamy do czynienia z szybkim przyrostem tej antypracowniczej patologii.

Redaktor naczelny TS: Solidarność będzie stała na straży praw polskich pracowników tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Solidarność będzie stała na straży praw polskich pracowników

Wznieśliśmy już toast za nowy rok, wymieniliśmy kalendarze, czas wracać do pracy. Dla Solidarności będzie to rok szczególny, jubileuszowy. Świętujemy 45. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Związek jednak poza radosnym świętowaniem jak zwykle będzie stał na straży praw polskich pracowników.

Rafał Woś: Czego sobie życzyć? tylko u nas
Rafał Woś: Czego sobie życzyć?

Życzenia noworoczne powinny być – jak wiadomo – krótkie i pozytywne. Niestety te moje będą dłuższe i umiarkowanie optymistyczne. Trudno.

tylko u nas
Ze Szpilką o boksie i nie tylko – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

- Od wielu lat systematycznie chodzę na niedzielną Mszę Świętą. Wiara sprawia mi radość – mówi nam Artur Szpilka w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, w której brał udział również Hubert Kęska – autor biografii kontrowersyjnego pięściarza. Panowie opowiadają o procesie powstawania książki „Zawsze ten sam”, wzlotach i upadkach kariery boksera oraz o tym, że każdy może się zmienić. To temat okładkowy noworocznego „TySola”, a w nim ponadto artykuły i felietony na temat bieżącej rzeczywistości politycznej.

Zdzisław Krasnodębski: Ostry zjazd tylko u nas
Zdzisław Krasnodębski: Ostry zjazd

Od roku 1989 wiele było rządów w Polsce – postsolidarnościowe, postkomunistyczne, lewicowe i prawicowe. Najczęściej były one zresztą ideowo i pochodzeniowo „mieszane”. Jedne były lepsze, inne gorsze. Czasami podejmowały decyzje kontrowersyjne, a nawet wręcz szkodliwe. Jeden z premierów musiał ustąpić oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji, inny odszedł w atmosferze skandalu w związku z ustawą medialną.

Monika Małkowska: Godność bez znaczenia tylko u nas
Monika Małkowska: Godność bez znaczenia

Są cnoty, na które się powołujemy, zaprzeczając im postępowaniem. Są powszechnie uznawane ludzkie prawa i równie powszechnie łamane. Przykładem – godność. Wpisana do Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 roku; pół wieku później uznana za fundament humanitaryzmu, co uwzględniono w preambule polskiej konstytucji w formie zapisu o „przyrodzonej godności człowieka”.

Mariusz Wawrzyńczyk o nagrywaniu kolęd latem: Wyobrażałem sobie, że na dworze jest śnieg tylko u nas
Mariusz Wawrzyńczyk o nagrywaniu kolęd latem: Wyobrażałem sobie, że na dworze jest śnieg

– Jak każdy artysta nagrywałem moją świąteczną płytę w lipcu, w wakacje. Na zewnątrz było 37 stopni. Siedziałem w studiu rozebrany, pot ciekł ze mnie z każdej strony. Musiałem wytworzyć w sobie świąteczny nastrój. Wyobrażałem sobie, że na dworze jest śnieg. Jest mroźno, ludzie lepią bałwany, wszędzie są choinki – mówi Mariusz Wawrzyńczyk, wokalista, autor tekstów, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Jan Wróbel: Tam, gdzie serca płoną tylko u nas
Jan Wróbel: Tam, gdzie serca płoną

Jeszcze kiedy byłem naprawdę młody, mówiło się o potrzebie „reformy Kościoła”. Poniekąd całe dzieje Kościoła to dzieje reformy... pojedynczych ludzi – w końcu o to w chrześcijaństwie chodzi, aby się zmieniać.

Jasna strona Franciszka tylko u nas
Jasna strona Franciszka

Paszkwile na papieża Franciszka sprzedają się znacznie lepiej niż peany na jego cześć. Tym bardziej należy dziś podkreślać wartościową stronę jego pontyfikatu.

Co grozi za sprzedaż podrobionych towarów? tylko u nas
Co grozi za sprzedaż podrobionych towarów?

Prowadzę sklep internetowy i niedawno znajomy zaproponował mi sprzedaż tańszych towarów, które wyglądają identycznie jak produkty znanych marek, ale są znacznie tańsze. Zapewniał mnie, że nie chodzi o żadne podróbki, choć przyznam, że miałem co do tego wątpliwości. Czy za handel takimi rzeczami mogą mi grozić jakieś konsekwencje prawne?

Karol Gac: 2025 tylko u nas
Karol Gac: 2025

Druga kadencja Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, nowy rząd w Niemczech oraz wybory prezydenckie w Polsce. 2025 rok upłynie nam pod znakiem politycznych zmian w Polsce, Europie i na świecie. Co z nich wyniknie?

Seaman: Powtórka z niemocy i przemocy tylko u nas
Seaman: Powtórka z niemocy i przemocy

Wybory prezydenckie znowu dzielą Polaków i tylko patrzeć, jak Koalicja 13 grudnia rzuci hasło, że podziały są szkodliwe, i zakwestionuje wyborczy fundament demokracji. Skoro twierdzi się, że „odstępstwa od demokracji liberalnej są anomalią”, więc wybory, w których zwycięża ktoś inny, też są anomalią.

Emerytury
Stażowe