Redaktor naczelny TS: Solidarność jest gotowa do podejmowania konkretnych działań dla dobra Ojczyzny tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Solidarność jest gotowa do podejmowania konkretnych działań dla dobra Ojczyzny

– Pilnujcie Polski, tak jak zawsze do tej pory to robiliście. Pilnujcie Polski, bo ja, z oczywistych przyczyn, za chwilę robić tego z Pałacu Prezydenckiego już nie będę mógł – mówił w ubiegłym tygodniu podczas Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu prezydent RP Andrzej Duda.

tylko u nas
Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność": Europa Środkowa ma przyszłość!

Silna gospodarczo, społecznie, politycznie, militarnie, Europa Środkowa jest w interesie nie tylko społeczeństw tego regionu - ocenia szanse Inicjatywy Trójmorza redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski w najnowszym wydaniu specjalnym "Tygodnika Solidarność" pt. "10 lat Trójmorza". Magazyn będzie dostępny w salonach prasowych do końca II kw. br.

tylko u nas
„Proszę Was, pilnujcie Polski” – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność” (17/2025) tematem numeru jest XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu — wydarzenie podsumowujące dorobek Związku oraz wyznaczające kierunki działań na kolejne lata. Hasło „Pilnujcie Polski” wybrzmiało szczególnie mocno w przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy oraz w głosach liderów „S”.

Cezary Krysztopa: Zabawne. Chyba się zestrzałem tylko u nas
Cezary Krysztopa: Zabawne. Chyba się zestrzałem

Doprawdy nie wiem, jak to się stało. Ta świadomość dopadła mnie jakoś nagle. W jednej chwili czułem, że jestem niezniszczalny, a w następnej, że już nie tak bardzo.

Astronomiczna sensacja. Ponad 100 nowo odkrytych księżyców Saturna tylko u nas
Astronomiczna sensacja. Ponad 100 nowo odkrytych księżyców Saturna

Po najnowszych odkryciach astronomów okazuje się, że Saturn, druga największa planeta w Układzie Słonecznym, ma najwięcej księżyców. Dzisiaj wiadomo już, że gazowego olbrzyma okrąża 274 księżyców, a to prawie dwa razy więcej niż wszystkich innych księżyców krążących wokół reszty planet w naszym systemie. Czy układ Saturna może okazać się drugą kolebką życia w Układzie Słonecznym? Niektóre z księżyców mają krajobraz zadziwiająco podobny do prehistorycznej Ziemi.

Emerytury artystów, czyli problem w pigułce tylko u nas
Emerytury artystów, czyli problem w pigułce

Co jakiś czas komentariat w social mediach gotuje się z oburzenia: oto była gwiazda show-bizu na głodowej emeryturze, inny ekscelebryta klepie biedę, jeszcze inny dogorywa bez pomocy. Znane nazwiska wiekowych a niespodziewanie (?) zubożałych artystów generują zainteresowanie mediów i odbiorców.

Jan Wróbel: Dziedzictwo Chrobrego... do przemyślenia tylko u nas
Jan Wróbel: Dziedzictwo Chrobrego... do przemyślenia

Teraz, już po jubileuszu, można cicho wyznać: Bolesław Chrobry być może był wybitnym władcą, a być może nie był. To pierwsze można udowodnić argumentem stabilności. Było nie było, książę utrzymał się u władzy prawie trzy dekady, skutecznie eliminując rywali. (Zaczął od obalenia postanowień ojca; w tym fachu wybaczalne). To drugie natomiast można wzmocnić dowodowo argumentem z niestabilności.

Bogaci przedsiębiorcy przed pacjentami tylko u nas
Bogaci przedsiębiorcy przed pacjentami

4 kwietnia Sejm uchwalił ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla części przedsiębiorców. W ten sposób pozbawił NFZ przynajmniej 4,6 mld zł, pogłębiając zapaść publicznego systemu ochrony zdrowia, zwiększając niesprawiedliwości w systemie podatkowym i wchodząc na ścieżkę prowadzącą do prywatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Tadeusz Płużański: Które powstanie miało sens? tylko u nas
Tadeusz Płużański: Które powstanie miało sens?

Cieszę się, że coroczne obchody kolejnych rocznic powstania w getcie warszawskim są podniosłe. Z godną oprawą, udziałem najwyższych władz państwowych. Cieszę się, że podczas obchodów w Warszawie nie ma żadnych zamieszek, bijatyki z policją czy strażą miejską.

Czy niższa składka zdrowotna otworzy drogę do prywatyzacji służby zdrowia? tylko u nas
Czy niższa składka zdrowotna otworzy drogę do prywatyzacji służby zdrowia?

Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców to jedna z wielu furtek do prywatyzacji służby zdrowia w Polsce. Powoduje też odejście od systemu solidarnościowego do bardziej liberalnego.

Karol Gac: Echa debat prezydenckich tylko u nas
Karol Gac: Echa debat prezydenckich

Za nami trzy debaty prezydenckie, które z wielu powodów przejdą do historii politycznej Polski. I nie jest to wytarty frazes. Po raz pierwszy mieliśmy bowiem do czynienia z debatą na rynku. Po raz pierwszy też, z tak ordynarną i nieudolną ustawką.

Wojna o media z kampanią w tle tylko u nas
Wojna o media z kampanią w tle

21 czerwca 2024 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje na nadawanie naziemne w ramach multipleksu MUX-8 stacjom TV Republika oraz wPolsce24. W kwietniu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny odebrał ją obu stacjom na wniosek kwestionującej decyzję rady firmy, biorącej udział w tym samym postępowaniu, której zgody na nadawanie odmówiono. Sprawa dotyczy dwóch stacji, jednak głośniej jest wokół częściej wybieranej przez widzów Republiki. Po kilku dniach uwaga opinii publicznej przeniosła się na weekendowe debaty prezydenckie. Te sprawy jednak się ze sobą łączą.

Francja na progu legalizacji eutanazji tylko u nas
Francja na progu legalizacji eutanazji

Francuska ustawa o „końcu życia” (loi sur la fin de vie – taką nazwę nosi projekt parlamentarny) była już właściwie gotowa i przeszła przez wszystkie etapy cyklu legislacyjnego. Na ostatniej prostej swoje „trzy grosze” dopisali posłowie lewicy pod szyldem Nieuległej Francji.

Zygfryd Czaban: Komu przeszkadza świadomość narodowa tylko u nas
Zygfryd Czaban: Komu przeszkadza świadomość narodowa

Od dłuższego czasu w naszej części świata dominuje tożsamość narodowa. Tak się ułożyło, że wspólnota historii, języka, fakt zamieszkiwania na stosunkowo niewielkim terytorium oraz państwowość – w przypadku narodów, które mogą się nią poszczycić – stanowią najsilniejsze spoiwo, łączące ludzi w zwarte grupy z silnym poczuciem jedności wewnątrz i odrębności od innych, konkurencyjnych zbiorowisk.

Samooszustwo profesora Antoniego Dudka tylko u nas
Samooszustwo profesora Antoniego Dudka

Wśród pierwszych ofiar kampanii prezydenckiej znalazła się intelektualna uczciwość profesora Antoniego Dudka. Wiele wskazuje na to, że sam zainteresowany próbuje ten fakt ukryć nie tylko przed innymi, ale i przed sobą.

Sławomir Jastrzębowski: Komisja ds. Pegasusa to nic, które się puszy tylko u nas
Sławomir Jastrzębowski: "Komisja ds. Pegasusa" to nic, które się puszy

Dzień dobry. Ponieważ to pierwszy mój tekst w „Tygodniku Solidarność”, należy się Państwu kilka słów o mnie. Otóż zostałem wychowany w pewnych wartościach i staram się być im wierny. Wartości są tylko konserwatywne, innych nie ma. To tyle o mnie, a teraz do rzeczy.

Wybieramy wielkość czy podległość? tylko u nas
Wybieramy wielkość czy podległość?

Do jakiej Polski dziś nam bliżej – Bolesława Chrobrego czy Stanisława Augusta? Czy jesteśmy na etapie tworzenia silnego państwa, czy raczej jego schyłku? W tysięczną rocznicę koronacji pierwszego króla Polski warto odpowiedzieć sobie na to kluczowe pytanie.

Myśliwi a bezpieczeństwo państwa tylko u nas
Myśliwi a bezpieczeństwo państwa

Od ponad roku obserwujemy zaostrzające się ataki na myśliwych ze strony aktywistów, wspieranych przez obecne kierownictwo resortu klimatu i środowiska. Wszystko pod hasłami ochrony przyrody i z wykorzystaniem prymitywnej narracji: „Myśliwy – zły, zwierzę – dobre”. Patrząc na społeczno-przyrodniczą rolę łowiectwa, warto zwrócić uwagę na jego znaczenie dla systemu bezpieczeństwa państwa, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej.

10 lat Inicjatywy Trójmorza i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą - nowe wydanie specjalne Tygodnika Solidarność już dostępne tylko u nas
10 lat Inicjatywy Trójmorza i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą - nowe wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" już dostępne

Bez Solidarności nie dokonałyby się przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspólne doświadczenia w oporze przeciw komunizmowi i walce o prawa człowieka i obywatela stanowią dziś jeden z elementów pamięci i tożsamości, fundament, na którym państwa regionu rozwijają współpracę. Jaka jest przyszłość Inicjatywy Trójmorza, jednej z platform współpracy w Europie Środkowej? O tym mówią m.in. prezydent RP Andrzej Duda i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Remigiusz Okraska: Prawy sierpowy w globalizm tylko u nas
Remigiusz Okraska: Prawy sierpowy w globalizm

Czy poczynania Donalda Trumpa w sprawie ceł przyniosą dobre – i wyłącznie takie – skutki? Nie mam pojęcia. Ale prawicowy prezydent USA robi w praktyce to, o czym bezpłodnie teoretyzowała lewica.

Emerytury
Stażowe