W czwartek 8 lutego kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej spotkało się z przedstawicielami związków zawodowych, w tym z NSZZ „Solidarność”. Tematem spotkania były zapowiedziane przez rząd podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli.
Nowego przewodniczącego wybrali delegaci obradującego dziś nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów Regionu Elbląskiego NSZZ "S'.
Dziś mijają 53 lata od wybuchu strajku łódzkich włókniarek - jednego z największych w historii powojennej Polski. Zainicjowany 10 lutego 1971 roku protest zakończył się wycofaniem przez komunistyczną władzę podwyżek cen żywności.
Zgodnie z postanowieniem Regionalnego Sztabu Strajkowego Regionu Zielonogórskiego NSZZ "Solidarność" trwa akcja protestacyjna przeciwko zwolnieniu pracowników Radia Zachód, należących i działających w Solidarności.
O zmianie zadecydował Nadzwyczajny Kongres Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „S”, który obradował 8 lutego w Warszawie.
Dzięki staraniom związkowców fundusze płac we wszystkich jednostkach podległych katowickiemu samorządowi zostały zwiększone o 9 proc. O sposobie rozdysponowania tych środków zdecydują szefowie jednostek samorządowych wspólnie z przedstawicielami organizacji związkowych.
– Myśmy zbierali podpisy pod naszym projektem obywatelskim. Wówczas inne organizacje związkowe nawet nie zaapelowały do swoich członków, by pomogli w zbieraniu podpisów, bo to jest nasza wspólna sprawa. To jest ich problem i być może ich wyrzut. Dziś próbują się do tego przyłączyć. Ja nie mam z tym problemu. Najważniejsze, żeby jak najszybciej członkowie Solidarności, członkowie związków zawodowych, pracownicy skorzystali z tego bardzo dobrego rozwiązania, bo ciężko na to pracowali – powiedział nam wczoraj w Sejmie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.
– Cieszę się, że jest duże poparcie obywatelskiego projektu Solidarności. Cieszy merytoryka, cieszą argumenty. Wszyscy widzą szansę dla ludzi, którzy długo pracują. Ja widzę szansę także dla młodych ludzi, którzy poprzez swoją ciężką pracę, gdy nabędą odpowiedni staż pracy, będą mogli odejść ewentualnie wcześniej świadomie na taką emeryturę stażową – powiedział nam w czwartek w Sejmie Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, pytany o obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych.
- Uważam, że najwyższy czas, by wprowadzić te rozwiązania. Myślę, że one prędzej czy później wejdą w życie. Wolałbym, żeby to było wcześniej - mówił nam dziś w Sejmie po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych Henryk Nakonieczny, ekspert NSZZ "Solidarność".
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się obywatelskim projektem dotyczącym emerytur stażowych. Po pierwszym czytaniu wnioskowały o to wszystkie kluby i koła poselskie.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych trzy lata temu opracowała Solidarność.
- Jak zawsze, Solidarność idzie na maksa. Dzisiaj nie wyobrażam sobie innej sytuacji i decyzji parlamentarzystów, jak skierowanie po raz drugi projektu do sejmowej Komisji Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny i mam nadzieję, że tam nie utknie, tak jak w poprzedniej kadencji - mówił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" Piotr Duda w Sejmie, tuż przed czytaniem obywatelskiego projektu "Solidarności" ws. wprowadzenia emerytur stażowych.
W Sejmie trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych trzy lata temu opracowała Solidarność.
- Od wielu, wielu lat otrzymujemy telefony od osób, które chętnie skorzystałyby z emerytur stażowych i dla których są one bardzo ważne. Są takie osoby, które czekały na emerytury stażowe przez wiele lat i nie doczekały się, bo osiągnęły w tym czasie wiek emerytalny. - mówi Katarzyna Zimmer-Drabczyk,
Nie każdy chce pracować aż do osiągnięcia obecnego wieku emerytalnego. Często nie pozwala na to zdrowie czy sytuacja rodzinna. Czasem starsi pracownicy czują też, że nie są już tak efektywni, jak młodzi ludzie. I wolą w ostatnich latach życia odpocząć. Dlatego popierają pomysł wprowadzenia emerytur stażowych.
Wprowadzenie emerytur stażowych to sztandarowy i w tym momencie główny postulat związku, którego realizacji domaga się od rządzących polityków. Obywatelski projekt NSZZ „Solidarność” będzie dziś czytany w Sejmie. Ponownie. Za pierwszym razem większość Sejmu poprzedniej kadencji poparła dalsze procedowanie projektu „S”. Później utknął w sejmowej zamrażarce. Czy tym razem będzie tak samo? Solidarność mówi „sprawdzam”, a my patrzymy politykom na ręce.
Związkowcy z Solidarności, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, instytucji, stowarzyszeń i lokalnych organizacji, a także osoby represjonowane w stanie wojennym i mieszkańcy Świdnika 6 lutego wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 42. rocznicę Świdnickich Spacerów.
W 43. rocznicę zwycięskiego strajku generalnego Solidarności Regionu Podbeskidzie związkowcy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie.
Dzięki staraniom przewodniczącej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Joanny Bulik oraz licznych ludzi dobrej woli, m.in. Marleny Szulc z Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie, Dom Kombatanta w Lublińcu otrzymał bezpłatnie od firmy Geberit armaturę i meble łazienkowe.
W Szkole Podstawowej nr 83 we Wrocławiu odbyło się 2 lutego coroczne spotkanie noworoczne oświatowej Solidarności Psiego Pola, któremu towarzyszyły występy uzdolnionej muzycznie i tanecznie młodzieży.