Już dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych trzy lata temu opracowała Solidarność. Zobacz, kto będzie mógł skorzystać z takiej emerytury, jeśli rozwiązania, które zawiera projekt, wejdą w życie.
Wprowadzenie emerytur stażowych staje się głównym celem NSZZ „Solidarność” na najbliższą przyszłość. Związek będzie nie tylko wywierać presję na rządzie Zjednoczonej Prawicy i Prezydencie RP, ale też zamierza aktywnie zachęcać obywateli do poparcia projektu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Dlaczego jako społeczeństwo powinniśmy poprzeć ten projekt, mimo że wielu z nas emerytury stażowe nie dotyczą? [tekst powstał w 2021 roku podczas kampanii #EmeryturaZaStaż]
Solidarność walczy o emerytury stażowe nie od wczoraj. I będzie walczyć tak długo jak potrzeba.
Pracownicy Lufthansy domagają się wyższych wynagrodzeń. Strajk ostrzegawczy trwa na pięciu niemieckich lotniskach.
Jutro w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych trzy lata temu opracowała Solidarność.
W TVP S.A. w likwidacji trwa od 20 grudnia kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola dotyczy przestrzegania przepisów prawnej ochrony pracy i zasad BHP, prowadzenia dokumentacji pracowniczej, czasu pracy, zawierania umów cywilnoprawnych, minimalnego wynagradzania za pracę oraz stosowania przepisów dotyczącego przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnianiu i mobbingowi oraz wykonanie środków prawnych wydanych przez inspektorów pracy podczas poprzedniej kontroli.
Na posiedzeniu w dniu 6 lutego 2024 r. w Gdańsku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie zaopiniowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 stycznia 2024 r. Projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa ma wejść w życie 1 października 2024 roku.
5 lutego wręczono Markowi Piórkowi wypowiedzenie umowy o pracę. Problem w tym, że jest to pracownik, którego stosunek pracy objęty jest szczególną ochroną jako działacza Solidarności, członka zespołu ds. negocjacji Regulaminów: Wynagradzania i Pracy w Zarządzie Lokali Miejskich. Marek Piórek od dwóch lat pełni także funkcję Męża Zaufania w Zarządzie Lokali Miejskich w Łodzi. Zakładowa Solidarność twierdzi, że zwolnienie jest bezprawne.
- Wciąż mamy nadzieję na to, że umowa społeczna, wypracowywana przez dwa lata w dobrej wierze w interesie pracowników sektora węgla brunatnego, wejdzie w życie - mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ "S".
Organizacje Zakładowe NSZZ „Solidarność” w Telmex MMI Sleeping i Glamox w Wilkasach wynegocjowały z pracodawcami podwyżki płac.
Trwa spór zbiorowy w fabryce przetwórstwa drobiu Animex Foods w Iławie. 23 stycznia Organizacja Zakładowa Solidarność przedstawiła swoje żądania płacowe, związane głównie z podwyżką minimalnej pensji w kraju oraz różnicą zarobków, w porównaniu do innych zakładów tej marki w Polsce. „Chcemy odpowiednich wynagrodzeń za naszą pracę ” – mówią pracownicy fabryki. Zakład jest oddziałem koncernu Smithfield w Polsce działającego pod nazwą – Animex Foods sp. z.o.o.
Czterdzieści trzy lata temu, rankiem 6 lutego 1981 roku, podpisaniem porozumienia w świetlicy Zakładów Przemysłu Wełnianego „Bewelana” w Bielsku-Białej Mikuszowicach zakończył się strajk generalny podbeskidzkiej Solidarności.
Ogólnoświatowe oraz europejskie organizacje zrzeszające związki zawodowe wezwały polskie i unijne władze do realizacji górniczej Umowy Społecznej. List w tej sprawie ITUC, IndustriALL Global Union, ETUC i industriAll European Trade Union przesłały do Margrethe Vestager, wiceszefowej Komisji Europejskiej oraz Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu.
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” działająca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zielonej Górze rozpoczęła dzisiaj akcję protestacyjną. Urząd ozdobiono flagami Solidarności i okolicznościowymi hasłami.
Na początku lutego 1982 roku mieszkańcy Świdnika we w pełni legalny, a zarazem oryginalny sposób postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec wszechobecnej propagandy rządowych mediów. W porze głównego wydania „Dziennika Telewizyjnego” tysiące świdniczan wychodziło na spacer.
– Pomiędzy projektem obywatelskim złożonym przez Solidarność a projektem Lewicy nie ma żadnych różnic, jeżeli chodzi o przesłanki nabycia prawa do emerytury stażowej. Różnice dotyczą jedynie kwestii technicznych związanych z mechanizmem ustalania wysokości emerytury stażowej oraz pośrednio także sposobem jej finansowania – powiedział ekspert NSZZ „Solidarność” prof. Marcin Zieleniecki w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.
W Chocimiu odsłonięto kapliczkę z figurą Matki Bożej z Medjugorie na pamiątkę ubiegłorocznej pielgrzymki, w której uczestniczyli pracownicy Stadniny Koni Prudnik.
Michał Bartoszyński jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w pływaniu zimowym.
- Mimo 47 lat ciężkiej pracy nie mogę przejść na emeryturę stażową, wymaga się ode mnie pracy przez 50 lat, zastanawiam się, czy żyję jeszcze w Europie, czy w jakimś kraju Trzeciego Świata - mówi pan Czesław, który liczy na wprowadzenie emerytur stażowych. Pracownicy opowiedzieli nam, jak ważne jest dla nich to rozwiązanie.
W sobotę o 12. na Rynku Staromiejskim w Koszalinie odbył się Protest Wolnych Polaków. Wydarzenie współorganizowała Sekcja Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" w Koszalinie.