O dwóch takich co wysadzili aulę. 45. rocznica protestu braci Kowalczyków Wiadomości
O dwóch takich co wysadzili aulę. 45. rocznica protestu braci Kowalczyków

45 lat temu bracia Jerzy i Ryszard Kowalczykowie wysadzili w powietrze aulę w Opolu w proteście przeciw masakrze robotników w grudniu 1970.

Hutnicy dziękują Adamowi Ditmerowi Wiadomości
Hutnicy dziękują Adamowi Ditmerowi

Podczas WZD Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność" dotychczasowy przewodniczący sekcji Adam Ditmer złożył rezygnację z funkcji. Nowym szefem został Andrzej Karol z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Ditmer pełnił funkcję przewodniczącego Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność" przez 24 lata.

Zarobki polskich nauczycieli. Raport KE Wiadomości
Zarobki polskich nauczycieli. Raport KE

Maksymalne ustawowe płace polskich nauczycieli na niektórych szczeblach nauczania są niższe niż produkt krajowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski - wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską.

Będzie kolejny strajk metra w Londynie? Wiadomości
Będzie kolejny strajk metra w Londynie?

Sekretarz generalny brytyjskiego związku zawodowego kolejarzy zapowiedział głosowanie wśród członków nad rozpoczęciem strajku przeciwko cięciom w zatrudnieniach, informuje "Independent".

W UE maleje bezrobocie Wiadomości
W UE maleje bezrobocie

Bezrobocie to jeden z największych problemów społecznych i gospodarczych Unii Europejskiej. Według badań Eurostatu stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniu pozostała bez zmian na poziomie 10,1%, czyli najniższym poziomie od 2011 roku. Bezrobocie w całej Unii Europejskiej wyniosło 8,6%, a w Polsce 5,9%.

Państwo powinno stać na straży słabszych Wiadomości
Państwo powinno stać na straży słabszych

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem ograniczającym handel w niedziele. Goście Debaty Poranka – dr Elżbieta Sideris, psycholog, Marek Lewandowski, rzecznik KK NSZZ „Solidarność” i dr Artur Bartoszewicz, ekonomista – rozmawiali w Polskim Radiu 24 o wadach i zaletach inicjatywy.

Wolność też ma swoją granicę. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zakazie handlu w niedzielę w Sejmie Wiadomości
Wolność też ma swoją granicę. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zakazie handlu w niedzielę w Sejmie

We wtorek 4 października Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu o ograniczeniu handlu w niedzielę. Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej oraz jednocześnie Przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara, przedstawił, podczas czytania, argumenty mówiące za wprowadzeniem przedmiotowej ustawy.

Sąd Okręgowy w Zamościu poprawia warunki przetargu Wiadomości
Sąd Okręgowy w Zamościu poprawia warunki przetargu

Kolejna instytucja zareagowała pozytywnie na "żółtą kartkę". Sąd Okręgowy w Zamościu unieważnił przetarg na usługi sprzątania i rozpisał nowy, tym razem z uwzględnieniem klauzul społecznych. Dziękujemy.

Prezydent Andrzej Duda: TS zawsze pisał prawdę, bez względu czy to się opłaca, czy nie Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda: TS zawsze pisał prawdę, bez względu czy to się opłaca, czy nie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Gali 35 lecia "Tygodnika Solidarność". W czasie wystąpienia powiedział: - Pamiętam numery "Tygodnika Solidarność" z mojego rodzinnego domu. Z czasu, kiedy nie wolno go było wydawać. Rodzice z pieczołowitością przechowywali numery, które wcześniej udało się kupić. Kupienie Tygodnika było naprawdę trudne.

Wydawca TS Michał Ossowski: po kilkunastu latach „TS" zyskuje nowe oblicze Wiadomości
Wydawca TS Michał Ossowski: po kilkunastu latach „TS" zyskuje nowe oblicze

W czasie Gali 35 lecia głos zabrał prezes spółki Tysol Michał Ossowski. Po kilkunastu latach „Tygodnik Solidarność" zyskuje nowe oblicze – zmienia szatę graficzną, zwiększa liczbę stron i format. Spółka Tysol z ramienia Związku Zawodowego „Solidarność” wydaje Tygodnik Solidarność

Pierwszym redaktorem naczelnym „TS” został Tadeusz Mazowiecki Wiadomości
Pierwszym redaktorem naczelnym „TS” został Tadeusz Mazowiecki

Pierwszym redaktorem naczelnym „TS” został Tadeusz Mazowiecki. W najtrudniejszym, bo jeszcze komunistycznym okresie, zbudował zespół i wyznaczył linię pisma.

Z życia niepełnosprawnych związkowców Wiadomości
Z życia niepełnosprawnych związkowców

W dniu 28 września odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Osób Niepełnosprawnych. Związkowcy wyrażają zadowolenie ze współpracy z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Proprawka "Solidarności" w sprawie emerytur kobiet`53 na najbliższym posiedzeniu podkomisji sejmowej Wiadomości
Proprawka "Solidarności" w sprawie emerytur kobiet`53 na najbliższym posiedzeniu podkomisji sejmowej

Podczas obrad sejmowej podkomisji pracującej nad prezydenckim projektem ustawy przywracającym wiek emerytalny, "Solidarność" zgłosiła m.in poprawkę dotycząca sposobu przeliczania emerytur kobiet urodzonych do 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie w tej samej sprawie petycję złożyła grupa obywatelska "Jotownia". Jutro projektem zajmie się nadzwyczajna podkomisja w Sejmie RP.

Pierwsze spotkanie negocjacyjne w MEN Wiadomości
Pierwsze spotkanie negocjacyjne w MEN

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania przedstawiła postulaty, w szczególności w zakresie zmian w prawie oświatowym, siatki godzin, koniecznych działań mających na celu obronę miejsc pracy oraz niezgodnego z prawem wykorzystywania zapisów zmienionego art.42 Karty Nauczyciela. 30 września odbyło się w MEN pierwsze z planowanych spotkań negocjacyjnych w temacie zmian w systemie szkolnictwa.

Bez dialogu w Amazon – pikieta w Luksemburgu Wiadomości
Bez dialogu w Amazon – pikieta w Luksemburgu

Amazon unika płacenia podatków, a śledztwo w tej sprawie prowadzi Komisja Europejska. Amazon pozoruje prowadzenie dialogu ze związkami zawodowymi. To główne powody, dla których związkowcy zaangażowani w globalną kampanię na rzecz poprawy warunków pracy w Amazon zorganizowali pikietę pod luksemburską siedzibą spółki Amazon EU Sarl w ramach dwudniowego spotkania organizowanego przez UNI Global Union w Luxemburgu.

Sądy powinny przestrzegać prawa. "S" pisze do ministra Ziobry w sprawie "żółtych kartek" Wiadomości
Sądy powinny przestrzegać prawa. "S" pisze do ministra Ziobry w sprawie "żółtych kartek"

Sądy powinny przestrzegać prawa, same przy tym stanowiąc wzór praworządności i najwyższych standardów. Tymczasem nie stosując klauzul społecznych przy zamówieniach publicznych to prawo łamią. "Solidarność" wspólnie z FundacjąCSR. Pl skierowała pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Nagrody PIP przyznane. Uroczysta gala 30 listopada. Wiadomości
Nagrody PIP przyznane. Uroczysta gala 30 listopada.

Przedstawiciele "Solidarności" Wojciech Zawadzki i Krzysztof Dośla zostali nagrodzeni przez Głównego Inspektora Pracy Głównego nagrodą im. Haliny Krahelskiej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 30 listopada w Warszawie.

Europejskie negocjacje ws. aktywnego starzenia Wiadomości
Europejskie negocjacje ws. aktywnego starzenia

W decydującą fazę wchodzą negocjacje EKZZ z unijnymi organizacjami pracodawców nad porozumieniem ws. aktywnego starzenia się (active aging) i solidarności międzypokoleniowej. Jest to samodzielna inicjatywa europejskich partnerów społecznych uzgodniona w ramach wspólnego planu działań na lata 2015-17.

Co drugi Polak zestresowany pracą Wiadomości
Co drugi Polak zestresowany pracą

Rocznie Polacy spędzają około 1923 godziny w pracy. Niestety, aż 54 proc. odczuwa niepokój i napięcie w miejscu zatrudnienia.

Co z tymi podwyżkami? Wiadomości
Co z tymi podwyżkami?

Pracodawcy wcale nie są chętni, żeby poprawiać warunki finansowe swoich pracowników, wynika z badań portalu Praca.pl. Aż 36 proc. badanych twierdzi, że zapytało swojego przełożonego o podwyżkę, ale jej nie dostało. 27 proc. boi się zapytać, a tylko u 10 proc. ankietowanych zapytanie o podwyżkę zakończyło się sukcesem.

Emerytury
Stażowe