Coroczna konferencja na temat Europejskich rad zakładowych odbyła się w Brukseli. Jej tematem przewodnim była digitalizacja i związane z tym wyzwania dla pracowników korporacji ponadnarodowych.
Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego przygotowuje Sprawozdanie w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych. Obecna wersja projektu sprawozdania (TUTAJ) napawa sporym optymizmem. "Solidarność" oczekuje włączenia do filaru wszystkich państw UE.
Ponad połowa polskich pracowników jest niezadowolona z wysokości swoich zarobków. W skali świata bardziej niezadowoleni z wysokości pensji są tylko Chińczycy. Sześciu na dziesięciu Chińczyków uważa, że za mało zarabia. Co trzeci Polak martwi się również utratą pracy i to pomimo tego, że bezrobocie w naszym kraju spada.
Życzenia od szefa "Solidarności"
Pozostało już tylko kilka dni do ubiegania się o prestiżowy certyfikat "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Aplikacje przyjmowane są do 15 października. Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Na nasze życie publiczne kładzie się cień nierozliczonej przeszłości. Trudno żyć w kraju, gdzie dotąd nie sporządzono rzetelnego rachunku win i zasług, gdzie zacierano różnicę między prześladowcą i prześladowanym, między patriotyzmem a zdradą – piszą więzieni w latach 80-tych działacze „Solidarności” i członkowie naszego Związku w odpowiedzi na list otwarty 32 opozycjonistów do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyrażają oni zaniepokojenie obecną sytuacją polityczną, pisząc o „ideowym nawrocie do czasów sprzed 1989 r.”, zarzucając, że „obóz rządzący wysługuje się ugrupowaniami, których program i praktyka niebezpiecznie zbliża się do faszyzmu”, a historia „na wzór bolszewicki” staje się elementem propagandy.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), reprezentowany przez trzech swoich polskich członków: Janusz Pietkiewicz (Grupa Pracodawców), Andrzej Adamczyk z "Solidarności" (Grupa Pracowników) i Krzysztof Balon (Grupa Innych Podmiotów), weźmie udział w debacie z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w Polsce w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych w dniu 17 października o godzinie 10.00.
85 procent Polaków w wieku 18-44 lat, bierze pod uwagę konieczność korzystania na starość z co najmniej kilku źródeł utrzymania, wynika z badania CBOS. Tylko 12 procent badanych wskazuje na emeryturę jako jedyne źródło przyszłego dochodu.
Około 700 tys. osób ma prawo do rekompensat za utratę prawa do wcześniejszej emerytury – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Eksperci wyliczają, że ich emerytury mogą wzrosnąć o kwotę od 100 do 300 złotych miesięcznie. Osoby zainteresowane muszą jednak same wystąpić z wnioskiem o wyliczenie takiej rekompensaty, a mało kto o tym wie. Eksperci podkreślają, że naliczanie powinno odbywać się z urzędu.
40 proc. polskich średnich i dużych firm deklaruje, że brakuje im odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów do pracy - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton, podaje PAP. W kolejnych latach ten problem prawdopodobnie się pogłębi.
Zdecydowana większość Polaków opowiada się za obniżką wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - wynika z badania CBOS. Sprzeciw wyraża 12 proc. badanych.
Szczęście rodzinne jest najważniejszą wartością dla większości Polaków. Według badania CBOS nieco niżej cenione jest zachowanie dobrego zdrowia.
Na antenie Radia RDC odbyła się kolejna Debata Związkowa z udziałem przedstawicieli trzech reprezentatywnych centrali związkowych, w tym NSZZ „Solidarność”. Rozmowa dotyczyła: rekonstrukcji rządu, przyszłorocznego budżetu państwa, waloryzacji rent i emerytur oraz problemów służby zdrowia.
Prezydium KK pozytywnie zaopiniowało kierunek zmian zaproponowanych w projekcie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie jednak zwraca uwagę, że "zaproponowana kwota jest dużo poniżej oczekiwanego wzrostu".
"Solidarność" nie wyraża zgody na likwidację najstarszego instytutu naukowego Państwowego Instytutu Geologicznego. Obradujące w Gdańsku prezydium KK NSZZ „Solidarność” negatywnie zaopiniowało projekt ustawy ministra środowiska o Polskiej Służbie Geologicznej, również ze względu na zapisy o charakterze anty pracowniczym.
W tym tygodniu Komisja Europejska przeprowadzi kolejną rundę konsultacji z delegacją unijnych partnerów społecznych ws. europejskiego filaru praw socjalnych.
Niemal co trzeci Polak przyznaje się, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie - wynika z najnowszego raportu "Nie marnuj jedzenia 2016". Najczęściej w koszu lądują wędliny, pieczywo i warzywa. Według autorów raportu, przyczyną nie jest zła wola Polaków, ale brak świadomości dotyczącej niemarnowania żywności.
Relacja z gali 35-lecia „Tygodnika Solidarność”, zamieszczona na portalu newsweek.pl, stała się nieudolną karykaturą uroczystości – z nieprawdziwą tezą i informacjami. Autor tekstu ujrzał na gali Jarosława Kaczyńskiego, którego… w Teatrze Polskim nie było.
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował projekt nowelizacji prawa dotyczący wzrostu minimalnej emerytury i renty.
Wczoraj posłowie zdecydowali, że projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele trafi do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.