Dwaj strażacy z podlaskiej „Solidarności” Przemysław Piotrowski (26 lat) i Marek Giro (29 lat) zginęli walcząc z pożarem magazynu w Białymstoku w maju br. Pozostawili w głębokim żalu swoich najbliższych, przede wszystkim malutkie dzieci. Jeden osierocił kilkumiesięczne dziecko, drugi wkrótce miał zostać ojcem.
Zagadnienie mobbingu w instytucjach kultury było motywem przewodnim spotkania dwustronnego Zespołu partnerów społecznych ds. zagrożeń psychospołecznych, które odbyło się 10 lipca w Warszawie.
"Komitet Protestacyjny podjął decyzję o organizacji pikiety w dniu 14 lipca 2017 roku we Wrocławiu. Chcemy pokazać nasze niezadowolenie z braku realizacji porozumienia z dnia 05.05.2016 roku. Z każdego regionalnego zarządu organizowany jest wyjazd do Wrocławia" - piszą związkowcy.
Kolejny rok zamrażania płac w państwowej sferze budżetowej i cofanie się na drodze stopniowego podwyższania najniższych wynagrodzeń – to propozycje rządu dla polskich pracowników na 2018 rok. Dla związków zawodowych są one nie do zaakceptowania – mówił na posiedzeniu zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych jego przewodniczący, członek KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny.
Kolejny rok zamrożenia płac w państwowej sferze budżetowej nie może być zaakceptowany przez związki zawodowe. Proponujemy ponad 11 proc. podwyżki, co byłoby i ta tylko zwrotem długu dla tej grupy pracowników – mówił członek KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny na posiedzeniu, kierowanego przez niego, zespołu RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
Od czasu naszego wyjścia z Trójstronnej Komisji w 2013 r. i potem, przez niemal 2 lata istnienia Rady Dialogu Społecznego, nie zdarzyło się, żeby nie można było odbyć posiedzenia Rady i podjąć uchwał, szczególnie w sprawie tak ważnej, jak założenia budżetowe na kolejny rok – powiedział „Tygodnikowi Solidarność” przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda 10 lipca, kiedy to miało się odbyć jedno z najważniejszych posiedzeń RDS w roku. Miało – ale się nie odbyło, bo zabrakło przewodniczącej i członków ze strony pracodawców.
Wyścigi drezyn ręcznych na stałe zagościły w kalendarzu imprez Zakładu Linii Kolejowych. W ostatni czerwcowy weekend odbyły się II Mistrzostwa Polski Kolejarskiej Solidarności w Wyścigach Drezyn Ręcznych, w których wzięli udział kolejarze z całej Polski.
Przyczyną jest "nierespektowanie przez Ministra Zdrowia zasad dialogu społecznego i podejmowania kluczowych dla środowiska decyzji bez konsultacji społecznych" - czytamy w oświadczeniu.
Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego przyjęła rekomendacje dotyczące jakości staży i praktyk na otwartym rynku pracy w Polsce.
W zespole ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, nie udało się dziś przyjąć wspólnego stanowiska stron w sprawie wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej.
W myśl zawartej umowy społecznej, waloryzacja rent i emerytur powinna pozwolić na utrzymanie realnej wartości świadczeń i dodatkowo być zwiększana o 50 proc. wzrostu gospodarczego – mówił w Radzie Dialogu Społecznego członek KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny. Ostatecznie, związki zawodowe zaproponowały, by waloryzacja na 2018 r. wyniosła w praktyce 3,3 proc., a nie 2,4 proc., jak chce rząd i popierające go organizacje pracodawców.
Od roku 2010 w Unii Europejskiej proponuje się kolejne rozwiązania, których celem jest włączenie młodych osób do rynku pracy i zapewnienie im umiejętności oraz kwalifikacji potrzebnych w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Szczególną rolę odegrały w tym zakresie wprowadzone w 2013 roku Gwarancje dla Młodzieży. W związku z tym NSZZ „Solidarność” przy wsparciu EZA zorganizował seminarium międzynarodowe.
Ruszyła dziesiątą edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne „Solidarności”.
Polscy kolarze wygrali pierwsze dwa etapy 28. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Liderem po pierwszym dniu jest Alan Banaszek z grupy CCC Sprandi Polkowice.
Pracownicy Sanepidu z całej Polski planują protest podczas kongresu Zjednoczonej Prawicy w Przysusze na Mazowszu 1 lipca br. To kolejna forma protestu przeciw rządowym planom włączenia części kompetencji i budżetu Sanepidu do nowej agencji – Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Związkowcy z „S” planują pikietę przed kongresem partii koalicyjnych, ponieważ dotychczasowe formy protestu nie przyniosły rezultatu.
Poznański Czerwiec 1956 – powstanie przeciwko nieludzkiemu systemowi komunistycznemu – to pamięć wciąż żywa dla starszych mieszkańców miasta, dla młodzieży – historia, ale historia też żywa i nieobojętna, o czym świadczą różne formy obchodów tej rocznicy. Od 2006 r. dzień 28 czerwca to święto państwowe – Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.
Górnicze związki zawodowe zwróciły się do premier Beaty Szydło o interwencję w sprawie przyspieszenia prac legislacyjnych nad rządowym projektem ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych. W przypadku braku realizacji tego postulatu związkowcy zapowiadają manifestację.
Inspektorzy pracy wydali dziesięć decyzji w sprawie nakazu wypłacenia zaległych wynagrodzeń dla pracowników Praktikera. Łączna kwota zaległości to ok. 1,5 mln zł. Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. PIP poinformował, że w tej sprawie skieruje wniosek do prokuratury.
31 sierpnia 2017 roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.
Związki zawodowe i pracodawcy, na posiedzeniu RDS 19 czerwca, przyjęli stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy zmieniającej Ordynację podatkową w zakresie informacji o przepływach na kontach bankowych podatników. Solidarność wstrzymała się jednak od głosu nie akceptując wydłużenia vacatio legis projektowanych przepisów.