Kongres Sekretariatu Przemysłu Chemicznego Wiadomości
Kongres Sekretariatu Przemysłu Chemicznego

– Dla firm przemysłu energochłonnego w Polsce musi być tańsza energia. Tak, by mogły być konkurencyjne na rynkach europejskich, bo w UE o ok. 30 proc. są tańsze źródła energii dla przemysłu energochłonnego. O to samo walczymy – zaakcentował przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda podczas jubileuszowego Kongresu zorganizowanego we Wrocławiu w 25. rocznicę powstania Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność.

Bezrobocie nadal w dół Wiadomości
Bezrobocie nadal w dół

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec września 2016 r. wyniosła 8,3 proc., czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec zrewidowanych danych za sierpień, podał Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu 2015 r. stopa ta wyniosła 9,7 proc.

W przyszłości będziemy pracować krócej Wiadomości
W przyszłości będziemy pracować krócej

Coraz więcej firm eksperymentuje ze skracaniem czasu pracy. Z przeprowadzanych w wielu krajach eksperymentów wynika, że w sześć godzin pracownicy są w stanie wykonać więcej obowiązków niż w osiem, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Brakuje fachowców. Pensje idą w górę Wiadomości
Brakuje fachowców. Pensje idą w górę

Już prawie trzy czwarte firm narzeka na trudności z pozyskaniem pracowników, podaje "Rzeczpospolita". Rosnąca konkurencja o ręce do pracy sprawia zaś, że przedsiębiorstwa są bardziej skore do podwyżek wynagrodzeń.

Choć praca to rutyna, lubimy do niej przychodzić Wiadomości
Choć praca to rutyna, lubimy do niej przychodzić

71% respondentów z całego świata dobrze ocenia swoje samopoczucie w pracy. W 7 na 10 zatrudnionych deklaruje, że w pracy czuje się dobrze. Daje nam to trzecie miejsce w Europie, zaraz za Niemcami i Brytyjczykami - wynika z badania Ipsos, które podaje portal wirtualnemedia.pl.

Co piąty student chce zostać w kraju Wiadomości
Co piąty student chce zostać w kraju

Trzy czwarte studentów uważa, że w rozpoczęciu kariery zawodowej pomogą im znajomości i rozbudowana sieć kontaktów – wynika z badania „Start na rynku pracy” prowadzonego przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych, informuje portal interia.pl. Zdecydowana większość zamierza jednak wyjechać do pracy za granicę lub poważnie rozważa taką możliwość. Pewny pozostania w kraju jest jedynie co piąty student.

500 plus na potrzeby całej rodziny. Badanie CBOS Wiadomości
500 plus na potrzeby całej rodziny. Badanie CBOS

Prawie połowa Polaków wydaje pieniądze z 500 plus na potrzeby całej rodziny. Ponad jedna trzecia (34 proc.) wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, a jedna piąta (21 proc.) wydziela je częściowo, wynika z badania CBOS.

"Solidarność" oświaty domaga się pakietu osłonowego Wiadomości
"Solidarność" oświaty domaga się pakietu osłonowego

Projekty ustaw wprowadzający reformę oświaty budzą zastrzeżenia „Solidarności”. Szczególnie niepokoi kwestia zabezpieczenia miejsc pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz koszta planowanej reformy. Dla Związku priorytetem jest utrzymanie miejsc pracy, w tym nauczycieli i pracowników wygaszanych gimnazjów. Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas nadzwyczajnego posiedzenia w Warszawie przyjęła opinię do dwóch projektów ustaw.

Przeważająca większość pracowników w razie utraty pracy szybko znajdzie nową Wiadomości
Przeważająca większość pracowników w razie utraty pracy szybko znajdzie nową

75 proc. pracowników ocenia, że w razie konieczności jest w stanie w ciągu najdalej sześciu miesięcy znaleźć pracę nie gorszą, niż wykonywaną obecnie - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad pt. "Monitor Rynku Pracy".

Wołał o ludzi sumienia, o godność życia ludzkiego Wiadomości
Wołał o ludzi sumienia, o godność życia ludzkiego

19 października msza św. w 32. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki w kościele św. St. Kostki na warszawskim Żoliborzu zgromadziła tłumy wiernych, którzy wspólnie modlili się o szybką kanonizację patrona "Solidarności". Podczas uroczystości wartę honorową wokół grobu Błogosławionego pełniły poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność" z całej Polski.

Pracujący razem nie mogą być objęci różną ochroną socjalną. Komisarz UE o delegowanych pracownikach Wiadomości
Pracujący razem nie mogą być objęci różną ochroną socjalną. Komisarz UE o delegowanych pracownikach

- Przemieszczanie się pracowników w ramach Unii nie może powodować presji na rzecz obniżenia płac, ograniczenia ochrony socjalnej - mówi Marianne Thyssen, komisarz UE ds. zatrudnienia i polityki socjalnej. - Dlatego w Komisji Europejskiej zdecydowaliśmy się na rewizję przepisów o pracownikach delegowanych, które mają zresztą ponad 20 lat.

Dane pracownicze bez należytej ochrony Wiadomości
Dane pracownicze bez należytej ochrony

Aż 61 proc. przedsiębiorców działających na wielu rynkach przekazuje poufną dokumentację swoich zatrudnionych drogą mailową, informuje "Puls Biznesu".

Aktywizacja bezrobotnych poniżej oczekiwań resortu pracy Wiadomości
Aktywizacja bezrobotnych poniżej oczekiwań resortu pracy

Tylko 180 bezrobotnych skierowanych do pracy przez agencje zatrudnienia utrzymało ją przez co najmniej 6 miesięcy, donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Wyniki współpracy pośredniaków i agencji zatrudnienia są bardzo słabe.

32.rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki. Uroczystości na włocławskiej tamie Wiadomości
32.rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki. Uroczystości na włocławskiej tamie

Na włocławskiej Tamie odbyły się wczoraj uroczystości związane z 32 rocznicą śmierci patrona Solidarności - błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Miasto Pasłęk nie stosuje klauzul społecznych Wiadomości
Miasto Pasłęk nie stosuje klauzul społecznych

Pasłęk to kolejny odbiorca "żółtej kartki". Miasto nie zastosowało się do obowiązującego w przetargach publicznych prawa i nie zastosowało klauzul społecznych przy zamówieniu publicznym.

"Żółta kartka" dla Ministerstwa Rozwoju i Finansów Wiadomości
"Żółta kartka" dla Ministerstwa Rozwoju i Finansów

Ministerstwo Rozwoju w przetargu na "Sukcesywne świadczenie usług przeprowadzkowo - transportowych" nie nałożyło na wykonawcę i podwykonawców wymogu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę. Otrzymało więc "żółtą kratkę" od Solidarności i FundacjiCSR.

Dobry rok dla dialogu Wiadomości
Dobry rok dla dialogu

Na uroczystym plenarnym posiedzeniu w Pałacu Prezydenckim, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło, Rada Dialogu Społecznego podsumowała swój pierwszy rok działalności. Prezydent powołał na członka rady minister Elżbietę Witek, która ma m.in. wzmocnić komunikację z rządem. Nowym przewodniczącym, na kolejną roczną kadencję została przedstawicielka pracodawców prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz.

21 dni na odwołanie się od zwolnienia z pracy. Inicjatywa legislacyjna RDS Wiadomości
21 dni na odwołanie się od zwolnienia z pracy. Inicjatywa legislacyjna RDS

Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z 7 do 21 dni - takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje zespół do spraw prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. To będzie pierwsza inicjatywa legislacyjna Rady.

Komisja Krajowa w Jeleniej Górze Wiadomości
Komisja Krajowa w Jeleniej Górze

Stanowisko w sprawie CETA, sprawy wewnątrzzwiązkowe. Zakończyły się obrady Komisji Krajowej w Jeleniej Górze. To przedostatnie spotkanie członków KK przed XXVIII Krajowym Zjazdem Delegatów NSZZ "Solidarność".

Polacy cenią firmy rodzinne Wiadomości
Polacy cenią firmy rodzinne

Coraz więcej Polaków jest gotowych zapłacić więcej za produkty firm rodzinnych, niż za ich odpowiedniki wytworzone przez inne przedsiębiorstwa - wynika z raportu Fundacji Firmy Rodzinne, podaje portal forsal.pl. Wolimy też pracę w firmie rodzinnej, niż w korporacji albo urzędzie publicznym.

Emerytury
Stażowe