W materiale wykorzystano bogaty materiał zdjęciowy, przede wszystkim autorstwa Pana Jana Kołodziejskiego, fotoreportera "Solidarności" w latach 1981-1989.
Msza zostanie odprawiona 27 sierpnia o godzinie 11 w Kościele pw. Świętego Kazimimerza Królewicza w Białymstoku.
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, na wniosek Solidarności Stoczni Gdańskiej, zmienił decyzję prezydenta miasta Gdańska i przyznał prawo do organizowania obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych "Solidarności", uznając organizowane przez Związek od 30 lat uroczystości jako cykliczne.
Komisja Europejska potwierdziła, że ma zastrzeżenia do zróżnicowanego wieku emerytalnego, który wchodzi w Polsce z dniem 1 października. W odpowiedzi na pismo Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” do przewodniczącego J-C Junckera, odpowiadając w jego imieniu Marianne Thysen i Vera Jourova poinformowały, że Komisja zwróciła się do polskiego rządu o wyjaśnienie wątpliwości.
W finalną fazę wkracza międzynarodowy projekt badawczo – szkoleniowy realizowany przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”, którego celem jest wykorzystanie europejskich rad zakładowych jako platformy wsparcia dla ponadnarodowych układów ramowych.
W najbliższy piątek 25 sierpnia 2017 roku odbędzie się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej konferencja z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy pod hasłem „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit”. Będzie to pierwsza z merytorycznych debat w ramach prezydenckiej inicjatywy przyszłorocznego referendum konsultacyjnego.
To bezczelna prowokacja, tak Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” określa zaproszenie na wspólne świętowanie 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych jakie pomorski Komitet Obrony Demokracji wysłał do Związku. - To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody – czytamy w stanowisku.
Z wielką radością przyjęliśmy w Komitecie Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby jednym z 13 wizerunków graficznych, spośród których 6 mają wybrać internauci do projektowanego na 2018 rok nowego paszportu był kopiec Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu zwany także Mogiłą Mogił, ponieważ złożono w nim ziemie z ponad 4,5 tysiąca pobojowisk i miejsc kaźni z całego świata, w których kolejne pokolenia Polaków przelewały krew za suwerenność Rzeczypospolitej.
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie w pełni popiera pomysł prezesa Fundacji „Łączka” Tadeusza Płużańskiego, aby na Powązkach Wojskowych powstał w nieodległej przyszłości Panteon Żołnierzy Niezłomnych, który zastąpiłby nie odpowiadającą ich zasługom „szufladkową” konstrukcję architektoniczną zbudowaną kilka lat temu.
W poniedziałkowe popołudnie pożegnaliśmy na cmentarzu w podkrakowskich Radziemicach zmarłego w wieku 71 lat Adama Słupka - działacza „Solidarności”, członka Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wielokrotnego uczestnika oraz chorążego sztandaru Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Blisko 800. zawodników, w tym 200 kobiet ruszyło na trasę 23. Energa Maratonu Solidarności. - Biegnąc ulicą Grunwaldzką pomachajcie przy pomniku Ani Walentynowicz. Ma dzisiaj urodziny - powiedział na starcie honorowym przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 r. w Gdyni Tadeusz Majchrowicz, wiczeprzewodniczący "Solidarności".
Jak co roku, 15 sierpnia br. startują zawodnicy w Maratonie Solidarności. Będzie kolejny rekord frekwencji, zarejestrowało się prawie 1000 zawodników chętnych do zmierzenia się z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów. Maraton będzie transmitować TVP Info i TVP 3.
Od 1 września płace zasadnicze pracowników fizycznych Huty Łaziska oraz spółki Re Alloys wzrosną od 200 do 300 zł brutto. Z kolei pracownicy umysłowi w obu firmach dostaną podwyżkę w wysokości od 100 do 200 zł – to najważniejsze punkty porozumienia płacowego podpisanego 3 sierpnia przez związki zawodowe i zarządy obu firm.
Zgodnie z uchwałą XXII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" od 2008 r. sierpień został ustanowiony Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ "Solidarność". To wyraz wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II i praktyczna realizacja Jego nauki. Dlatego Solidarność jak co roku apeluje do członków Związku, aby w tym miesiącu w sposób szczególny zaangażowali się w tę akcję.
W sosnowieckiej firmie Grammer Interior Components Polska powstała Tymczasowa Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność. W założeniu związku pracownikom firmy pomogła Solidarność z Bitron Poland.
Solidarność dolnośląskich Przewozów Regionalnych protestuje przeciwko polityce transportowej marszałka województwa dolnośląskiego. Jej zdaniem Urząd Marszałkowski preferuje Koleje Dolnośląskie, kosztem wrocławskiego oddziału Przewozów Regionalnych. To grozi utratą miejsc pracy, dlatego związkowcy zwrócili się z apelem do posłów, senatorów i radnych o pomoc w rozwiązaniu – jak to ujęto – patowej sytuacji.
Solidarność nie otrzymała od Komisji Europejskiej żadnej oficjalnej odpowiedzi, a nawet żadnego e-maila w sprawie pytania o zróżnicowany wiek emerytalny. To co mieliśmy okazję dzisiaj zobaczyć to odpowiedź rzeczniczki KE na pytanie dziennikarza podczas konferencji prasowej.
Tomasz Lis, red. naczelny Newsweeka musi opublikować sprostowanie w sprawie artykułów na temat rzekomych pobytów szefa Solidarności Piotra Dudy w sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu – tak orzekł 18 lipca br. Wydział VI Kasacyjny Sądu Apelacyjnego w Warszawie, odrzucając tym samym wniosek Tomasza Lisa o wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku z lutego 2016 r.
1 sierpnia 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda złożył podpisy pod dwiema ustawami, które są ważne dla pracowników w Polsce. Pierwszą z nich jest ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
To siła partnerów społeczny powinna wspierać dialog. Radzie potrzebne są zmiany organizacyjne, dialogowi regionalnemu - wsparcie finansowe - mówili goście Anny Grabowskiej w audycji "Kapitał i praca" na antenie Polskiego Radia 24. Anna Reda-Ciszewska, w imieniu NSZZ "Solidarność", podkreślała znaczenie niezależności RDS.