Podczas dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Brukseli, politycy europejscy wyjaśniali swoje podejście do postulatów europejskich związków zawodowych. Wśród gości znaleźli się m.in. przewodniczący KE Jean-Claud Juncker oraz komisarz UE ds. gospodarki Pierre Moscovici.
W dniu dzisiejszym Guy Ryder został ponownie wybrany na stanowisko dyrektora generalnego MOP. Kadencja rozpocznie się w 2017 r. i potrwa 5 lat.
W Unii Europejskiej żyje prawie 27 mln osób w wieku 80 i więcej lat. Po przekroczeniu osiemdziesiątki Europejczycy żyją średnio jeszcze prawie 10 lat.
Trwa rejestracja szkół do IV edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego – Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 – 1990). Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Jagielloński, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony, ważne przez 3 lata, na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe).
Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Agencja doradztwa personalnego i pracy tymczasowej IPF Group szacuje, że niedobór kadr wynosi ok. 15-20 proc. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć osoby zatrudnione w przemyśle mięsnym i drzewnym.
Prezydium Zarządów Regionów Częstochowskiego i Opolskiego NSZZ "Solidarność" wspólnie wystąpiły do wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego w sprawie narastających problemów ze sprzedażą produkcji firm z sektora hutniczego.
Rada Dialogu Społecznego wzywa zamawiających w przetargach publicznych do przeprowadzenia procesu waloryzacji wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych o koszty wynikające ze wzrostu wynagrodzeń osób przyjmujących zlecenie i świadczących usługi. Stanowisko zostało uchwalone jednogłośnie.
Liczba ludności Polski w pierwszym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad 10 tys. osób. To już piąty raz z rzędu. Jest jednak poprawa w stosunku do pierwszego półrocza ub. roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
27 i 28 października 2016 r. w Gdyni odbyło się WZD Sekcji Krajowej Pracowników Cywilnych MON NSZZ „Solidarność”. Przyjęto m.in. stanowisko w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej S.A.
Pracownicy sprzątający w hotelach wykonują cieżką fizyczną pracę, jednak wynagrodzenia za tę pracę bywa rażąco niskie. Grupa europosłów przygotowała deklarację w sprawie poprawy warunków pracy dla personelu sprzątającego w hotelach UE. Do zbieranie podpisów posłów Parlamentu Europejskiego zaangażowały się europejskie związki zawodowe.
Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się pierwsza ogólnokrajowa konferencja naukowa rozpoczynająca cyklu spotkań „Nauka i praktyka w służbie człowiekowi pracy”. Spotkania organizowane są we współpracy uczelni oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.
W Dzień Zaduszny, przypadający 2 listopada, wspominamy naszych najbliższych, przyjaciół, członków i działaczy związkowych. Mimo upływającego czasu będziemy o nich zawsze pamiętać. Będziemy także z wdzięcznością wspominać, jak wiele dobrego zrobili dla „Solidarności” Regionu Bydgoskiego.
Odeszli do Pana w ostatnim roku. Solidarność legnicka wspomina zmarłych działaczy.
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, wspominając zmarłych, którzy dostąpili już zbawienia. 2 listopada modlimy się za naszych zmarłych bliskich. W zadumie odwiedzamy ich groby, zanosimy kwiaty i zapalamy znicze. W tych dniach wspominamy także związkowców ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.
Stoczniowców poległych w 1970 roku oraz wszystkich zmarłych gdańszczan będziemy wspominać pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w uroczystość Wszystkich Świętych, we wtorek 1 listopada o godz. 20.
Nadchodzi czas, gdy w sposób szczególny wspominamy tych, którzy odeszli już do wieczności – naszych zmarłych krewnych, przyjaciół, znajomych. My, członkowie podbeskidzkiej „Solidarności”, w sposób szczególny pamiętajmy w ten czas o tych, którzy współtworzyli nasz związek na Podbeskidziu, poświęcali mu swe siły, czas, zdrowie, często także swą wolność, działali ofiarnie w komisjach zakładowych, walcząc o prawa ludzi pracy, a których nie ma już wśród nas.
Choć 70 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać, to regularnie odkłada pieniądze tylko 13 proc. z nich - wynika z badań Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy. W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2010 r. 58 proc. osób widziało sens w oszczędzaniu, a regularnie oszczędzało 10 proc.
Kolejarze domagają się, aby kobiety zatrudnione w spółkach kolejowych mogły przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat a mężczyźni po przepracowaniu 40 lat. Uważają, że byłoby to sprawiedliwe społecznie, ponieważ ze względów bezpieczeństwa w wielu zawodach kolejarskich muszą pracować osoby z pierwszą kategorią zdrowia. Praca na kolei wykonywana jest często w szczególnie trudnych warunkach i niszczy zdrowie. Jednocześnie wykonywany przez kolejarzy zawód: maszynisty, nastawniczego, kierownika pociągu nie buduje kompetencji zawodowych, które można wykorzystać w pracy poza koleją.
Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
"Solidarność" przyznaje, że projekt Ministra Zdrowia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i postulatom Związku, jednak nadal wzbudza liczne zastrzeżenia. Obradujące w Gdańsku prezydium KK podjęło decyzję ws. projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.