Władze Związku, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni członkowie „S” z Regionu Gdańskiego wzięli udział w mszy św. dziękczynnej ludzi pracy w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Gdańsku Żabiance 13 czerwca 2017 roku. W trakcie nabożeństwa koncelebrowanego m.in. przez biskupa pomocniczego diecezji gdańskiej bp. Wiesława Szlachetkę, archidiecezjalnego duszpasterza ludzi pracy ks. prałata Sławomira Decowskiego i proboszcza parafii św. Brygidy ks. kanonika Ludwika Kowalskiego dokonano aktu zawierzenia wszystkich pracujących i ich rodzin opiece Matki Bożej z Fatimy.
12 czerwca ratownicy medyczni zaostrzyli protest. Wszyscy chorzy, którzy wymagają hospitalizacji, przewożeni są do szpitali na sygnale, a pacjentom i ich rodzinom rozdawane są ulotki z informacjami o przyczynach akcji. W proteście biorą również udział związkowcy z Solidarności.
27. edycja Festiwalu Mozartowskiego rozpoczęła się w atmosferze skandalu. 12 czerwca pod budynkiem Filharmonii Narodowej, gdzie odbywał się koncertu otwierający Festiwal, protestowało około 300 muzyków z całego kraju. Artyści solidaryzowali się z kolegami i koleżankami zwolnionymi z Warszawskiej Opery Kameralnej.
Aby Polacy mieli pewność, że kolejny rząd nie podwyższy znowu wieku emerytalnego, ten minimalny warto byłoby zapisać w konstytucji. O systemie emerytalnym zaś, trzeba jak najwięcej tłumaczyć ludziom młodym – mówił w Debacie TVP Info 10 czerwca, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz.
Dobiegła końca kampania informacyjno-społeczna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”, prowadzona przez Kancelarię Prezydenta, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Solidarność. O wnioskach ze spotkań w 16 miastach kraju na antenie Polskiego Radis24 w audycji „Społeczny punkt widzenia” mówił zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Bogdan Kubiak.
Historia zatoczyła koło. W 2012 r., ówczesny rząd podwyższył wiek emerytalny do 67 lat, mimo że 83 proc. społeczeństwa było temu przeciwne. Solidarność powiedziała „nie” i zaczęła szukać różnych dróg, różnego wsparcia, by tę nieakceptowaną społecznie decyzję zmienić. Dziś, po ponad 5-u latach wiek emerytalny ponownie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To projekt prezydenta, akceptacja rządu i decyzja Parlamentu. A Solidarność - ma poczucie wygranej - mówi Henryk Nakonieczny, członek KK NSZZ „Solidarność” w rozmowie z Anną Grabowską.
Spartakiada odbędzie się w dniach 15 – 18 czerwca 2017r. na obiektach Ośrodka Wczasowego ,,DRESSO” w Sulejowie, koło Piotrkowa Trybunalskiego.
Ostatnia debata w TVP Info poświęcona była emeryturom i podsumowaniu kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.
9-10 czerwca pod hasłem „Kobieta łączy pokolenia” odbyło się w Łodzi II Ogólnopolskie Forum Kobiet „Solidarności”; Organizatorami Forum byli Krajowa Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” oraz Regionalna Sekcja Kobiet Ziemi Łódzkiej; Partnerami wydarzenia byli: Urząd Miasta Łodzi, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”; Patronat Honorowy nad Forum objęli: Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda; Patronat Medialny objęty został przez: Tygodnik Solidarność, Telewizję Polską Oddział Łódź oraz Radio Łódź.
Wczoraj odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Dnia Archiwów- święta archiwistów, które zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w 2008 roku w Kuala Lumpur (Malezja) na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. będącej pod auspicjami UNESCO. Jego obchody mają na celu m. in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominać mają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wspólnie z Fundacją CentrumCSR.PL oraz z Federacją Przedsiębiorców Polskich prowadzi akcję nagłaśniania szczególnie rażących rozstrzygnięć w zamówieniach publicznych. Organizacje te wspólnie monitorują rynek i wysyłają instytucjom publicznym tzw. „żółte kartki". 7 czerwca żółta kartka została pokazana wszystkim 16 Regionalnym Izbom Obrachunkowym.
"Instytucje publiczne powinny przyczyniać się do kreowania odpowiednich standardów etycznych na rynku pracy, a przede wszystkim powinny stać na straży obowiązującego prawa". Solidarność razem z Fundacją CentrumCSR.PL oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich zwraca się do 16 Regionalnych Izb Obrachunkowych o włączenie do działalności kontrolnej oraz edukacyjnej kwestii wymogu zatrudniania pracowników na umowę o pracę w zamówieniach publicznych.
Unijny Pakiet Mobilności nie zastąpi potrzeby systemowego uporządkowania zasad wynagrodzeń polskich kierowców transportu drogowego – oceniają związkowcy i eksperci NSZZ Solidarność.
Wczoraj w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się finał konkursu „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. Również z tej okazji wieczorem 7 czerwca zespół Coma dał koncert przed siedzibą Centrum przy ul. Grabiszyńskiej.
31 maja 2017 r. Komisja Europejska wydała Pakiet Mobilności zawierający szerokie propozycje zmian w obszarze transportu drogowego.
„Solidarność” poparła projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Niepokojące jest to, że rząd ma całkowicie odmienne zdanie.
Rada Ministrów ustaliła, że płaca minimalna w 2018 roku wyniesie 2080 zł brutto, to znaczy, że miałaby wzrosnąć tylko o 80 złotych. Zdaniem „Solidarności” płaca minimalna w 2018 roku powinna wynosić co najmniej 2160 zł
Dzisiaj 6 czerwca mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność". Duszpasterz robotników został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku.
Przez 6 lat walczył ze swoim pracodawcą, który szykanował go za działalność związkową. Był karany, mobbingowany i zwalniany z pracy. Wygrał sprawy we wszystkich instancjach, włącznie z Sądem Najwyższym, który ostatecznie i prawomocnie postawił kropkę nad „i”. Jutro Sąd Rejonowy w Inowrocławiu zdecyduje, czy pracodawca odpowie za swoje bezprawne działania.
Od 3 dnia wyjazdu za granicę pracownicy transportu międzynarodowego mają być wynagradzani zgodnie z przepisami dyrektywy o delegowaniu pracowników 96/71/WE. Komisja Europejska potwierdziła stosowanie przepisów dyrektywy do pracowników transportu.