Żądają pilnego spotkania z premier Beatą Szydło. Do tego czasu nie zamierzają opuścić gmachu ministerstwa zdrowia. To protest przedstawicieli „Solidarności” po spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, które odbyło się dzisiaj u ministra Konstantego Radziwiła. - Minister zbywa nasze postulaty i nie zamierza realizować programu wyborczego – powiedziała Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
W Unii Europejskiej żyje prawie 90 milionów młodych osób w wieku 15-29 lat, co stanowi 17 proc. ogółu mieszkańców. Niestety duża cześć z nich to dorosłe dzieci, które nie pracują, nie uczą się i wciąż pozostają na utrzymaniu rodziców.
Co dwudziesty emeryt i co dziewiąty rencista żył w 2015 r. w skrajnym ubóstwie. Główny Urząd Statystyczny podał informacje na temat sytuacji materialnej i dochodowej gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2015 r.
25 tys. osób wzięło udział w Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Od 34 lat związkowcy z "Solidarności" pielgrzymują w trzecią niedzielę września, aby modlić się w intencji Ojczyzny i ludzi pracy.
Do 30 września 2016 roku przed budynkiem Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 30/32 w Warszawie) prezentowana jest wystawa plakatów poświęconych problematyce bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy.
"Solidarność" z uznaniem przyjmuje, że w 2017 roku polityka prorodzinna w ramach polityki społecznej państwa będzie priorytetem rządu. Jednocześnie zdecydowanie negatywnie ocenia kolejny rok zamrożenia funduszu wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej. Prezydium KK wydało decyzję w sprawie projektu ustawy budżetowej na 2017 rok.
Obradujące w Warszawie 14 września prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie oceniło kierunek proponowanych zmian w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych. Jednocześnie Związek oczekuje, że w projekcie zostaną uwzględnione postulaty wynikające ze stanowiska "Solidarności".
Biskupi polscy przypominają, że jednomyślnie poparli projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. - Ten projekt jest głosem sprzeciwu wobec nadużyć związanych z wykorzystywaniem pracowników a także próbą podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli – czytamy w komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Tylko co trzeci zatrudniony na umowie - zleceniu lub umowie o dzieło dostaje etat w ciągu trzech lat od podjęcia pracy, wynika z badanie Instytutu Badań Edukacyjnych. Ci, którym się to nie udaje, rzadziej się szkolą i gorzej wykorzystują swój potencjał.
Parlament Europejski wezwał do skuteczniejszej walki z tzw. dumpingiem socjalnym w Unii Europejskiej, czyli łamaniem i omijaniem praw pracowniczych, informuje portal biznes.onet.pl. Europosłowie chcą nasilenia kontroli i zaostrzenia kar za takie praktyki.
14 września Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach przyjęła „Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego”. – To historyczny dokument, bo chociaż reprezentujemy różne poglądy polityczne, to w sprawie rozwoju naszego województwa absolutnie się nie różnimy – powiedział przewodniczący WRDS Dominik Kolorz.
Dzisiaj mija 69. rocznica urodzin patrona NSZZ "Solidarność|" ks.Jerzego Popiełuszki.
Rząd proponuje by w marcu 2017 w ramach waloryzacji wszystkie emerytury i renty z systemu ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników, z zaopatrzenia tzw. służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, zostały podniesione o wskaźnik wynoszący 100,73 proc.
"Solidarność" przyjmuje z zadowoleniem podniesienie płacy minimalnej. To krok we właściwym kierunku, ale wciąż niewystarczający. Zdaniem Związku minimalne wynagrodzenie powinno wynosić co najmniej połowę średniego wynagrodzenia.
"Solidarność" przekazała stronie rządowej projekt zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskazujący na źródła dochodów do obniżenia wieku emerytalnego. Obradująca wczoraj sejmowa podkomisja pracująca nad prezydenckim projektem ustawy przywracającym wiek emerytalny odrzuciła poprawkę wniesioną przez posła Kukiz '15 Jarosława Porwicha, umożliwiającą przejście na emeryturę osobom, które mają okres składkowy wynoszący łącznie co najmniej 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn, niezależnie od wieku ubezpieczonego.
Większość Polaków uważa, że pracownik powinien mieć prawo do odmowy pracy w niedzielę, a za pracę w niedzielę powinno przysługiwać wyższe wynagrodzenie, wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
– Dla nas jest bardzo ważne, by postulaty sierpniowe nie były tylko reliktem przeszłości, bo one mają swoją wartość nie tylko historyczną, ale są do zrealizowania – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas odbywających się 12 września w Dąbrowie Górniczej obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania związku.
W piątek 9 września zakończył się trwający od 5 września Bałtycki Tydzień Kampanii, czyli akcja związków zawodowych portowców i marynarzy skupionych w federacji ITF. Inspektorzy ITF dokonali w portach Gdańska i Gdyni czterech inspekcji.
Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem troski o ludzi starszych, co negatywnie odbija się na naszej gospodarce. Eksperci alarmują, że grozi nam ekonomiczna katastrofa.
"Starałem się w swoich słowach mówić o was i mówić za was" . Słowa ks. Romana Kotlarza, męczennika Radomskiego Czerwca będą mottem XXXIV Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 17-18 września. Organizatorem jest Region Ziemia Radomska.