Aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” organizuje 13 grudnia 2017 roku uroczystości, które rozpoczną się o godz. 17.00 mszą świętą w parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus (u oo. Jezuitów) przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Po mszy około godz. 18 rozpocznie się tradycyjny przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik-Krzyż poświęcony Ofiarom Stanu Wojennego przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima. Tam obecni wysłuchają okolicznościowego przemówienia oraz złożą wiązanki i znicze pod Pomnikiem.
Mimo apeli związków zawodowych i organizacji pracodawców senacka Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej większością głosów zaakceptowała szkodliwe zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Niestety wśród tych którzy zlekceważyli wspólny głos partnerów społecznych znalazł się Stanisław Kogut, były zasłużony działacz kolejarskiej Solidarności.
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Dnia Świętej Barbary, patronki Górników, ale i wszystkich ludzi ciężkiej, i odpowiedzialnej pracy. Życzę przede wszystkim poczucia dumy z wykonywanej przez Was profesji.
W tym tygodniu gościła w Polsce unijna Komisarz ds. transportu Violeta Bulc. Spotkanie z Panią Komisarz miało być okazją dyskusji o problemach transportu i przygotowywanego na poziomie Unii Europejskiej Pakietu Mobilności.
Podczas XXX Walnego Zebrania Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” dnia 26 października 2017 r. podjęto dwa stanowiska: w sprawie prac nad zmianą konstytucji RP i zmiany Godła Rzeczypospolitej Polskiej.
NSZZ „Solidarność” i Konfederacja Lewiatan apelują do senatorów o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy znoszącej górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pod listem podpisali się byli przewodniczący Rady Dialogu Społecznego: Piotr Duda i Henryka Bochniarz.
24 listopada br. uroczyście przekazano nowy sztandar Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa w Zamościu.
Na 27 posiedzeniu Komitetu Strajkowego z 27 listopada bieżącego roku zapadły następujące decyzje.
Polska odwrotnie wdraża dyrektywę o obowiązku informowania pracowników delegowanych, a w transporcie międzynarodowym powszechnym jest problem zastępowania delegowania pracowników podróżą służbową. Dyskutowano o tym na V Europejskim Kongresie Mobilności Pracy w Krakowie.
Używając porównania Jeana Clouda Junckera, Europejski Filar Praw Socjalnych to kompas wskazujący właściwy kierunek. Jednak trzymając się tej terminologii trzeba jasno powiedzieć, że z samego faktu posiadania kompasu nie wynika, że cel został osiągnięty. Wręcz przeciwnie. Po drodze są rzeki, góry i bagna, które trzeba pokonać, a nie wiadomo jak. Czy zatem proklamowanie Filaru na ostatnim szczycie w Goteborgu to sukces, czy tylko sprytny wizerunkowy chwyt, że coś się w tej sprawie robi?
Szykanowanie za działalność związkową i brak woli dialogu zarzucają swojemu pracodawcy związkowcy Solidarności z Mokate w Ustroniu. Skierowali doniesienia do prokuratury o wymuszanie rezygnacji z członkostwa, a w ostatnim czasie weszli w spór zbiorowy, m.in. o podwyżki wynagrodzeń. 15 grudnia planują pikietę protestacyjną przed siedzibą zakładu.
Dwie reprezentatywne centrale związkowe i organizacje pracodawców podpisały 21 listopada wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się likwidacji górnego limitu dochodów, od którego potrąca się składki na ZUS, czyli tzw. 30-krotności. Porozumienia nie podpisało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
Znamy cel i kierunek. To dużo, ale od proklamowania do wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych jesteśmy dopiero na początku drogi – to główna konkluzja pierwszego dnia seminarium EZA „Wkład organizacji pracowniczych w Europejski filar praw socjalnych”, które odbywa się w dniach 23-23 listopada w St. Julians na Malcie.
Dniu 16 października br. prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, mimo sprzeciwu organizacji związkowej, rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 Kp z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Urzędzie Miasta Radomsko Danielem Serwą, który podlegał szczególnej ochronie stosunku pracy. Według Komisji Zakładowej w UM Radomsko przyczyny zwolnienia działacza związkowego są nieprawdziwe, bezpodstawne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, a związane są jedynie z działalnością związkową prowadzoną przez Pana Daniela Serwę na terenie Urzędu Miasta Radomsko.
5 reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych przyjęło 21 listopada 2017 r. wspólne negatywne stanowisko w sprawie zgłoszonego niespodziewanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz innych ustaw (druk sejmowy 1974) dotyczącego zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Rząd łamie prawo uniemożliwiając związkom zawodowych i pracodawcom z RDS wypowiedzenie się w tak fundamentalnej sprawie, jak zmiana w systemie emerytalnym. Proponuje rozwiązanie, które będzie zarzewiem konfliktów społecznych i problemów finansowych, gdy trzeba będzie wypłacać bardzo wysokie waloryzacje emerytur - mówi członek KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny.
Dziś przed gmachem, w którym obradował Sejmik Województwa Mazowieckiego odbyła się pikieta protestacyjna organizowana przez Sekcję Branżową Pracowników Muzeów NSZZ Solidarność Region Mazowsze. Związkowcy demonstrowali przeciw lekceważeniu związków zawodowych przez Zarząd Samorządu Województwa Mazowieckiego. W czasie pikiety wskazywano również na sposób zarządzania sektorem muzealnym podlegającym Samorządowi Województwa Mazowieckiego oraz niskie płace w placówkach muzealnych.
Komitet Strajkowy precyzuje strony sporu.
Chęć rozwiązania sporu między pracownikami Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. a Zarządem spółki wyrazili podczas briefingu prasowego 20 listopada minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze Andrzej Kropiwnicki oraz prezes PWPW Jakub Skiba.
Podpisaniem porozumienia dotyczącego mediacji pracowniczych zakończyła się konferencja pt. „Perspektywy mediacji w stosunkach pracy w Wielkopolsce”, która w piątek 17 listopada 2017r. odbyła się na wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Organizatorami konferencji byli: Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, Pracodawcy RP Wielkopolska oraz Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, a patronat nad nią objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.