Przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych działających w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej zapowiedzieli, że 7 maja o godz. 6.00 rozpocznie się w tym zakładzie 24-godzinny strajk. Do protestu przystąpią również pracownicy spółek zależnych.
W Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki miała miejsce prezentacja albumu 'Huta Warszawa. Historia naszej Solidarności". Uczestniczyło w tym spotkaniu wielu dawnych pracowników huty.
Resort pracy przeanalizuje wyniki prac komisji kodyfikacyjnej i zaproponuje dalsze prace nad zmianami w Kodeksie Pracy, potwierdził Stanisław Szwed, wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej podczas posiedzenia Komisji Krajowej w Zabrzu. Jego zdaniem prace będą etapowe, a jako pierwsze mogą dot. rozdziału o czasie pracy.
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na prezentację albumu "Huta Warszawa. Historia naszej Solidarności", wydanego przez Stowarzyszenie Historyczne „Solidarność” Huta „Warszawa”.
Jutro w Zabrzu wyjątkowe wydarzenie. W ramach odbywającego się tam dwudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w Teatrze Nowym im. Gustawa Morcinka w Zabrzu wystawiona zostanie sztuka „Popiełuszko”. Mecenasem wydarzenia jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
„Maryjo składamy Ci stukrotne dzięki za 100-lecie odzyskania niepodległości Polski” - to hasło XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, na którą zapraszają do Lichenia Komisja Krajowa oraz Zarząd Regionu Konińskiego NSZZ „Solidarność”.
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, która weszła w życie 1 marca tego roku nadchodząca niedziela będzie niedzielą wolną od handlu - Na ten dzień czekaliśmy długo, a szczególnie czekali pracownicy w handlu, a jest ich prawie 1 mln 200 tys. pracujących. To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji, jeśli chodzi o prawo pracy, jeśli chodzi o pracowników, traktowanie ich w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy - mówił podczas podpisywania ustawy w Pałacu Prezydenckim Przewodniczący Solidarności Piotr Duda
95 proc. pracowników Huty Pokój i jej spółek zależnych, którzy wzięli udział w referendum strajkowym, opowiedziało się za taką formą protestu. W głosowaniu uczestniczyło przeszło 73 proc. załogi.
Jeśli jest silny związek, to jest w stanie wynegocjować naprawdę dobry układ zbiorowy pracy – mówi wiceprzewodniczący Solidarności Tadeusz Majchrowicz w rozmowie z Robertem Wąsikiem.
– To historyczna chwila, bo do drużyny Solidarności, która od lat walczy z umowami śmieciowymi, dołączają pracodawcy – mówił Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ Solidarność, po podpisaniu razem z Markiem Kowalskim, przewodniczącym Federacji Przedsiębiorców Polskich, porozumienia w sprawie reform na rynku pracy.
„W roku 1980, kiedy jeszcze wielu was nie było na świecie, wstępowaliśmy do S żeby walczyć z komuną i o prawa pracownicze. W roku 2018 te motywacje są inne. 2,5 roku temu udało nam się stworzyć ogólnopolską strukturę młodych co nie było łatwe – powiedział dziś wiceprzewodniczący Tadeusz Majchrowicz w słowie wstępnym do członków Forum Młodych NSZZ Solidarność pod tytułem: „Młodzi w dialogu – dialog młodych”.
„Przed trzema laty uchwałą Komisji Krajowej powstała Sekcja Młodych. Dlaczego dopiero teraz, to jest pytanie do naszych poprzedników. Ale nie ukrywam, że to był ostatni moment, bo starzejmy się jako władze związku i potrzeba nam świeżej krwi” - powiedział dziś przewodniczący Piotr Duda witając członków Forum Młodych NSZZ Solidarność pod tytułem: „Młodzi w dialogu – dialog młodych”.
– Rynek pracy stał się rynkiem pracownika, a to daje większe możliwości młodym ludziom. Nasz głos w końcu jest słyszalny, a pracodawcy liczą się ze zdaniem młodych pracowników – mówi Marcin Gallo, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ Solidarność, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
9 kwietnia w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęło się referendum strajkowe. Podczas głosowania pracownicy zdecydują, czy są gotowi przystąpić do strajku, by zrealizowany został postulat płacowy przedstawiony przez związki zawodowe. Dotyczy on podwyżek w wysokości 300 zł netto dla pracowników huty i spółek zależnych.
Z najnowszego raportu Europejskiego Instytutu Związkowego ETUI wynika, że w większości państw UE wciąż spada zasięg rokowań zbiorowych. W najlepszej sytuacji są kraje skandynawskie, z wysokim poziomem uzwiązkowienia oraz państwa ze sprawnym mechanizmem generalizacji (rozszerzenia) układów zbiorowych.
Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, pragnąc oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, złoży kwiaty w dniu 10 kwietnia 2018 r. o godz. 8.41 Przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Łodzi przy ulicy Stanisława Kostki 14.
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność oraz Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich podpisali 5 kwietnia porozumienie w sprawie reform na rynku pracy. Sygnatariusze porozumienia postulują, by rząd jak najszybciej zajął się wprowadzeniem zmian w życie.
W ramach cyklu wizyt w państwach członkowskich związanych z publikacją Sprawozdania krajowego – Polska 2018 r. oraz publikacją zaleceń dla państw członkowskich w procesie Semestru Europejskiego, gości w Warszawie Kerstin Jornę, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej. Celem wizyty jest dialog z przedstawicielami ministerstw (MSZ, MRPiPS, MPiT oraz MF) w procesie przygotowań Krajowego Programu Reform oraz zaleceń Sprawozdania krajowego.