NSZZ "Solidarność" zawiesza swój udział w pracach Branżowego Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia Wiadomości
NSZZ "Solidarność" zawiesza swój udział w pracach Branżowego Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia

Przyczyną jest "nierespektowanie przez Ministra Zdrowia zasad dialogu społecznego i podejmowania kluczowych dla środowiska decyzji bez konsultacji społecznych" - czytamy w oświadczeniu. 

Praktyki na otwartym rynku pracy. Zalecenia strony społecznej RDS Wiadomości
Praktyki na otwartym rynku pracy. Zalecenia strony społecznej RDS

Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego przyjęła rekomendacje dotyczące jakości staży i praktyk na otwartym rynku pracy w Polsce.

Związki, pracodawcy i rząd mają odmienne pomysły na wzrost płac Wiadomości
Związki, pracodawcy i rząd mają odmienne pomysły na wzrost płac

W zespole ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, nie udało się dziś przyjąć wspólnego stanowiska stron w sprawie wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej.

Emeryci powinni korzystać ze wzrostu gospodarczego kraju Wiadomości
Emeryci powinni korzystać ze wzrostu gospodarczego kraju

W myśl zawartej umowy społecznej, waloryzacja rent i emerytur powinna pozwolić na utrzymanie realnej wartości świadczeń i dodatkowo być zwiększana o 50 proc. wzrostu gospodarczego – mówił w Radzie Dialogu Społecznego członek KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny. Ostatecznie, związki zawodowe zaproponowały, by waloryzacja na 2018 r. wyniosła w praktyce 3,3 proc., a nie 2,4 proc., jak chce rząd i popierające go organizacje pracodawców.

"Młodzi na rynku pracy". Seminarium EZA Wiadomości
"Młodzi na rynku pracy". Seminarium EZA

Od roku 2010 w Unii Europejskiej proponuje się kolejne rozwiązania, których celem jest włączenie młodych osób do rynku pracy i zapewnienie im umiejętności oraz kwalifikacji potrzebnych w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Szczególną rolę odegrały w tym zakresie wprowadzone w 2013 roku Gwarancje dla Młodzieży. W związku z tym NSZZ „Solidarność” przy wsparciu EZA zorganizował seminarium międzynarodowe.

Ruszyła X edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom Wiadomości
Ruszyła X edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom

Ruszyła dziesiątą edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne „Solidarności”.

Polski dzień na Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków Wiadomości
Polski dzień na Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

Polscy kolarze wygrali pierwsze dwa etapy 28. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Liderem po pierwszym dniu jest Alan Banaszek z grupy CCC Sprandi Polkowice.

Pracownicy Sanepidu rozszerzają protest! Wiadomości
Pracownicy Sanepidu rozszerzają protest!

Pracownicy Sanepidu z całej Polski planują protest podczas kongresu Zjednoczonej Prawicy w Przysusze na Mazowszu 1 lipca br. To kolejna forma protestu przeciw rządowym planom włączenia części kompetencji i budżetu Sanepidu do nowej agencji – Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Związkowcy z „S” planują pikietę przed kongresem partii koalicyjnych, ponieważ dotychczasowe formy protestu nie przyniosły rezultatu.

Pamięć o Poznańskim Czerwcu Wiadomości
Pamięć o Poznańskim Czerwcu

Poznański Czerwiec 1956 – powstanie przeciwko nieludzkiemu systemowi komunistycznemu – to pamięć wciąż żywa dla starszych mieszkańców miasta, dla młodzieży – historia, ale historia też żywa i nieobojętna, o czym świadczą różne formy obchodów tej rocznicy. Od 2006 r. dzień 28 czerwca to święto państwowe – Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.

Apel do premier Szydło o interwencje w sprawie bezpłatnego węgla dla emerytów Wiadomości
Apel do premier Szydło o interwencje w sprawie bezpłatnego węgla dla emerytów

Górnicze związki zawodowe zwróciły się do premier Beaty Szydło o interwencję w sprawie przyspieszenia prac legislacyjnych nad rządowym projektem ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych. W przypadku braku realizacji tego postulatu związkowcy zapowiadają manifestację.

Praktiker w końcu zapłaci pracownikom? PIP wydała nakazy wypłaty wynagrodzeń Wiadomości
Praktiker w końcu zapłaci pracownikom? PIP wydała nakazy wypłaty wynagrodzeń

Inspektorzy pracy wydali dziesięć decyzji w sprawie nakazu wypłacenia zaległych wynagrodzeń dla pracowników Praktikera. Łączna kwota zaległości to ok. 1,5 mln zł. Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. PIP poinformował, że w tej sprawie skieruje wniosek do prokuratury.

Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej Wiadomości
Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

31 sierpnia 2017 roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Informacje o przelewach bankowych – sporne vacatio legi Wiadomości
Informacje o przelewach bankowych – sporne vacatio legi

Związki zawodowe i pracodawcy, na posiedzeniu RDS 19 czerwca, przyjęli stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy zmieniającej Ordynację podatkową w zakresie informacji o przepływach na kontach bankowych podatników. Solidarność wstrzymała się jednak od głosu nie akceptując wydłużenia vacatio legis projektowanych przepisów.

Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o Wiadomości
Zaznaczył, że gdy w 2013 r. pisana była ustawa o RDS, chodziło o ę nowej platformy dialogu społecznego, o

Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 19 czerwca związki i pracodawcy przyjęli kilka uchwał w sprawach: rekomendacji zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym; zaleceń partnerów społecznych dotyczące jakości staży na otwartym rynku pracy; funkcjonowania RDS w Rolnictwie; emigracji zarobkowej pracowników wykonujących zawody medyczne; przywrócenia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską.

Związki i pracodawcy sięgają po nowe uprawnienia Wiadomości
Związki i pracodawcy sięgają po nowe uprawnienia

Wspólna praca partnerów nad propozycjami zmian w ustawie o RDS jest wartością samą w sobie. Bardzo dobrym rozwiązaniem było zapisanie w ustawie jej rewizji po 2 latach - mówiła na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego jej aktualna przewodnicząca Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Dialog - zadanie administracji rządowej Wiadomości
Dialog - zadanie administracji rządowej

Będziemy obstawać przy stanowisku, że dialog w regionach to zadanie z zakresu administracji rządowej zlecone marszałkom województw – mówiła minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniający propozycje zmian w ustawie o RDS przygotowane przez związki i pracodawców.

Dialog to kompromis, a nie tupanie nogą Wiadomości
Dialog to kompromis, a nie tupanie nogą

Rada Dialogu Społecznego to miejsce dyskusji, dochodzenia do porozumienia. Na tym polega dialog. Także na ustępstwach, a nie na tupaniu nogą. Nie jest to „rada zgody społecznej” więc może być tak, że czyjeś argumenty nie zostaną przyjęte. I trzeba się z tym pogodzić - mówił prezydent Andrzej Duda 19 czerwca podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim.

Fala walki. Rocznica czerwca`76 w Ursusie Wiadomości
Fala walki. Rocznica czerwca`76 w Ursusie

- Polacy nigdy nie zrezygnowali z dążenia do niepodległości. Dzisiaj nie zrezygnujemy z dążenia do odbudowy silnego państwa polskiego, bo to jest nasz obowiązek. Po to wtedy walczyliśmy, po to dzisiaj pełnimy służbę – mówił Antoni Macierewicz szef MON podczas uroczystości z okazji 41. rocznicy Czerwca 76 w Ursusie. W uroczystościach udział wzięli m. in.: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł na Sejm Ewa Tomaszewska, Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze Andrzej Kropiwnicki, władze dzielnicy, radni, dawni związkowcy z zakładów Ursusa i mieszkańcy stolicy.

28 edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków Wiadomości
28 edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków

Zapraszamy na 28 odsłonę Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, która odbędzie się w dniach 28 czerwca - 1 lipca br.

Zakłady EDF wrócą w polskie ręce Wiadomości
Zakłady EDF wrócą w polskie ręce

Na początku czerwca Polska Grupa Energetyczna złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie zakupu polskich aktywów koncernu EDF. Przejęcie kontroli przez spółkę skarbu państwa nad zakładami francuskiego koncernu to w dużej mierze wynik starań NSZZ Solidarność.

Emerytury
Stażowe