Koronawirus zaistniał już na dobre w naszym kraju. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami z nim związanymi, ilościami kolejnych zachorowań czy też sposobami postępowania mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wiele miejsca w mediach poświęcono służbie zdrowia, bo to na niej spoczywa główny ciężar działań, ale w walce z epidemią uczestniczą też inne służby. Tam, gdzie społeczeństwo jest w potrzebie nie mogło zabraknąć Państwowej Straży Pożarnej.
- Mając na względzie upublicznienie przez władze samorządowe Miasta Gdańska w mediach społecznościowych zmodyfikowanego logo NSZZ Solidarność, wzywamy do natychmiastowego zaprzestania ignorowania praw Związku w tej materii - apeluje NSZZ Solidarność w liście do Jerzego Janiszewskiego, twórcy loga Solidarności.
Kontynuując przekazywanie informacji o warunkach pracy w czasie koronawirusa przedstawiamy w jaki sposób w poszczególnych zakładach realizowane są rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie ochrony zdrowia pracowników. Dla większej przejrzystości wprowadzamy podział na kilku grup regulacji.
Bez porozumienia z reprezentatywnym związkiem zawodowym działającym w firmie pracodawca nie uzyska wsparcia w ramach rządowej „Tarczy antykryzysowej”. Rząd uwzględnił jeden z kluczowych postulatów NSZZ „Solidarność” zgłaszanych w ramach konsultacji społecznych projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Prezydium Rady Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” zwraca się z apelem do Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Wojewodów oraz innych Instytucji Zarządzania Kryzysowego o zabezpieczenie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w placówkach opieki zdrowotnej a także laboratoriach wykonujących testy na obecność koronawirusa.
Związki zawodowe niepokoją się o bezpieczeństwo zdrowotne kilkunastu tysięcy pracowników magazynów Amazon zlokalizowanych w naszym kraju.
Fresenius to potężna międzynarodowa korporacja, będąca jednym z największych niemieckich przedsiębiorstw działających w sektorze usług medycznych. W Polsce znana głównie z prowadzenia Centrów Dializ – funkcjonuje ich kilkadziesiąt rozsianych po całym kraju. Jest również producentem sprzętu medycznego i określonych czynników medycznych. I – jak pokazuje rozwój wypadków w Polsce i za granicą – zaciętym przeciwnikiem związków zawodowych, które zwalcza w swej organizacji z wyjątkową zaciekłością.
Prezydium Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność wystosowało apel do wszystkich swoich członków. Ma on związek z panującą pandemią koronawirusa.
W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, proboszcz Parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie, w porozumieniu z Regionem Mazowsze NSZZ Solidarność, podjął decyzję o odwołaniu XX Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy ulicami warszawskiego Żoliborza.
Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność zaapelował w czwartek do rządu, aby w ramach tarczy antykryzysowej firmy z sektora paliwowo-energetycznego zostały objęte nowymi regulacjami, które pomogą im przetrwać kryzys wywołany pandemią koronawirusa.
- W sytuacji kiedy środki finansowe w każdym państwie są potrzebne na walkę z koronawirusem, uwolnienie tych środków na niedługi czas byłoby na pewno istotnym wsparciem dla gospodarek. Myślę, że Unia Europejska poradziłaby sobie bez tych środków - podkreślał Krzysztof Dośla. Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność był gościem Radia Gdańsk, gdzie wyjaśniał powody dlaczego Solidarność złożyła do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie zawieszenia pobierania opłat za emisję CO2 w związku z pandemią koronawirusa.
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” otrzymuje informacje od naszych członków – pracowników oświaty, którzy natrafiają na wiele problemów próbując dostosować swoją pracę do trudnej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy.
W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa rząd zdecydował się na zamknięcie galerii handlowych, pubów czy restauracji. Co ciekawe, obostrzenia nie objęły jednak marketów budowlanych, które dalej działają; związkowcy Solidarności z Castoramy alarmują, że mimo zaleceń rządu nieodpowiedzialni klienci przychodzą tłumnie do sklepów by nabywać produkty, które trudno określić jako rzeczy niezbędnej potrzeby, czym narażają pracowników sklepów na zakażenie. - Nie spoczniemy, aż uda się odseparować pracowników od klientów - zapowiadają związkowcy.
Bezzwłocznego zawieszenia funkcjonowania europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS oraz głębokiej rewizji dotychczasowej polityki klimatycznej domaga się NSZZ „Solidarność” od Komisji Europejskiej. W liście adresowanym do przewodniczącej Ursuli von der Leyen, szef „Solidarności” Piotr Duda apeluje o skoncentrowanie wszystkich wysiłków na ratowaniu unijnej gospodarki, która stoi przed zagrożeniem zapaści na niespotykaną skalę.
Tarcza antykryzysowa to pakiet pomocowy, który przygotował rząd by minimalizować skutki pandemii koronawirusa. – Popieramy ten pakiet, ale będziemy składać do niego swoje propozycje. Niektóre już są uwzględnione choćby w decyzji pana prezydenta, który zapowiedział, że nie będzie odroczenia spłaty ZUS-u dla mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych, a za to zwolnienie trzymiesięczne ze składki ZUS – mówił Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S”.
Miało się odbyć w Jarnołtówku, ale z powodu epidemii koronawirusa odbyło się w formule videokonferencji. To pierwsze w historii Związku takie wydarzenie. Omawiano m.in. stanowisko w sprawie "Tarczy antykryzysowej", uroczystości na 40. lecie Związku oraz wniosek do Komisji Europejskiej o zawieszenie handlu emisjami EU ETS.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w ramach opinii dot. rządowego projektu z dnia 21 marca 2020 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. “Tarcza antykryzysowa”) zgłasza następujące uwagi i postulaty:
Poniżej zamieszczamy apel Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego w sprawie pomocy finansowej dla podlaskiej Służby Zdrowia.
– Jeszcze raz w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” apeluję do wszystkich o odpowiedzialność. O powściąganie emocji i zaniechanie prób rozgrywania swoich interesów w tej trudnej sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy – pisze w apelu do członków NSZZ "Solidarność" przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Jak poinformował przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, związek w najbliższy wtorek wyśle do Komisji Europejskiej wniosek o zwolnienie z opłat za emisję CO2. - To miliardy zł, które dzisiaj potrzebne są polskiej, ale i unijnej gospodarce - podkreśla szef "S". Jak się okazuje ta inicjatywa nie spodobała się lewicowej europosłance Sylwii Spurek, która opatrzyła sprawę kąśliwym komentarzem na Twitterze.