W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego oraz stanu epidemii zmienione zostały zasady dotyczące badań pracowniczych, a w szczególności badań okresowych.
Przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy – zasady i warunki wprowadzenia. „Tarcza antykryzysowa” wprowadza możliwość dofinansowania wynagrodzeń pracowników w firmach, które doświadczyły przestoju ekonomicznego lub obniżyły wymiar czasu pracy pracowników w celu utrzymania miejsc pracy.
Rozwiązania przewidziane w ustawie antykryzysowej mają różnorodny charakter. Część z nich dotyczy prawa pracy i to na te w dużej mierze zwracają uwagę zatrudnieni i pracodawcy. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują te przewidziane w art. 15g oraz 15zf ustawy.
Kolejne organizacje Solidarności włączają się w pomoc w walce z koronawirusem. Tym razem o efektach swoich działań poinformował nas Tadeusz Szumlański, przewodniczący NSZZ Solidarność w Grupie Azoty.
NSZZ Solidarność Regionu Rzeszowskiego, zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli, członków NSZZ Solidarność, organizacji zakładowych NSZZ Solidarność z prośbą o włączenie się do zbiórki pieniężnej na zakup najpilniejszych środków ochrony zdrowia, przeciwdziałających zarażeniu Covid 19. Zebrana kwota zostanie przekazana na zakup tychże środków dla najbardziej potrzebujących szpitali na terenie Regionu.
W obliczu dramatycznej sytuacji świata pracy w Polsce, odwołana z powodu kwarantanny Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy odbędzie się i będzie transmitowana poprzez łącza internetowe.
- Teraz, gdy wszyscy martwimy się o zdrowie i życie, w ustawie pojawia się wrzutka w "tarczy antykryzysowej" o Radzie Dialogu Społecznego. Stawia nas wszystkich w bardzo trudnej sytuacji - powiedział w Radiu Wnet Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
- To, co dzisiaj zrobił Pan Prezydent, to jedyna rzecz, którą mógł uczynić, bo nie wyobrażam sobie, żeby w tak trudnej i dramatycznej sytuacji mógł tę ustawę [Tarczę Antykryzysową - przyp. red.] zawetować. Skierowanie sprawy do Trybunału jest słuszne i odpowiedzialne, a jestem przekonany o tym, że Trybunał podzieli naszą opinię. To dla mnie coś nieprawdopodobnego, żeby tak ważna ustawa, która ma ratować przedsiębiorstwa i pracowników, napotykała na tego rodzaju złe działania ze strony rządzącej - powiedział w rozmowie z Robertem Wąsikiem dla portalu Tysol.pl Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
Do walki z pandemią koronawirusa włączyły się organizacje zakładowe wchodzące w skład Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego NSZZ Solidarność.
Minister Finansów dnia 31 marca 2020 r. wydał rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji, sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania sprawozdań. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska Sp. z o.o. postanowiła przeznaczyć kwotę 10.000zł na potrzeby Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Jednocześnie rozpoczęli zbiórkę wśród załogi firmy.
Decyzja Sejmu RP o odrzuceniu poprawek Senatu RP dot. zapisów o Radzie Dialogu Społecznego podważa zaufanie „Solidarności” do Rządu i reprezentującej go większości parlamentarnej. W ramach walki ze skutkami kryzysu spowodowanego epidemią SARS Cod-2, tylnymi drzwiami wprowadzono do ustawy zapisy podważające suwerenność i ograniczające niezależność partnerów społecznych w RDS poprzez przyznanie Prezesowi Rady Ministrów uprawnienia do odwoływania członków Rady, niestety nie tylko z powodów lustracyjnych, ale także innych, bliżej nieokreślonych (czytaj: niepokornych). Tym samym zawłaszczono uprawnienia przysługujące wyłącznie Prezydentowi RP.
– Bez porozumienia z organizacją związkową pracodawca nie otrzyma wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. NSZZ Solidarność w ramach konsultacji społecznych domagał się rozwiązań dających realny wpływ na tryb i zakres ustalania warunków wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz tej zmiany w ramach konsultacji społecznych rząd uwzględnił wiele innych postulatów związku – mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, w rozmowie z Robertem Wąsikiem.
- Sytuacja w handlu jest krytyczna. Szczególnie dotyka ona pracowników, którzy obsługując każdego dnia setki klientów stanowią grupę szczególnie narażoną na zakażenie – alarmuje Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń oraz Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. Skierowała w tej sprawie apel do minister Jadwigi Emilewicz.
Pracownicy spółki OT Port Gdynia twierdzą, że zarząd firmy nie wdrożył koniecznych procedur ochronnych w związku z pandemią koronawirusa.
Koalicja Obywatelska chce odebrać pracownikom prawo do dysponowania własnym urlopem. Wbrew publicznie deklarowanej trosce o los pracowników, KO zgłosiło do „tarczy antykryzysowej” poprawkę, zgodnie z którą pracodawca bez zgody pracowników będzie mógł wyrzucić ich na urlopy wypoczynkowe. Pod poprawką podpisał się osobiście szef KO Borys Budka.
Minister Finansów dnia 27 marca 2020 r. wydał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.
Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego Jacek Strączyński wraz z zastępczynią Dorotą Kaczmarek, w piątek 27 marca 2020 r. przekazali 3000 maseczek ochronnych tym, którzy są na pierwszej linii walki z epidemią koronawirusa: ratownikom Pogotowia, pracownikom szpitala oraz funkcjonariuszom policji.
- W dzisiejszych, bardzo ciężkich czasach, trudno o dobre wiadomości. A taka właśnie wiadomość dotarła do nas od koleżanek i kolegów z organizacji zakładowej NSZZ Solidarność w słupskiej Scanii. Realizując wcześniej założone cele i plany w jednym z większych zakładów pracy w Słupsku udało się zorganizować w związku zawodowym kolejne kilkadziesiąt osób. Obecnie organizacja zakładowa liczby ponad czterysta osób – mówi Tadeusz Pietkun, przewodniczący Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ Solidarność.
Krew jest potrzebna nieustannie w placówkach medycznych, tymczasem przez wybuch epidemii COVID – 19 ilość oddawanej krwi w ostatnim czasie zmniejszyła się w niektórych regionach kraju czterokrotnie. ludzie chorzy np. na białaczkę, podczas chemioterapii nie mogą czekać do wygaśnięcia epidemii, potrzebuję tego niezwykłego leku natychmiast.