Podczas odbywających się wczoraj konsultacji pomiędzy rządem i partnerami społecznymi w sprawie "tarczy antykryzysowej" Piotr Duda w imieniu "Solidarność" zgłosił kilka istotnych postulatów. - Rząd odniósł się do nich przychylnie, mamy nadzieję, że znajdą się w ostatecznych zapisach ustawowych - podsumował przewodniczący Związku.
W sytuacji pandemii koronawirusa Covid 19 konieczne jest zawieszenie opłat za emisję CO2 pobieranych w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS). To miliardy zł, które dzisiaj potrzebne są polskiej, ale i unijnej gospodarce. To również gwarancja niepodnoszenia cen energii dla odbiorców indywidualnych, którzy z powodu obniżenia zarobków, lub nawet z powodu utraty pracy mogą nie być w stanie płacić wyższych rachunków za prąd. Droższy prąd oznacza również wyższe ceny w sklepach. Dlatego jako NSZZ „Solidarność” podjęliśmy decyzję o złożeniu takiego wniosku do Komisji Europejskiej.
Informujemy, że w firmie CEDC International Sp. z o.o. oddział Białystok zostało zawarte porozumienie zawieszające spór zbiorowy z Pracodawcą i przyjmujące podwyżkę dla każdego pracownika od dnia 1.04.2020 r. Kolejna runda negocjacji płacowych planowana jest na czerwiec tego roku. Strona Związkowa przyjęła argumentacje Pracodawcy, że kolejna tura podwyżek wymaga reorganizacji budżetu oraz uwzględnienia wpływu obciążeń podatkowych, które mają być nałożone na produkty alkoholowe z końcem pierwszego półrocza.
- Myślałem, że nie dożyję takiej chwili jak obecny kryzys związany z epidemią koronawirusa – Piotr Duda, który był dzisiaj gościem programu „W tyle wizji” na TVP Info.
Zakończyły się wstępne konsultacje reprezentatywnych central związkowych z rządem w sprawie "tarczy antykryzysowej". Wiele proponowanych rozwiązań jest do zaakceptowania, ale czekamy na szczegółowe zapisy - powiedział po rozmowie z minister Jadwigą Emilewicz i minister Marleną Maląg - Piotr Duda, szef "Solidarności". Zapowiada szczegółowe konsultacje gotowych aktów prawnych, które - jak deklaruje rząd - mają się pojawić w ciągu kilku dni.
W formule videokonferencji odbędą się konsultacje z reprezentatywnymi związkami zawodowymi zasiadającymi w Radzie Dialogu Społecznego odbędą się o godz. 16.00. Ze strony rządu prowadzić je będzie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Ze strony NSZZ "Solidarność" przewodniczący Piotr Duda.
Czy dobra oferta pracy to taka, która jest dostosowana do naszych kwalifikacji, czy może po prostu dobrze płatna? Czym się kierować w poszukiwaniu idealnego stanowiska? Na te pytania próbowali odpowiedzieć dziennikarze Radia Gdańsk w ostatniej audycji „Głos pracownika”.
Poniżej publikujemy stanowisko ZR Podlaskiego NSZZ "S" ws. działań osłonowych dla pracowników i przedsiębiorców łagodzących skutki ekonomiczne ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność ze zdumieniem przyjęło wypowiedź ministra Dariusza Piontkowskiego, który w programie „Panorama Opinii” w TVP stwierdził, iż „nauczyciele będą dostawali wynagrodzenie za gotowość do pracy, ale nie będą dostawać dodatkowego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, bo takich godzin nie będzie”.
Szczegółowe rozwiązania specustawy ws. koronawirusa, uprawnienia pracownika i pracodawcy
Praktycznie wszystkie regiony i sekretariaty branżowe „Solidarności” wzorem Komisji Krajowej rozpoczęły od poniedziałku pracę zdalną. Ponieważ większość organizacji zakładowych i międzyzakładowych może potrzebować w tym czasie wsparcia, praca zdalna oznacza tylko inną formę funkcjonowania Związku, a nie jego zamknięcie.
W reakcji na rozwijającą się epidemię wirusa COVID-19 Komitet Wykonawczy EKZZ wezwał pracodawców do stosowania wszelkich niezbędnych procedur by chronić zdrowie pracowników w miejscu pracy. Z kolei od rządów oczekuje się, że zapewnią one, iż pracownicy zmuszeni do poddania się kwarantannie lub zawieszający pracę ze względu na konieczność opieki nad bliskimi, nie będą musieli obawiać się o bezpodstawne zwolnienia z pracy lub utratę wynagrodzenia.
Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” wnioskuje do dyrektora Lasów Państwowych o uruchomienie wsparcia finansowego dla Rządu RP na walkę z koronawirusem.
Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” ma swojego przedstawiciela w Sektorowej Radzie ds. Kompetencji - Sektor Żywności Wysokiej Jakości. W grudniu ubiegłego roku, do członkostwa w tej radzie, Sekretariat zgłosił Teresę Kowalską-Suchecką. W Sali Posiedzeń Rady Dyscypliny Technologii Żywności i Żywienia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyło się pierwsze posiedzenie Sektorowej Rady ds. Kompetencji.
W związku z kolejnymi przypadkami koronawirusa w Polsce, w trosce o zdrowie pracowników, Przewodniczący ZR Podkarpacie Tadeusz Majchrowicz zarządził zamknięcie biur Regionu w Krośnie i Oddziałów w Jaśle i Sanoku przez najbliższy tydzień, tj. od 16 do 20 marca, wprowadzając jednocześnie pracę zdalną w domu. Po upływie tygodnia będą podejmowane dalsze decyzje, adekwatne do sytuacji.
- Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę przewiduje możliwość pracy w niedzielę w związku z sytuacjami kryzysowymi – informuje Alfred Bujara, szef Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność”. Przewidzieliśmy taką możliwość w związku z sytuacjami kryzysowymi i nie trzeba jej nowelizować.
Na pikietę przybyli związkowcy z Solidarności i OPZZ, w sumie kilkaset osób. Pikieta ma być sygnałem dla wszystkich decydentów o pilne zajęcie się sytuacją w Naucie i wsparcie planowanych działań podejmowanych wewnątrz stoczni.
Około 200 osób wzięło udział w pikiecie, którą zorganizowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność w Stoczni Remontowej NAUTA S.A. Akcja odbyła się w Warszawie 12 marca przed siedzibami większościowego akcjonariusza reprezentowanego przez MARS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
6 marca 2020 r. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej (KS PARiS) z udziałem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg.
Przedstawiciele wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku nie będą brali udziału w posiedzeniach z udziałem przewodniczącego RDS Andrzeja Malinowskiego. To reakcja na problemy lustracyjne przewodniczącego RDS, któremu prokurator Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu umorzył śledztwo w sprawie rzekomego fałszowania teczki operacyjnej TW „Roman”. Oznacza to, że teczka była oryginalna, a Andrzej Malinowski był tajnym współpracownikiem.