Około czterdziestu żołnierzy siłą przejęło kontrolę nad katolicką katedrą w Mandalay przed nabożeństwem wielkopostnym w piątek 8 kwietnia i zatrzymało arcybiskupa oraz dziesiątki innych wiernych – podaje agencja CNA.
Oszczędności Putina w tzw. Banku Watykańskim i sprzeciw Stolicy Apostolskiej wobec wysyłania broni na Ukrainę - to dwie nieprawdziwe informacje, które dementuje Nuncjatura Apostolska w Ukrainie za pośrednictwem swojej strony internetowej.
Jak Kościół prawosławny sprawuje opiekę nad uchodźcami? Czy jest organizowana katecheza dla dzieci z Ukrainy? Jak wygląda posługa wśród uchodźców w miejscowościach, w których nie ma cerkwi? Czy prawosławny może przystąpić do Komunii w Kościele rzymskokatolickim? Między innymi na te pytania odpowiada w rozmowie z KAI ks. Łukasz Leonkiewicz z prawosławnej parafii św. Grzegorza Peradze w Warszawie.
W Lourdes zakończyła się wiosenna sesja plenarna Konferencji Episkopatu Francji. Odbywała się w wyjątkowym kontekście wojny na Ukrainie. Rozpoczęła się od Mszy w obrządku greckokatolickim i jak przyznał dziś abp de Moulins-Beaufort, zjednoczyła biskupów w modlitwie za Ukrainę, która walczy o prawdę i sprawiedliwość. Dziękując za pomoc udzielaną Ukraińcom, przewodniczący episkopatu zauważył, że tym, co nas przynagla, jest miłość Chrystusa, bo to On umiera w Charkowie i Mariupolu.
O odrodzenie etosu pracy w Polsce, o pokój w Ukrainie, za uchodźców oraz za poległych w tej wojnie modlono się w piątkowy wieczór podczas Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy. Nabożeństwo odprawiono w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, będącym zarazem diecezjalnym sanktuarium bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Przy żoliborskiej świątyni spoczywa zamordowany w 1984 roku przez SB kapelan “Solidarności”.
Dziś o 8.00 rano do katedry w Tuluzie wszedł mężczyzna i zostawił w niej pakunek. Wewnątrz znajdować się miał ładunek wybuchowy.
W Aleksandrii zasztyletowano księdza koptyjsko-prawosławnego. Do ataku doszło wieczorem 7 kwietnia na miejskiej promenadzie. O sprawie poinformowały lokalne media.
Arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk, w wideoprzesłaniu w 43. dniu rosyjskiej wojny z Ukrainą odniósł się do sprawy palenia zwłok Ukraińców w Mariupolu.
- Sympatia dyplomacji watykańskiej do Rosji jest prawdopodobnie pochodną podobnego stanu ducha, jaki panuje w Italii, Francji, które nie doświadczyły na własnej skórze panowania dyktatury komunistycznej – mówi Tygodnikowi TVP abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański. Wywiad z przewodniczącym Episkopatu, przeprowadzony przez Barbarę Sułek-Kowalską, zostanie opublikowany jutro po 17-tej na portalu tygodnik.tvp.pl
Dziennikarz GW Piotr Żytnicki zarzucił przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski niewywiązanie się z obietnicy złożonej przed sądem. Okazuje się jednak, że sprawa wygląda zgoła inaczej.
Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, dziś papież Franciszek spotkał się z Ambasadorem Ukrainy Andrijem Juraszem. Chodzić miało m.in. o wręczenia listów uwierzytelniających.
Niezwykły utwór-modlitwa opublikowany został przez jezuitę Dominika Dubiela SJ. "Litania za Ukrainę" porusza zarówno przejmującym tekstem, jak i niecodzienną oprawą muzyczną.
„Sługa chrystusowego pojednania powinien być zdolny do przebaczania innym i okazywania im miłosierdzia, trzeba, aby rozsiewał pokój i komunię” – te słowa przekazał Franciszek wspólnocie Papieskiego Kolegium Teutońskiego z okazji 500. rocznicy wyboru na tron Piotrowy Hadriana VI, przedostatniego papieża pochodzącego z niemieckiego kręgu kulturowego. Jest on pochowany w kościele Kolegium Papieskiego Instytutu Najświętszej Maryi Panny od Duszy.
8 kwietnia br. o godzinie 19.00 odbędzie się XXII Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Wydarzenie będzie miało miejsce w pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Mija 30 lat od wybuchu wojny w Bośni, najkrwawszego konfliktu zbrojnego w Europie od zakończenia II wojny światowej. „Masakry, których jesteśmy obecnie świadkami w Kijowie, Buczy, Mariupolu czy Charkowie to dramatyczna powtórka tego, co trzy dekady temu działo się w Sarajewie, Mostarze czy Srebrenicy. Modlę się, aby Ukraina nie stała się drugą Bośnią” – powiedział emerytowany arcybiskup Sarajewa.
Ks. Philip G. Bochanski, wieloletni duszpasterz i dyrektor wykonawczy organizacji Courage International, katolickiego apostolatu dla osób, które doświadczają pociągu do osób tej samej płci i pragną żyć w czystości i wierności napisał list otwarty do biskupów, którzy w ostatnich miesiącach publicznie wypowiadali się przeciwko nauczaniu Kościoła w sprawie aktów homoseksualnych. Ks. Bochanski zwraca się imiennie do arcybiskupa Luksemburga, kardynała Jean-Claude Hollerich SJ, stojącego na czele Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz arcybiskupa Monachium, kard. Reinharda Marksa. Przeciwko nauczaniu Kościoła w tej sprawie wypowiadał się niedawno także bp Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.
- Poszliśmy się modlić. Słyszałem ryk nadlatujących rakiet, gdy odprawiałem Mszę św. Ludzie prosili o schronienie, bo w kościele czuli się bezpiecznie. Przychodzili. Nocowali. Całe rodziny. Pojawiły się informacje, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliwała rosyjskie samoloty. Miasto zaczęło przygotowywać się do obrony – mówi w wywiadzie dla KAI ks. Witalij Kaszczuk, proboszcz parafii w ukraińskiej Winnicy.
Papież modlił się dziś w intencji ofiar wojennych zbrodni na Ukrainie. Franciszek zaprosił do siebie małych uchodźców z matkami.
Światowa Rada Kościołów, umiejscowiona w Genewie ekumeniczna organizacja zrzeszająca kilkaset kościołów chrześcijańskich, apeluje o dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.
Kartka wielkanocna z reprodukcją ikony „Chrystus zmartwychwstały i niewiasty” Iwanki Demczuk, artystki ze Lwowa, pomoże przebywającym w Polsce uchodźcom z Ukrainy. Mieszkają oni w noclegowni dla uchodźców przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie, koordynowanej przez Fundację „Oczami Nieba”.