W portfelu pieniądze tylko na opłaty, a w szafce sól i herbata. Około 287 tys. starszych osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie i jest narażonych na głód. Jedynie co czwarta osoba może sobie pozwolić na ciepły posiłek. Caritas rusza z kolejną akcją zbiórki żywności „Tak. Pomagam!” dla potrzebujących.
Prefektura Domu Papieskiego poinformowała dziś o planach papieskich na Wielki Czwartek.
Dociekliwy, pobożny mnich zainspirowany pogańskim filozofem i islamskimi uczonymi był przez wieki katolickim teologiem i filozofem numer jeden. Jego celem było myślenie w szerokiej perspektywie, rozpoznawanie prawdy i przekazywanie jej w zrozumiały sposób. Zmarły przed 750 laty, 7 marca, św. Tomasz z Akwinu nie odgrywa już tej roli, choć Jan Paweł II w encyklice „Fides et ratio” przypomniał, że „Kościół słusznie przedstawiał zawsze św. Tomasza jako mistrza sztuki myślenia i wzór właściwego uprawiania teologii”.
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych honorujący pomagających ofiarom holocaustu i tych, którzy sprzeciwiali się reżimom totalitarnym oraz masowym zbrodniom. Przy tej okazji w Watykanie posadzono symboliczną jabłonkę ku pamięci rodziny Ulmów. Ci błogosławieni ponieśli śmierć za ukrywanie Żydów.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN karę pieniężną w kwocie 550 tys. zł za emisję reportażu "Bielmo. Franciszkańska 3" poświęconego rzekomemu tuszowaniu spraw pedofilii w Kościele przez kard. Karola Wojtyłę. Rada wskazała, że materiał złamał przepisy ustawy o radiofonii i telewizji. Wszczęte po protestach postępowanie KRRiT wykazało "brak obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej", wybiórczą selekcję źródeł, ahistoryczną interpretację faktów i zdarzeń oraz posługiwanie się technikami manipulacyjnymi - czytamy w komunikacie Krajowej Rady.
Przed obchodzonym 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet organizacja praw człowieka Open Doors zwraca uwagę na różnice w prześladowaniach z powodu religii zależnie od płci. Według niedawno opublikowanego badania organizacji, sposób, w jaki chrześcijańskie kobiety są poddawane prześladowaniom religijnym, różni się znacznie od prześladowań wobec mężczyzn, poinformowała 5 marca organizacja Open Doors, która m.in. przygotowuje coroczny Światowy Indeks Prześladowań.
Na konieczność podjęcia trudnej walki z pychą wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuował cykl katechez o cnotach i wadach. Przygotowany przez niego tekst odczytał, z powodu przeziębienia Ojca Świętego papieski współpracownik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Jasna Góra jest duchową stolicą Polski. Tutaj trwa nieustanna modlitwa za naszą Ojczyznę. W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, każdego dnia od 16 do 24 marca Apel Jasnogórski i odmawiana na jego zakończenie modlitwa w ramach nowenny „Akcja 21.20” będą wspólnym błaganiem w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.
Zapraszamy wszystkich chętnych do przeżycia wielkopostnych rekolekcji - objętych naszym patronatem medialnym - głoszonych przez biskupa Artura Ważnego, biskupa pomocniczego tarnowskiego, niezmordowanego ewangelizatora, twórcy licznych duszpasterstw.
- Od początku miałem przekonanie, że upominanie się o przywrócenie dobrego imienia ma sens. Że trzeba to zrobić, nie można się schować i uznać, że problemu nie ma. Jeśli ktoś popełnił przestępstwo, to powinien ponieść konsekwencje. Ale jeśli nie, to ma prawo do dobrego imienia i trzeba zrobić wszystko, aby mu pomóc w odzyskaniu należnej czci i godności - mówi w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk. Biskup świdnicki został oczyszczony przez Stolicę Apostolską z zarzutów molestowania seksualnego osoby małoletniej.
Półtora tygodnia temu ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Zbigniew Zieliński został przez Franciszka nominowany na stanowisko administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Akt ten jest wynikiem przyjęcia przez papieża rezygnacji dotychczasowego metropolity abp. Andrzeja Dzięgi. Na stronie archidiecezji szczecińsko kamieńskiej opublikowano słowo nowego administratora skierowane do wiernych.
- Zgłoszony niedawno projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie jest według mnie wysoce niemoralny, sprzeczny z wiedzą naukową oraz z prawami człowieka – mówi w rozmowie z KAI prof. Adam Strzembosz. Były prezes Sądu Najwyższego dodaje, że przedłożony w Sejmie projekt ustawy pozwalającej na aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży jest niezgodny z Konstytucją RP.
Papieska Akademia Życia popiera stanowisko Konferencji Episkopatu Francji (CEF) w sprawie włączenia do francuskiej konstytucji gwarancji wolności kobiet do aborcji. „Właśnie w erze powszechnych praw człowieka nie może istnieć ‘prawo’ do odbierania ludzkiego życia” – czytamy w ogłoszonej 4 marca nocie papieskiej instytucji.
Jakub Bałtroszewicz został wybrany ponownie na prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Walne Zgromadzenie PFROŻ, które w dniach 1-2 marca spotkało się w Warszawie wybrało także nowy zarząd Federacji, który oprócz prezesa tworzy jeszcze sześcioro członków.
- Jeśli rząd zredukuje religię do jednej godziny tygodniowo, Kościół nie udźwignie ciężaru sfinansowania drugiej godziny w parafiach. Pracę i utrzymanie mogą też stracić katecheci. To wpłynie bardzo negatywnie na ich osobiste życie i losy ich rodzin – mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W rozmowie odnosi się do planów resortu edukacji w sprawie lekcji religii oraz tłumaczy jak Kościół może zahamować rezygnację młodzieży z tych zajęć.
Człowiek o „czystym sercu i czystych rękach”, któremu udało się przejść zwycięsko przez próbę władzy, bogactwa i cielesnych pokus. 4 marca obchodzimy święto św. Kazimierza (1458-1484), królewicza. Jego relikwie znajdują się w katedrze w Wilnie. Jest patronem młodzieży litewskiej, Zakonu Kawalerów Maltańskich, sprawujących władzę, umierających.
- Niektórzy wracają, ponieważ zostawili wszystko za sobą, a teraz przychodzą zobaczyć stan swojej własności i ponownie wyjeżdżają - powiedział ks. Maksym, wikariusz parafii w Chersoniu. W dniach 2-3 marca 2022 r. Rosjanie zdobyli miasto, które Ukraińcy odzyskali 11 listopada 2022 r. Ciągle jednak Chersoń jest niszczony przez rosyjskie ostrzały.
Jezus wypędza kupców i sprzedawców ze Świątyni. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: czy ta krytyka handlu jest ogólnym oskarżeniem wszystkich Żydów w czasach Jezusa, czy też jest skierowana konkretnie przeciwko kapłanom Świątyni? – na to pytanie w komentarzu dla Centrum Heschela KUL odpowiada ortodoksyjny rabin Guy Alaluf odnosząc się do słów Ewangelii trzeciej niedzieli Wielkiego Postu oraz nauczania żydowskich myślicieli czasów Drugiej Świątyni.
Dekalog stanowi uprzywilejowany wyraz prawa naturalnego. Są to przykazania ze swej natury niezmienne i obowiązujące zawsze i wszędzie. Nikt też nie może dyspensować od ich zachowania – mówił w trzecią niedzielę Wielkiego Postu w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wziął udział w jubileuszu stulecia parafii pw. św. Antoniego na poznańskiej Starołęce erygowanej przez abp. Edmunda Dalbora.
Włoskie media informują o wdzięczności wobec Watykanu, jaką wyrazić miał doradca prezydenta Zełeńskiego, Mychajło Podolak.