Wieczornymi nieszporami ku czci św. Wojciecha rozpoczynają się w sobotę w Gnieźnie uroczystości odpustowe, a wraz z nimi kościelne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Nabożeństwu w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas.
W bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie odbył się pogrzeb papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia w wieku 88 lat, po 12 latach swego pontyfikatu. Ojciec Święty został pochowany w pobliżu kaplicy z ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), która była mu szczególnie bliska. Od tej pory w tej świątyni znajdują się groby siedmiu następców św. Piotra.
Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Ojca Świętego Franciszka. 250 tysięcy osób uczestniczyło we Mszy św. odprawianej na Placu Św. Piotra a co najmniej 150 tys. żegnało Papieża wzdłuż trasy przejazdu jego trumny z Watykanu do Bazyliki Matki Bożej Większej.
- Kochany Papieżu Franciszku, teraz my prosimy Ciebie, abyś modlił się za nas i z nieba błogosławił Kościół, błogosławił Rzym, błogosławił cały świat, tak jak to uczyniłeś w minioną niedzielę z balkonu tej Bazyliki, w ostatnim geście objęcia całego Ludu Bożego, ale także całej ludzkości, która szczerym sercem poszukuje prawdy i trzyma wysoko pochodnię nadziei - wezwał kard. Giovanni Battista Re. Dziekan Kolegium Kardynalskiego w kazaniu podczas Mszy św. pogrzebowej Papieża Franciszka podkreślił, że „miłosierdzie i radość Ewangelii to dwa słowa klucze Papieża Franciszka”.
Dziś o godzinie 10.00 rozpoczęły się obchody ostatniego pożegnania zmarłego w ostani poniedziałek papieża Franciszka.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś informacje na temat liczby osób, które w ciągu trzech dni oddało hołd zmarłemu 21 kwietnia papieżowi Franciszkowi.
Wierni na Placu Świętego Piotra pożegnają Biskupa Rzymu Franciszka w sobotę 26 kwietnia podczas uroczystej Mszy św., która rozpocznie się o godzinie 10. Papież zostanie pochowany zgodnie z nowymi przepisami, które sam zatwierdził w kwietniu ubiegłego roku. Nowe obrzędy mają uwydatnić, że pogrzeb Biskupa Rzymu jest pogrzebem pasterza i ucznia Chrystusa, a nie możnego tego świata.
O szczególnym nabożeństwie Ojca Świętego Franciszka do Matki Bożej, czczonej w wizerunku Salus Populi Romani, mówi w rozmowie dla polskiej edycji miesięcznika „L’Osservatore Romano” kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej przed otwarciem Roku Jubileuszowego i Drzwi Świętych, znajdujących się w tej świątyni.
Obrzęd pogrzebu papieskiego przeszedł znaczące zmiany na przestrzeni wieków. Od uroczystości podkreślających majestat i władzę papieża, do współczesnych obrzędów skupiających się na jego roli jako pasterza i ucznia Chrystusa. Istotnych zmian dokonał tu papież Jan Paweł II.
Włoska Obrona Cywilna potęguje siły, by jak najlepiej przygotować Rzym na pogrzeb papieża, a jednocześnie upłynnić ruch wiernych pragnących pożegnać Franciszka w Bazylice Świętego Piotra, która dziś pozostanie otwarta do godz. 19.00. Od chwili wystawienia ciała, przy trumnie papieża modliło się już 150 tys. osób z całego świata.
Kuria Metropolitalna w Przemyślu odniosła do medialnych doniesień na temat zatrzymania prezbitera archidiecezji przemyskiej przez organy ścigania. Na stronie archidiecezji opublikowano dziś oficjalny komunikat w tej sprawie.
Bez telefonów, bez kontaktu ze światem, bez internetu - podczas konklawe kardynałowie znikają za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej. Co dokładnie oznacza „cum clave” i jak naprawdę wygląda ta izolacja?
- Robimy wszystko, by na pogrzebie papieża mogli być obecni także więźniowie, dla których miał ogromne serce – podkreślił bp Benoni Ambarus. Były dyrektor Caritas rzymskiej, obecnie odpowiedzialny za duszpasterstwo więzienne w Rzymie wyznał, że na krótko przed śmiercią Franciszek przekazał 200 tys. euro na spłatę zadłużenia zaciągniętego na powstanie wytwórni makaronu, w której pracują młodociani więźniowie w ramach resocjalizacji.
Pogrzeb, zmarłego w ostatni poniedziałek papieża Franciszka, odbędzie się w Watykanie w najbliższą sobotę tj. 26 kwietnia. Swoją obecność na obchodach pogrzebowych zapowiedzieli liczni dygnitarze, głowy państw, monarchowie i państwowe delegacje.
Złożenie do grobu trumny z ciałem Ojca Świętego Franciszka będzie miało charakter prywatny. Wierni będą mogli modlić się przy papieskim grobie w Bazylice Matki Bożej Większej od Niedzieli Miłosierdzia, 27 kwietnia, od godz. 7.00. Te informacje przekazało watykańskie Biuro Prasowe po zakończonej dziś trzeciej kongregacji generalnej kardynałów.
Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.
Papież Franciszek pozostanie w naszej pamięci jako orędownik ubogich, głosiciel Ewangelii oraz człowiek miłosierdzia. Niech jego odejście stanie się impulsem do budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu - podkreślili w czwartek posłowie na Sejm RP w przyjętej uchwale w sprawie upamiętnienia papieża Franciszka.
Jak przy każdym wakacie na Stolicy Piotrowej media rozpoczęły poszukiwania tzw. papabile, czyli możliwych kandydatów na papieża, którzy mogliby mieć szansę na wybór podczas najbliższego konklawe.
Śmierć Franciszka postawiła na porządku dziennym sprawę jego pogrzebu. Będzie on przebiegał nieco inaczej niż w przypadku jego poprzedników, gdyż papież Bergoglio uprościł w znacznym stopniu cały obrzęd i m.in. zażyczył sobie, aby pochować go w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej, a nie w Bazylice św. Piotra, jak to było od ponad stu lat.
Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był osadzony na horyzoncie nowości i braterstwa.