Papież do dziennikarzy: Świat już tego nie wytrzymuje Wiadomości
Papież do dziennikarzy: Świat już tego nie wytrzymuje

- Świat już tego dłużej nie wytrzyma, jest za dużo wojen, trzeba się modlić o pokój – powiedział Leon XIV dziennikarzom po Mszy św. w Albano Laziale. Wspomniał też o swej rozmowie z premierem Izraela.

Papież na 400-lecie objawień św. Anny: Otrzymujcie obfite duchowe dobrodziejstwa i łaski niebiańskiej dobroci Wiadomości
Papież na 400-lecie objawień św. Anny: Otrzymujcie obfite duchowe dobrodziejstwa i łaski niebiańskiej dobroci

Leon XIV skierował list do kard. Roberta Saraha, którego mianował swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości 400-lecia objawień św. Anny w Sainte-Anne-d'Auray. Zachęcaj wszystkich uczestników tego wydarzenia, aby z nową siłą i zapałem pielęgnowali w sobie nadzieję na spełnienie Bożych obietnic – napisał Ojciec Święty.

„Solidarność ludzkich serc” - wkrótce rozpoczyna się Szkoła Letnia Księdza Jerzego Popiełuszki Wiadomości
„Solidarność ludzkich serc” - wkrótce rozpoczyna się Szkoła Letnia Księdza Jerzego Popiełuszki

Blisko 40 uczniów i nauczycieli szkół średnich z całej Polski weźmie udział w piątej Szkole Letniej księdza Jerzego Popiełuszki. Podczas wydarzenia, które pod hasłem „Solidarność ludzkich serc” potrwa od 22 do 27 sierpnia uczestnicy będą mogli poznać historię księdza Popiełuszki i Solidarności, spotkają się ze świadkami wydarzeń, historykami, edukatorami i autorami książek. Wezmą też udział w warsztatach: dziennikarskich, z higieny cyfrowej i porozumienia bez przemocy a także w grze miejskiej warszawskimi śladami księdza Popiełuszki.

Obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na Jasnej Górze Wiadomości
Obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na Jasnej Górze

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy przez 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które mówić będzie językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój Ojczyzny to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. stypendystów i osób związanych z dziełem. Wieczorem w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Dziś 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego Wiadomości
Dziś 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

Dziś przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego – pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Chrześcijanie w Gazie trwają w żałobie Wiadomości
Chrześcijanie w Gazie trwają w żałobie

Już wczoraj wieczorem odbył się pogrzeb ofiar izraelskiego ataku na katolicki kościół Świętej Rodziny w Strefie Gazy. Jak mówi Radiu Watykańskiemu bp William Shomali, było to konieczne, ponieważ na miejscu nie można przechowywać zwłok. - Wszyscy ranni zostali przewiezieni do szpitala anglikańskiego na północy miasta. Niestety dysponuje on jedynie podstawowymi środkami, niezbędnymi do udzielenia pierwszej pomocy – dodaje przedstawiciel patriarchatu Jerozolimy.

Rok Jubileuszowy: Wyjątkowa wystawa Caravaggia w Rzymie dostępna tylko przez kilka dni Wiadomości
Rok Jubileuszowy: Wyjątkowa wystawa Caravaggia w Rzymie dostępna tylko przez kilka dni

Ogromną popularnością cieszy się w Rzymie wystawa Caravaggio 2025. Zorganizowana z okazji Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez papieża Franciszka, gromadzi wielkie arcydzieła artysty, który z Rzymem związany był w swoich najbardziej burzliwych i twórczych latach. 18 lipca przypada 415. rocznica śmierci Caravaggia.

Wiadomości
Kard. Ryś o kwestii migrantów: Potrzebujemy Jezusowego języka

Kardynał Grzegorz Ryś zapowiedział powołanie niezależnej komisji do zbadania skali wykorzystania seksualnego małoletnich w Archidiecezji Łódzkiej. Głównym celem komisji jest dotarcie do nieznanych dotąd osób pokrzywdzonych i udzielenie im wsparcia. W liście do wiernych metropolita łódzki apeluje o zmianę języka w debacie na temat migrantów i uchodźców, zgodnie z nauczaniem Kościoła.

Yad Vashem uhonorował polską zakonnicę, jako Sprawiedliwą wśród Narodów Świata Wiadomości
Yad Vashem uhonorował polską zakonnicę, jako Sprawiedliwą wśród Narodów Świata

W czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia ukrywała w klasztorze Żydówkę. W uznaniu tego heroicznego gestu Zofia Liszka, siostra Serapiona ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, została pośmiertnie uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Medal i dyplom odebrali jej krewni – prawnuczka siostry odznaczonej Krystyna Walecka i praprawnuk siostry uhonorowanej Bartłomiej Czech-Kosiński. Odznaczenie wręczył ambasador Izraela w Polsce Jaakow Finkelstein.

Po ataku na kościół w Gazie Leon XIV rozmawiał z premierem Izraela Wiadomości
Po ataku na kościół w Gazie Leon XIV rozmawiał z premierem Izraela

Po wczorajszej agresji wojsk izraelskich w Strefie Gazy i ataku na katolicką parafię pw. Świętej Rodziny, który przyniósł trzy ofiary śmiertelne oraz sześcioro rannych, dziś papież Leon XIV rozmawiał z premierem Izabela Benjaminem Netanjahu.

O. Dariusz Kowalczyk SJ o démarche MSZ: pełen błędów, nieścisłości i manipulacji Wiadomości
O. Dariusz Kowalczyk SJ o démarche MSZ: pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny – pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ – profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Na pewno nigdy nie zostawimy ich samych. Kard. Pizzaballa po ostrzale parafii w Gazie Wiadomości
"Na pewno nigdy nie zostawimy ich samych". Kard. Pizzaballa po ostrzale parafii w Gazie

Łaciński patriarcha Jerozolimy potwierdził śmierć dwóch osób w izraelskim ataku na parafię Świętej Rodziny w Gazie, podczas którego ranny został również proboszcz o. Gabriel Romanelli. Kardynał zapewnił, że zrobi wszystko, aby chronić ludność i nikt nie pozostanie bez pomocy.

Po izraelskim ataku Leon XIV skierował telegram do katolickiej parafii w Gazie Wiadomości
Po izraelskim ataku Leon XIV skierował telegram do katolickiej parafii w Gazie

Ojciec Święty wystosował telegram, podpisany przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina, w związku z izraelskim atakiem na katolicką parafię Świętej Rodziny w Gazie.

Wiadomości
Matka Boża z Guadalupe – mało znane i trudne do wyjaśnienia fakty

O ile dobrze znane są szczegóły objawień maryjnych w Lourdes (1858 r.) i w Fatimie (1917), o tyle objawienia Matki Bożej z Guadalupe z XVI wieku, choć też ogólnie znane, zawierają wiele niezwykłych i mniej rozpowszechnionych szczegółów. Przedstawił je katolicki dziennikarz Bradley Shumaker na stronie NCR.

Nie żyje prof. Kurpik, którego ręce najczęściej dotykały Cudownego Obrazu NMP Częstochowskiej Wiadomości
Nie żyje prof. Kurpik, którego ręce najczęściej dotykały Cudownego Obrazu NMP Częstochowskiej

- Obraz Maryi Jasnogórskiej stał się bardzo ważną częścią mojego życia, mojej osobowości - mówił w jednym z wywiadów. W wieku 94 lat, 15 lipca 2025 r., zmarł w Warszawie prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze, konfrater Zakonu Paulinów. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 25 lipca o godz. 13.30 w paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie.

Żywy pomnik Jana Pawła II. Geneza i początki Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Wiadomości
Żywy pomnik Jana Pawła II. Geneza i początki Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Zamysł powołania fundacji, która byłaby „żywym pomnikiem” pontyfikatu Jana Pawła II, wcielającym w życie głoszone przez niego idee, zrodził się w trakcie przygotowań do papieskiej pielgrzymki w 1999 roku. Konkretnie – w gronie polityków i przedstawicieli świata biznesu, którzy powołali Komitet Honorowy Organizacji Wizyty Ojca Świętego, wspierający Komisję Sponsoringową Episkopatu Polski, działającą od grudnia 1998 r. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka. W tym roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia obchodzi 25-lecie działalności.

Papież: polityka łączy wtedy, gdy nie zadowala się propagandą tworzącą wrogów [video] wideo
Papież: polityka łączy wtedy, gdy nie zadowala się propagandą tworzącą wrogów [video]

Spójrzmy dzieciom w oczy i uczmy się od nich – zachęcił Leon XIV w przesłaniu wideo do uczestników dobroczynnej inicjatywy Mecz Serca 2025, który wczoraj wieczorem rozgrywany był na stadionie w L’Aquila. Uzyskane z tej akcji środki są przeznaczone na finansowanie pobytu i leczenia dzieci, które przybywają do watykańskiego szpitala pediatrycznego z dotkniętych wojną regionów świata. W transmitowanym przez włoską telewizję RAI meczu zmierzyli się włoscy piosenkarze i politycy.

Wizualny i emocjonalny hołd dla Jana Pawła II. Wystawa fotograficzna w Rzymie Wiadomości
"Wizualny i emocjonalny hołd" dla Jana Pawła II. Wystawa fotograficzna w Rzymie

Ceniony na całym świecie fotograf prasowy Gianni Giansanti przez siedem lat towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego zagranicznych podróżach. Spośród zdjęć zrobionych w tym okresie powstała w Rzymie wystawa poświęcona papieżowi. Oglądać ją można do końca listopada br.

[reportaż] Dlaczego el padre Roberto świętował urodziny 15 razy w jednym roku? Wiadomości
[reportaż] Dlaczego "el padre Roberto" świętował urodziny 15 razy w jednym roku?

W klasztorach augustiańskich i parafiach miasta Trujillo, gdzie - w latach '80 i '90 - o. Robert Prevost spędził 11 lat jako misjonarz, nawiązał on bardzo bliskie więzi ze swoimi współbraćmi i parafianami. Według relacji świadków i uczestników, związki augustianina z ludźmi były na tyle serdeczne, że "jego urodziny obchodzono 15 razy, ponieważ wszyscy chcieli je świętować".

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, na polskiej Górze Karmel Wiadomości
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, na polskiej Górze Karmel

W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa odbyły się uroczystości odpustowe Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Matką Bożą Szkaplerzną, głównej patronki Zakonu Karmelitańskiego. Mszy św. przewodniczył pomocniczy biskup krakowski Robert Chrząszcz. Czerna stała się dziś kościołem stacyjnym Roku Jubileuszowego archidiecezji krakowskiej.

Emerytury
Stażowe