Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego: Biskup Rzymu powrócił do Domu Ojca Wiadomości
Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego: Biskup Rzymu powrócił do Domu Ojca

Śmierć papieża Franciszka ogłosił kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Joseph Farrell.

Oktawa Wielkiej Nocy. Poniedziałek i jego tradycje Wiadomości
Oktawa Wielkiej Nocy. Poniedziałek i jego tradycje

Czy wiesz, że Śmigus i Dyngus to dwa różne zwyczaje? Czym się charakteryzują? Jaka jest ich historia? Dlaczego obchodzone są akurat w Wielkanocny Poniedziałek?

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Bóg wielkich paradoksów Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Bóg wielkich paradoksów

„Bramy podnieście swe szczyty, unieście się odwieczne podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały! «Któż jest tym Królem chwały?». «To Pan Zastępów: On sam Królem chwały» (Ps 24, 9-10).

Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Jedna rzecz była szokująca - Jego pusty grób [video] Wiadomości
Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Jedna rzecz była szokująca - Jego pusty grób [video]

- W dzisiejszy wielkanocny poranek, wraz z Kościołem na całym świecie, możemy śpiewać: „Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest, Iż mamy z martwych powstać, Z Panem Bogiem królować” – mówił abp Marek Jędraszewski w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Pascha – święto wolności. W tym roku obchodzone razem z Wielkanocą Wiadomości
Pascha – święto wolności. W tym roku obchodzone razem z Wielkanocą

Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha – zbieżność ta zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ obie uroczystości są wyliczane według różnych kalendarzy. Pascha to odkrywanie, jak paschalna wieczerza staje się konkretnym doświadczeniem historii zbawienia poprzez zmysły wzroku, smaku i czucia – pisze s. Eliana Kuryło CB w komentarzu dla Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Ewangelia na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z komentarzem [video]

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - poranek zmartwychwstania. Komentarz - o. Cyprian Klahs OP.

Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia! Wiadomości
Franciszek w orędziu „Urbi et Orbi”: Wielkanoc jest świętem życia!

- Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia – wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Wigilia Paschalna w Watykanie. Franciszek: choć zdaje się być coraz gorzej, zło zostało już pokonane Wiadomości
Wigilia Paschalna w Watykanie. Franciszek: choć zdaje się być coraz gorzej, zło zostało już pokonane

"Wielkanoc przynosi dobrą nowinę, że choć na świecie zdaje się być coraz gorzej, zło zostało już pokonane", napisał Papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Św. Piotra. Wezwał, by chrześcijanie byli w świecie zwiastunami nadziei.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, czyli największe święto chrześcijaństwa Wiadomości
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, czyli największe święto chrześcijaństwa

W dniu dzisiejszym chrześcijanie z całego świata obchodzą Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to sytuacja wyjątkowa, ponieważ w tym roku katolicy, protestanci i prawosławni świętują Wielkanoc w tym samym dniu.

Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego Wiadomości
Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego

Nie wiesz, czym jest Wigilia Paschalna, jak przebiegają jej etapy, jakie jest znaczenie zawartych w niej symboli? Postaramy się krótko to wyjaśnić.

Tajemnicza „Liturgia Świętego Ognia” w prawosławną Wielką Sobotę Wiadomości
Tajemnicza „Liturgia Świętego Ognia” w prawosławną Wielką Sobotę

Co roku podczas świąt wielkanocnych około 300 milionów prawosławnych i innych wschodnich chrześcijan na całym świecie ze szczególną fascynacją i wielkimi oczekiwaniami spogląda na Jerozolimę. W prawosławną Wielką Sobotę w tamtejszej Bazylice Grobu Pańskiego, którą prawosławni nazywają Bazyliką Zmartwychwstania, odbywa się tajemniczy obrzęd o ponad 1600-letniej historii: „Liturgia Świętego Ognia”. W wigilię uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa, zgodnie z powszechnym przekonaniem, z Jego grobu w cudowny sposób wydobywa się płomień, stanowiący każdorazowo uwieńczenie prawosławnej Wielkanocy w Świętym Mieście. Według niektórych źródeł liturgia ta pochodzi z IV wieku, według innych z VIII wieku. Pierwsze doniesienia o cudownym zstąpieniu Świętego Ognia pochodzą z około 1000 roku.

wideo
"Jego zwycięstwo umacnia nas w pielgrzymowaniu ku niebu". Życzenia wielkanocne przewodniczącego KEP [video]

W Wielką Sobotę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opublikował w sieci życzenia wielkanocne dla wszystkich wiernych.

20. rocznica wstąpienia kard. Josepha Ratzingera na Tron Piotrowy Wiadomości
20. rocznica wstąpienia kard. Josepha Ratzingera na Tron Piotrowy

Na zatłoczonym Placu św. Piotra zapanowała wielka radość, gdy 19 kwietnia 2005 r. o godz. 18.40 z głównej loggii Bazyliki Świętego Piotra ogłoszono: „Habemus Papam” - mamy papieża - „kardynała Josepha Ratzingera”. Niecałą godzinę wcześniej z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a dzwony Bazyliki św. Piotra potwierdziły wybór. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Przybrał imię Benedykta nawiązując do "papieża pokoju" Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Był też pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57).

Wigilia Paschalna w Bazylice Grobu Pańskiego Wiadomości
Wigilia Paschalna w Bazylice Grobu Pańskiego

Wielu katolików przybyło w sobotę wczesnym rankiem do Bazyliki Grobu Pańskiego, aby świętować Wigilię Paschalną. Przed kaplicą, która według najstarszej tradycji chrześcijańskiej jest miejscem zmartwychwstania Jezusa, łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa przewodniczył uroczystej liturgii. Kardynał wezwał wiernych, aby nie dali się „uwięzić w małych horyzontach na „zawsze”, ale prosili „aby nasze serca znów wibrowały życiem, zaufaniem, darem i miłością”.

Wielka Sobota - dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania Wiadomości
Wielka Sobota - dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania

Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.

Chrystus ukrzyżowany przyciąga nowych ludzi do Kościoła we Francji. Neofici piszą listy do biskupów Wiadomości
"Chrystus ukrzyżowany przyciąga nowych ludzi do Kościoła we Francji". Neofici piszą listy do biskupów

"To Chrystus ukrzyżowany przyciąga dziś nowych ludzi do Kościoła we Francji", uważa bp Matthieu Rougé, ordynariusz podparyskiej diecezji Nanterre. Na łamach dziennika La Croix odnosi się do bezprecedensowych osiągnięć Kościoła nad Sekwaną: gwałtownego wzrostu liczby chrztów dorosłych, tłumów na liturgiach Środy Popielcowej i Niedzieli Palmowej, rekordowego udziału paryskich licealistów w pielgrzymce do Lourdes.

Liturgia Męki Pańskiej. Abp Galbas: powierzmy Ukrzyżowanemu nasze boleści Wiadomości
Liturgia Męki Pańskiej. Abp Galbas: powierzmy Ukrzyżowanemu nasze boleści

Do okazania wdzięczności Jezusowi, który został ukrzyżowany za ludzkie grzechy oraz do przekazania Mu władzy nad swoim sercem zachęcił dziś wszystkich abp Adrian Galbas.

Wiadomości
Liturgia Męki Pańskiej w Watykanie: "W centrum Triduum Paschalnego bije serce Wielkiego Piątku"

- W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Czym wyróżnia się wielkopiątkowa liturgia w Jerozolimie? Wiadomości
Czym wyróżnia się wielkopiątkowa liturgia w Jerozolimie?

Wielkopiątkowej liturgii w Jerozolimie, odprawionej w porannych godzinach w bazylice Kalwarii i Bożego Grobu, przewodniczył łacińskiego patriarchy kard. Pierbattista Pizzaballa. Uczestniczyli w niej hierarchowie i wierni lokalnego Kościoła oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Krzyż i cierpienie - czego uczył o nich Jan Paweł II? Wiadomości
Krzyż i cierpienie - czego uczył o nich Jan Paweł II?

- Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa i Jego krzyża — te słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II w homilii na rozpoczęcie pontyfikatu 22 października 1978 roku, zapowiadały kierunek jego całego życia i nauczania. Krzyż nie był dla niego symbolem klęski, lecz drogą do miłości. A Wielki Piątek — nie końcem, ale tajemniczym przejściem w stronę zmartwychwstania.

Emerytury
Stażowe