Wielkopiątkowej liturgii w Jerozolimie, odprawionej w porannych godzinach w bazylice Kalwarii i Bożego Grobu, przewodniczył łacińskiego patriarchy kard. Pierbattista Pizzaballa. Uczestniczyli w niej hierarchowie i wierni lokalnego Kościoła oraz pielgrzymi z różnych stron świata.
- Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa i Jego krzyża — te słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II w homilii na rozpoczęcie pontyfikatu 22 października 1978 roku, zapowiadały kierunek jego całego życia i nauczania. Krzyż nie był dla niego symbolem klęski, lecz drogą do miłości. A Wielki Piątek — nie końcem, ale tajemniczym przejściem w stronę zmartwychwstania.
Na aktualne wyzwania stojące przed człowiekiem wskazał Ojciec Święty w przygotowanych przez niego rozważaniach Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.
Abp Marek Jędraszewski powiedział w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej, że teraz obywa się sąd nad Polską, a głównym prześladowanym i najbardziej zagrożonym, jak niegdyś Chrystus, jest niewinne i bezbronne dziecko, które zabija się śmiertelnym uderzeniem w jego serce.
Dziś w liturgii Kościół przeżywa kolejne wydarzenia Misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa - Jego mękę i śmierć.
– To nie dlatego zmniejsza się liczba obecnych na niedzielnych Mszach, że jest niż demograficzny, że są takie ‚be-media’, że jest laicyzacja i liberalizm, i ateizm, i postpandemia. Nie dlatego, a w każdym razie nie tylko dlatego. Na Mszy jest nas mniej, bo gdy z niej wychodzimy, za rzadko żyjemy według Eucharystii – mówił abp Adrian Galbas podczas św. Mszy Wieczerzy Pańskiej w warszawskiej archikatedrze.
Papież mianował polskiego oblata biskupem na Madagaskarze. Ks. Marek Ochlak, O.M.I., dotychczasowy prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce stanie na czele diecezji Fenoarivo Atsinanana. W przeszłości był misjonarzem na Madagaskarze.
Wielkanocne procesje i fajerwerki zakazane w Nikaragui. Rządowe represje wobec obchodów Wielkiego Tygodnia nie pozostawiają miejsca na publiczne procesje chrześcijańskie z okazji Wielkanocy. Prezydent Daniel Ortega zakazał również wystawiania wizerunków świętych na ulicach. Siły bezpieczeństwa zostały rozmieszczone wokół katedr.
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes we Francji ogłosiło w środę 16 kwietnia uznanie 72. cud, który dotyczy Włoszki wyleczonej ponad 15 lat temu z rzadkiej choroby nerwowo-mięśniowej. Rektor, ks. Michel Daubanes, ogłosił to w środę po zakończeniu różańca we francuskim sanktuarium.
„Módlcie się o radość kapłanów”, zaapelował Ojciec Święty w homilii odczytanej dziś podczas Mszy św. Krzyżma sprawowanej w bazylice watykańskiej przez kard. Domenico Calcagno, Emerytowany przewodniczący APSA (Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej) przewodniczył dziś celebracji z udziałem kapłanów, którzy odnowili przyrzeczenia złożone podczas swoich święceń.
Dziś wieczorem Kościół kończy okres Wielkiego Postu i wchodzi w Święte Triduum Paschalne, czyli czas przeżywania centralnych wydarzeń zbawczych: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
„Pochwalony bądź, o mój Panie, przez siostrę naszą Śmierć cielesną...” – słowa św. Franciszka z Asyżu towarzyszą dziś refleksji nad odejściem br. Zdzisława Dumy, kapucyna z Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, który we wtorek, w Wielki Wtorek, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę i odszedł do Domu Ojca.
Skończyło się filozofowanie ojca Jana, bo jak tu filozofować, patrząc w oczy Odwiecznej Mądrości? – mówił bp Damian Muskus OFM, który w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie przewodniczył Mszy św. pogrzebowej o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP. Wybitny duszpasterz i filozof zmarł 12 kwietnia w wieku 87 lat.
W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.
Katecheza dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży. Jak wskazuje papież Franciszek, dotyczy wszystkich wiernych, całego Kościoła. Dlatego oprócz lekcji religii w szkole, katecheza powinna być też obecna w parafii – zwraca uwagę bp Artur Ważny, przewodniczący Roboczego Zespołu ds. Katechezy Parafialnej. W rozmowie z KAI bp Ważny mówi o tym, co już się udało zrobić w ramach powołanego niedawno zespołu oraz jakie są jego dalsze plany.
Do odchodzenia od zafałszowanego rozumienia miłości zachęca Papież Franciszek w kolejnej środowej katechezie, przygotowanej w ramach jubileuszowego cyklu „Jezus Chrystus naszą nadzieją”. Ojciec Święty przypomina, że każdy gubi się w życiu, jednak powinien czerpać nadzieję z faktu, iż kochający Pan Bóg czeka na każdego, niczym ojciec w przypowieści o synu marnotrawnym.
Papież Franciszek w środę tuż przed godziną 11.00 spotkał się z kierownictwem i personelem Kliniki Gemelli, Uniwersytetu Katolickiego oraz Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego. To pierwsza oficjalna audiencja Ojca Świętego po wypisaniu w marcu z tego szpitala.
W Wielki Wtorek, członkowie koalicji "Katolicy z Karolem Nawrockim" przypominają wyjątkowe słowa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – kapłana, męczennika i symbolu walki o wolność oraz godność człowieka. Fragment jego notatek duchowych, opublikowany przez KZKN, porusza temat szczególnie aktualny w czasie Wielkiego Tygodnia – temat pojednania.
Kardynał sekretarz stanu podkreśla fundamentalne aspekty reformy Papieskiej Akademii Kościelnej. Papież Franciszek, jak mówi kard. Pietro Parolin, wzywa tę instytucję do formowania przede wszystkim świadków wiary w służbie Kościoła i odważnego zaangażowana w budowanie mostów dialogu i sprawiedliwości.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało kolejne informacje o stanie zdrowia Ojca Świętego i celebracjach Triduum Paschalnego w Watykanie.