Wielki Tydzień w różnych częściach świata Wiadomości
Wielki Tydzień w różnych częściach świata

W Niedzielę Palmową, dla katolików i protestantów na całym świecie, rozpoczął się Wielki Tydzień. Z tym kulminacyjnym okresem kalendarza liturgicznego w różnych częściach globu związane są rozmaite zwyczaje. W brazylijskich misteriach Męki Pańskiej biorą udział gwiazdy ekranu, w hiszpańskiej Sewilli w Wielki Piątek na ulice wychodzi kilkadziesiąt procesji, a na Filipinach niektórzy katolicy dla okazania swojej wiary dają się krzyżować.

[wywiad] O. Jordan Śliwiński: spowiedź to oddział intensywnej terapii duchowej Wiadomości
[wywiad] O. Jordan Śliwiński: spowiedź to oddział intensywnej terapii duchowej

O tym, jak przeżyć spowiedź przed Wielkanocą i w Jubileuszowym Roku Nadziei oraz czy rzeczywiście sakrament pokuty jest jakimkolwiek ryzykiem dla najmłodszych mówi o. Jordan ŚliwińskiOFMCamp ze Szkoły Dla Spowiedników. – Spowiedzi dzieci są proste i piękne, co dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy spowiednik umie nawiązać z nimi odpowiedni kontakt i używać zrozumiałego dla nich języka – podkreśla kapucyn w rozmowie z KAI.

Polskie wydanie pierwszej w historii papieskiej autobiografii. Franciszek pisał ją 6 lat Wiadomości
Polskie wydanie pierwszej w historii papieskiej autobiografii. Franciszek pisał ją 6 lat

Nakładem Wydawnictwa Świat Książki ukazuje się w Polsce biografia papieża Franciszka zatytułowana „Nadzieja”. Jej prezentacja odbędzie się dziś w Warszawie. „Nadzieja” to pierwsza autobiografia w historii opublikowana przez papieża. Początkowo Franciszek chciał, aby ta wyjątkowa książka została opublikowana dopiero po jego śmierci, ale potrzeby naszych czasów i Jubileuszowy Rok Nadziei 2025 skłoniły go do udostępnienia swych wspomnień i refleksji już teraz.

1059. rocznica chrztu Mieszka I. Historyczne niewiadome i wnioski Wiadomości
1059. rocznica chrztu Mieszka I. Historyczne niewiadome i wnioski

Chrzest Polski, a właściwie chrzest przyjęty przez Mieszka I, był bez wątpienia aktem wiekopomnym. Wprawdzie z wydarzeniem tym wiąże się wiele niewiadomych: data, miejsce, szafarz, jak i imię chrzestne księcia, to jednak decyzja władcy Polan o przyjęciu chrześcijaństwa zaważyła na całych dziejach państwa, które przyszło mu współtworzyć.

Legendarny architekt uznany przez Kościół Czcigodnym Sługą Bożym Wiadomości
Legendarny architekt uznany przez Kościół Czcigodnym Sługą Bożym

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót hiszpańskiego architekta, który znaczną część życia poświęcił na budowę bazyliki Sagrada Familia, a swoją pracę traktował jako misję, której celem jest przybliżanie ludziom Boga.

Wiadomości
Duchowa mapa przemian – maj 1980 czasem profetycznego przebudzenia

Na trzy miesiące przed wielkimi strajkami sierpniowymi, które odmieniły bieg historii Polski, miały miejsce wydarzenia o wymiarze nie tylko duchowym, ale i społecznym. W maju 1980 roku – w czasie, gdy wielu ekspertów i analityków nie przewidywało nadchodzących przemian – Kościół w Polsce podejmował inicjatywy, które z dzisiejszej perspektywy jawią się jako prorocze.

Noc Konfesjonałów. Zobacz, gdzie można się wyspowiadać Wiadomości
Noc Konfesjonałów. Zobacz, gdzie można się wyspowiadać

W Wielkim Tygodniu w ponad 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub do rana w ramach 15. edycji nocy konfesjonałów. W tym roku przebiega ona pod hasłem "Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu". Akcja ma umożliwić osobom zabieganym przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Psalm niedzielny: poczucie opuszczenia i nadzieja na zbawienie Wiadomości
Psalm niedzielny: poczucie opuszczenia i nadzieja na zbawienie

W ogólnym kontekście żydowskim psalm jest czasami kojarzony z modlitwami osób i społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji. Jest on także wiązany z wydarzeniami historycznymi, w których naród izraelski odczuwał poczucie opuszczenia, ale także nadzieję na zbawienie - mówi Shlomo Libertovsky, wykładowca Tory w Bet Szemesz, komentując Psalm 22 dla Centrum Heschela na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, śpiewany w Niedzielę Palmową.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Droga krzyżowa bliskości tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Droga krzyżowa bliskości

Przejdź tę drogę razem z Nim, ale niech to On, a nie ty, stoi w centrum uwagi. Po każdym z rozważań przeżywaj w sercu Jego dobroć. Był w każdym bólu przed tobą, byś nie musiał być w nim sam.

Rekolekcje wielkopostne Ostatni tydzień życia. Odcinek 6 - Kto Ci powiedział, że cokolwiek jest na zawsze? [video] wideo
Rekolekcje wielkopostne "Ostatni tydzień życia". Odcinek 6 - Kto Ci powiedział, że cokolwiek jest na zawsze? [video]

W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.

Za udzielanie sakramentów nie powinien niczego żądać. Watykan wydał dekret nt. intencji mszalnych Wiadomości
"Za udzielanie sakramentów nie powinien niczego żądać". Watykan wydał dekret nt. intencji mszalnych

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Ewangelia na Niedzielę Męki Pańskiej (Niedzielę Palmową) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Niedzielę Męki Pańskiej (Niedzielę Palmową) z komentarzem [video]

Niedziela Męki Pańskiej. Komentarz - o. Łukasz Janik OP.

Franciszek: w historii zbawienia nikt nie jest obcym lub nieznajomym Wiadomości
Franciszek: w historii zbawienia nikt nie jest obcym lub nieznajomym

"W obliczu straszliwej niesprawiedliwości zła, dźwiganie krzyża Chrystusa nigdy nie jest daremne; wręcz przeciwnie, jest to najbardziej konkretny sposób uczestniczenia w Jego zbawczej miłości", wskazał Ojciec Święty w homilii podczas Mszy św. Niedzieli Palmowej. Słowa papieskiego rozważania odczytał kard. Leonardo Sandri, emerytowany prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

Niedziela Palmowa, czyli początek Wielkiego Tygodnia Wiadomości
Niedziela Palmowa, czyli początek Wielkiego Tygodnia

Dziś, w Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.

Jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień? Ekstremalne Drogi Krzyżowe i Noc Konfesjonałów Wiadomości
Jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień? Ekstremalne Drogi Krzyżowe i Noc Konfesjonałów

W duchowym przygotowaniu do zbliżającego się Wielkiego Tygodnia pomóc może udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej lub skorzystanie ze spowiedzi podczas Nocy Konfesjonałów. Mówili dziś o tym koordynatorzy obu coraz popularniejszych ogólnopolskich inicjatyw w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Patriarcha Bartłomiej I ogłoszony laureatem Nagrody Templetona Wiadomości
Patriarcha Bartłomiej I ogłoszony laureatem Nagrody Templetona

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej został uhonorowany Nagrodą Templetona, nieoficjalnie zwaną „teologicznym Noblem”, za zaangażowanie na rzecz odpowiedzialnego stosunku do środowiska. Jak wynika z komunikatu prasowego opublikowanego 10 kwietnia na temat ceremonii wręczenia nagród, duchowy zwierzchnik około 300 milionów prawosławnych chrześcijan podejmuje od 30 lat wysiłki mające na celu zbudowanie pomostu między naukowym i duchowym rozumieniem natury.

Komunikat nt. stanu zdrowia Franciszka. Co z liturgią Triduum Paschalnego? Wiadomości
Komunikat nt. stanu zdrowia Franciszka. Co z liturgią Triduum Paschalnego?

Stan zdrowia Ojca Świętego cały czas się poprawia, wynika z najnowszych informacji Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, na razie jednak nic nie wskazuje na obecność Papieża podczas celebracji liturgicznych Wielkiego Tygodnia.

Wiadomości
Abp Galbas o katastrofie smoleńskiej: to nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i miłości

„Ofiary tej katastrofy chciały w Katyniu uczcić śmierć pomordowanych Polaków. Nie udało im się to. Na jedną śmierć nałożyła się druga. Ludobójstwo i katastrofa lotnicza!” - mówił abp Adrian Galbas w archikatedrze warszawskiej podczas Mszy Świętej w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii uczestniczyli Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, rodziny i bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej, politycy, samorządowcy.

Biskupi do kapłanów na Wielki Czwartek: słyszenie siebie nawzajem, to wejście na wspólną drogę Wiadomości
Biskupi do kapłanów na Wielki Czwartek: słyszenie siebie nawzajem, to wejście na wspólną drogę

"Słuchanie, a jeszcze bardziej słyszenie siebie nawzajem, to wejście na wspólną drogę Bożego prowadzenia", piszą biskupi polscy w Liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2025 roku.

Już niedługo w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia Wiadomości
Już niedługo w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia

W Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia, który jest coroczną manifestacją na rzecz życia i rodziny i świętem wszystkich, dla których te wartości są ważne. Marsz, zaplanowany w dniu głównych obchodów 1000- lecia pierwszej polskiej koronacji, będzie również radosnym świętowaniem tego jubileuszu.

Emerytury
Stażowe