W Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia, który jest coroczną manifestacją na rzecz życia i rodziny i świętem wszystkich, dla których te wartości są ważne. Marsz, zaplanowany w dniu głównych obchodów 1000- lecia pierwszej polskiej koronacji, będzie również radosnym świętowaniem tego jubileuszu.
10 kwietnia to dzień szczególnej zadumy i modlitwy – za tysiące Polaków zamordowanych przez Sowietów w Katyniu oraz za ofiary tragicznej Katastrofy Smoleńskiej. W tym roku przypada 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznica katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.
Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.
Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. w intencji załogi samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Eucharystia odprawiona została w hangarze 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. W katastrofie zginęło siedem osób służących w ówczesnym 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, który po tragedii został przekształcony w 1. Bazę Lotnictwa Transportowego.
Dziś 10 kwietnia przypada piętnasta rocznica tragedii smoleńskiej, w której zginęli wszyscy pasażerowie państwowej delegacji zmierzającej na uroczystości upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. W katastrofie lotniczej wśród 96 osób śmierć poniosło dziesięciu duchownych różnych wyznań.
Starosta przysuski Marian Niemirski poinformował, że Zarząd Powiatu podjął decyzję o stworzeniu warunków do wprowadzenia nauczania religii w wymiarze 2 godzin tygodniowo, "w celu zapewnienia prawidłowego kształcenia sfery duchowej uczniów w powiecie przysuskim". To odpowiedź na decyzję rządu, który zdecydował, że od września br. w szkołach publicznych w Polsce lekcje religii i etyki realizowane będą w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Do mediów trafiła dziś informacja o rezygnacji opata, o. Szymona Hiżyckiego OSB, z pełnionej dotąd funkcji w benedyktyńskim opactwie w Tyńcu.
Brytyjska para królewska, przebywająca we Włoszech od 7 do 10 kwietnia, została w środę po południu przyjęta prywatnie przez Franciszka w Domu Świętej Marty, gdzie papież kontynuuje rekonwalescencję. Papież i król wymienili wzajemne życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.
Już 26 kwietnia odbędzie się wielkie wydarzenie artystyczno-modlitewne Symfonia Miłosierdzia. Z nowoczesnej sceny usytuowanej niedaleko Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach popłynie na świat w 16 językach utwór, wykonywany przez około 200 artystów, w pełni złożony ze słów siostry Faustyny i sławiący Boże Miłosierdzie. Będzie to nie tylko modlitwa o Miłosierdzie, ale też wielkie wołanie o pokój, które za pośrednictwem telemostu jednocześnie będzie płynąć z sześciu kontynentów. Bohaterką tego wydarzenia jest święta siostra Faustyna Kowalska.
"Wzrok Jezusa przenika wnętrze każdego z nas, widzi naszą słabość, ale także nasze pragnienia", przypomina Papież w środowej katechezie. Jest ona poświęcona ewangelicznej postaci bogatego młodzieńca. „Powierzmy Sercu Jezusowemu wszystkie osoby smutne i niezdecydowane, aby mogły doświadczyć miłującego spojrzenia Pana, który wzrusza się, spoglądając na nas z czułością”, apeluje Ojciec Święty.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.
O znakach czasu, jako centralnym pojęciu Vaticanum II, mówił dziś ks. Dariusz Dańkowski SJ z Uniwersytetu Ignatianum na międzynarodowej konferencji pt. „Metodologia czytania znaków czasu”, jaka odbywa się 9 i 10 kwietnia w Warszawie. Podkreślił, że „znaki czasu są to zjawiska, wydarzenia i procesy, w których przejawia się działanie Ducha Świętego, które domagają się reakcji Kościoła”.
Katolicyzm może wkrótce wyprzedzić anglikanizm i stać się największym wyznaniem w Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy od czasu angielskiej reformacji zapoczątkowanej przez króla Henryka VIII w 1527 roku, donosi "The Catholic Herald".
Przed południem 9 kwietnia w Oknie Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu rozległ się alarm. Siostry boromeuszki z fundacji Evangelium Vitae znalazły tam chłopca.
W Aix-en-Provence we Francji otwarto proces beatyfikacyjny Maurice’a Blondela, chrześcijańskiego myśliciela i filozofa. Oficjalny dekret w tej sprawie wydał arcybiskup Aix-en-Provance Christophe Dufour.
Aktem nominacji papieskiej, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji Baltimore, Bruce Lewandowski został ordynariuszem diecezji Providence.
Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Ireneusza Pękalskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej – poinformowała we wtorek 8 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Polski emerytowany arcybiskup - do niedawna metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Stanisław Gądecki, decyzją papieża zostanie członkiem Dykasterii ds. Nauki Wiary do 2029 roku.
Ogłoszony dziś przez Dykasterię do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego brzmi „Ziarna pokoju i nadziei". Jak zaznaczono temat ten wybrał Ojciec Święty.
Przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, zaplanowaną na 27 kwietnia w Rzymie, powstał film „Chłopiec z Mediolanu”, który przedstawia przyszłego świętego oczami jego matki, nauczyciela oraz lekarza. Film opowiada o głębokiej duchowości chłopca, okazuje się również, że powszechny obraz „Bożego influencera” wykracza znacznie poza powszechną wiedzę o nim.