Przyjechali do Rzymu, bo jak sami wskazują, chcą Panu Bogu podziękować: za małżeństwo i rodzinę, dar potomstwa, codzienną radość i miłość. W Roku Jubileuszowym przybywają do grobów Apostołów, bo wiedzą, że potrzebują budować swoje życie rodzinne na nadziei, którą jest Jezus Chrystus. Dziś w Watykanie rozpoczyna się Jubileusz rodzin, dzieci, dziadków i osób starszych.
Nowe prawo w stanie Waszyngton nakazuje księżom zgłaszać przypadki nadużyć seksualnych poznane w konfesjonale. Katoliccy biskupi odpowiadają pozwem, broniąc wolności religijnej i nienaruszalności tajemnicy spowiedzi.
Zostały z chorymi, starszymi, dziećmi i tymi wszystkimi, którzy nie byli w stanie uciekać przed wkraczającą na Warmię Armią Czerwoną. Nie chciały opuścić tych najsłabszych. Broniły godności innych kobiet i własnej. Zginęły męczeńską śmiercią, poniewierane, gwałcone i bite. Niektóre umierały przez wiele tygodni. Siostra Krzysztofa Klomfass i czternaście innych sióstr katarzynek zostanie beatyfikowanych 31 maja 2025 r. w Braniewie. Będzie to pierwsza w historii beatyfikacja na Warmii. Beatyfikacji dokona kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przybył już na miejsce.
W ubiegłym roku w Szkocji dokonano prawie 19 tysięcy aborcji. To o niemal pół tysiąca więcej niż w 2023 roku. Statystyki szkockiej agencji zdrowia (Public Health Scotland) pokazują też, że 15-procentowy wzrost przypadków pozbawienia życia dziecka nienarodzonego dotyczy podejrzenia Zespołu Downa. Od 2021 roku to wzrost o ponad 80 procent.
Papież udał się dziś rano do miasteczka w Lacjum, gdzie od lutego 2023 roku, wewnątrz rezydencji papieskiej, znajduje się przestrzeń utworzona z inicjatywy Franciszka w celu kształcenia i podnoszenia świadomości na temat ochrony środowiska. Papież odwiedził także Pałac Apostolski.
W 2024 roku średnia liczba uczestników niedzielnej Eucharystii w Belgii wzrosła o 3,6 procent – to pierwszy taki przyrost od lat. W szybszym tempie rośnie natomiast liczba chrztów. Na razie jednak belgijski Episkopat apeluje o ostrożność w interpretacjach, tym bardziej, że spadki dotyczą innych sakramentów.
Po medialnych doniesieniach nt. niestosownych zachowań lubelskiego duszpasterza wobec dziewcząt i kobiet, duchowny wydał oświadczenie, w którym przepraszał ofiary i deklarował pokutę. Po publikacji oświadczenia na adres naszej redakcji przyszła odpowiedź osoby deklarującej się jako jedna z ofiar zachowań księdza.
29 maja Kościół wspomina świętą Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanek szarych). Żyła na przełomie wieków (1865-1939). W pracy apostolskiej matka Urszula niejednokrotnie decydowała się na rozwiązania awangardowe, na owe czasy wręcz rewolucyjne, które do dziś nie straciły na aktualności, przeciwnie – znalazły pełne potwierdzenie w tendencjach i zaleceniach II Soboru Watykańskiego.
- Jestem dumna, że są takie bohaterskie siostry w Zgromadzeniu! Cieszę się, że Kościół ukazuje takie osoby, które swoim życiem dają przykład, jak żyć radośnie i odważnie – do końca – mówi s. Łucja Jaworska CSK, postulatorka na etapie rzymskim w procesie beatyfikacyjnym sióstr katarzynek, męczennic II Wojny Światowej, które ginęły na Warmii z rąk żołnierzy radzieckich od stycznia do listopada 1945 r. Siostra Jaworska wyjaśnia, dlaczego siostry były szczególnie narażone na śmierć z rąk Czerwonoarmistów, opowiada o trudnych powojennych losach Zgromadzenia i o tym, że o męczeństwie katarzynek nie można było w ogóle wspominać. Mówi też o procesie beatyfikacyjnym i o licznych łaskach, które wypraszają siostry męczenniczki. Beatyfikacja sióstr katarzynek odbędzie się 31 maja w Braniewie. Przewodniczyć jej będzie w imieniu papieża kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu odprawiono Mszę św. w intencji jego kanonizacji. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W homilii przypomniał, że kard. Wyszyński pozostaje wzorem budowania jedności, opartej na prawdzie i pokorze.
Arcybiskup metropolita Liverpoolu John Sherrington ostrzega przed „nieodwracalnym zagrożeniem”, jakie niesie ze sobą projekt ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo w Wielkiej Brytanii. Katolickie hospicja i domy opieki mogą zostać zmuszone do zamknięcia lub sprzeniewierzenia się swoim wartościom.
W sobotę, 31 maja w Braniewie odbędzie się beatyfikacja s. Krzysztofy Klomfass i jej 14 Towarzyszek ze Zgromadzenia św. Katarzyny. Będzie to pierwsza beatyfikacja na Warmii. Siostry w większości urodziły się na Warmii w gospodarskich, wielodzietnych rodzinach, pełnych miłości. W niektórych z tych rodzin korzenie niemieckie mieszały się z polskimi a obok katolików żyli też ewangelicy. Odkrywały swoje powołanie jako młode dziewczyny i podejmowały z oddaniem pracę pielęgniarek lub nauczycielek, służąc swojej społeczności. Za sprzeciw wobec ideologii nazistowskiej były szykanowane przez państwo niemieckie. Po wkroczeniu na Warmię Armii Czerwonej podzieliły los tamtejszej ludności i tysięcy kobiet. To, że były siostrami zakonnymi, jeszcze bardziej naraziło je na agresję. Zginęły, bo były wierne swojemu powołaniu i ludziom, którymi się opiekowały. Są świadectwa, że przed śmiercią modliły się za swoich prześladowców.
W dniu wczorajszym francuski parlament przyjął ustawę legalizującą eutanazję i wspomagane samobójstwo. Sprawa ta od pewnego czasu elektryzowała opinię publiczną we Francji.
Niech świadectwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego inspiruje was do troski o Kościół i Ojczyznę - zaapelował do Polaków Leon XIV podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Już w najbliższy piątek, 30 maja, u stóp Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się wyjątkowe spotkanie modlitewno-patriotyczne, organizowane przez krakowskie wydawnictwo Biały Kruk. Wydarzenie zaplanowano w Auli o. Augustyna Kordeckiego w jasnogórskim sanktuarium. Organizatorzy wzywają do wspólnej modlitwy i zjednoczenia wszystkich środowisk patriotycznych – w obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich oraz napięć społeczno-politycznych w Polsce i na świecie.
Papież Leon XIV powiedział w środę polskim pielgrzymom podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra, że błogosławiony prymas Stefan Wyszyński budował jedność w Kościele i społeczeństwie. Niech jego świadectwo inspiruje was do troski o Kościół i ojczyznę - dodał.
W sobotę 14 czerwca w sercu Warszawy odbędzie się VII edycja międzynarodowej konferencji „Creatio Continua”, zatytułowana „Laudato Si’ 2.0. Proroctwo papieża Franciszka dla świata”. Wydarzenie, które zgromadzi czołowych intelektualistów, teologów i ekspertów z Polski i zagranicy, poświęcone będzie aktualności przesłania encykliki „Laudato Si’” w obliczu wyzwań współczesnego świata: kryzysu ekologicznego, duchowego i technologicznego.
Smukły tenisista w białej sutannie, który jeździ konno, słucha jazzu, na ręce nosi smartwatcha i mówi w pięciu językach. Publikacja Wydawnictwa Promic przynosi wnikliwy portret nowego papieża oraz szeroką panoramę problemów, z którymi skonfrontuje się ten pontyfikat.
Po medialnych doniesieniach nt. niestosownych zachowań lubelskiego duszpasterza wobec dziewcząt i kobiet, duchowny wydał oświadczenie, w którym przeprasza ofiary i deklaruje pokutę.
Katoliccy księża, którzy podczas spowiedzi dowiedzą się o molestowaniu seksualnym dzieci, muszą zgłosić penitentów policji – stwierdziła minister ds. kobiet w brytyjskim rządzie. Stanowisko Bridget Phillipson prawdopodobnie postawi rząd na kursie kolizyjnym z Kościołem, ponieważ księża są automatycznie ekskomunikowani, jeśli złamią „pieczęć sakramentalną”, aby ujawnić grzechy pokutnika osobom trzecim.