"Bądźmy wyważeni w naszych osądach i ocenach oraz o zachowajmy zimną krew w związku z tymi wydarzeniami", apelują biskupi Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie w związku z sytuacją na granicy ukraińsko-polskiej.
„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!” (Ga 5, 1).
- To szokujące, że kapłani nie chcą być biskupami, 40 proc. odmawia, myślę, że boją się odpowiedzialności, jaka wiąże się z nadużyciami – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Seán O’Malley. Podkreśla, że odpowiedź na tę kwestię musi stanowić większe zaangażowanie świeckich, aby to nie tylko biskupi byli odpowiedzialni za ten problem.
- Nie potępiajmy innych, lecz patrzmy na nich z miłosierdziem jak Jezus – wezwał papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
IV Niedziela Wielkiego Postu zwana - od pierwszych słów antyfony na wejście - Niedzielą Laetare (Raduj się): „Raduj się, Jerozolimo, zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie. Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni, weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy”. Komentarz do dzisiejszej Ewangelii - o. Adam Szustak OP.
Profesor Demis Hassabis, założyciel i dyrektor zarządzający Google DeepMind znalazł się wśród mianowanych wczoraj sześciu nowych członków Papieskiej Akademii Nauk.
„Proponowanie chrześcijaństwa po obniżonej cenie, przy użyciu języka pełnego konformizmu, bezkrytycznego wobec fenomenów epoki nie jest ewangelizacją, ale wpisywaniem się w gust opinii publicznej, często kierując się zasadami politycznej poprawności” – przestrzegł bp Piotr Greger, który sprawował dziś Mszę św. w kościele św. Jana Kantego w Kętach.
Pierwszy święty spośród wychowanków św. Jana Bosko – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 9 marca przypada wspomnienie św. Dominika Savio (1842-1857). Beatyfikował go (1950) i kanonizował (1954) Papież Pius XII. Jego relikwie znajdują się w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki w Turynie. Jest patronem dzieci, młodzieży, ministrantów, matek w stanie błogosławionym i małżeństw pragnących potomstwa.
Widać analogie między księdzem Michałem Rapaczem a błogosławionym księdzem Jerzym Popiełuszką - mówi Radiu Watykańskiemu ks. dr Andrzej Scąber, delegat arcybiskupa krakowskiego do spraw kanonizacyjnych. Ks. Michał Rapacz to kapłan zamordowany w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę. Jego beatyfikację zaplanowano na 15 czerwca w Krakowie. Będzie ona zwieńczeniem Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej.
Bóg niestrudzenie przebacza wszystko, to nas męczy proszenie o Boże przebaczenie – mówił o tym papież Franciszek w rzymskiej parafii św. Piusa V w dzielnicy Aurelio. Przewodniczył tam nabożeństwu pokutnemu w ramach inicjatywy „24 godziny dla Pana”. W jej trakcie wyspowiadał kilkoro wiernych.
„My dziś potrzebujemy takich kobiet” – o świętych kobietach mówi KAI dyrektor Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej w Warszawie, o. Wiesław Kulisz. Obecna liczba świętych kościoła katolickiego sięga ok. 15 tys. Kościół wyniósł na ołtarze niezliczone rzesze kobiet: świętych zakonnic i mniszek, ale także matek i żon. Jak co roku 8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet.
8 marca po raz jedenasty rozpoczyna się akcja "24 godziny dla Pana". Jest to coroczne wydarzenie wielkopostne, w czasie którego wierni zapraszani są do przystąpienia do sakramentu pokuty oraz dotacji Najświętszego Sakramentu. W wielu kościołach spowiedź będzie trwała za dnia i w nocy.
Założyciel bonifratrów i prekursor nowoczesnej opieki medycznej – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 8 marca wspominamy św. Jana Bożego (1495-1550), zakonnika. Urodził się w Portugalii, zmarł w Hiszpanii. Beatyfikował go Papież Urban VIII w 1630 r., a kanonizował Aleksander VIII w 1690 r. Jego relikwie znajdują się bazylice św. Jana Bożego w Granadzie. Jest patronem chorych i służby zdrowia.
O znalezienie odpowiednich dróg, aby wielkość i rola kobiety były bardziej doceniane w ludzie Bożym zaapelował papież Franciszek w przemówieniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji zatytułowanej „Kobiety w Kościele: twórczynie człowieczeństwa”. Z powodu przeziębienia przygotowany tekst odczytał ks. prałat Pierluigi Giroli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
8 marca 1964 roku na Wawelu odbył się ingres arcybiskupi Karola Wojtyły. Dziś mija 60. rocznica uroczystości, która rozpoczęła 14-letni okres kierowania przez metropolitę diecezją krakowską zanim został powołany na Stolicę Piotrową. Już wtedy był to czas wielkiej troski przyszłego papieża o rodziny i zwracania uwagi na rolę kobiet we współczesnym świecie.
Pod hasłem „Oczy Afryki” trwa misja medyczna w Kamerunie, gdzie polscy okuliści ratują wzrok, lecząc zaćmę. To kolejna akcja Fundacji Redemptoris Missio. Specjalnie dla Radia Watykańskiego o sytuacji na miejscu opowiedziała prezes fundacji, Justyna Janiec-Palczewska.
Zapraszamy wszystkich chętnych do przeżycia wielkopostnych rekolekcji - objętych naszym patronatem medialnym - głoszonych przez biskupa Artura Ważnego, biskupa pomocniczego tarnowskiego, niezmordowanego ewangelizatora, twórcy licznych duszpasterstw.
O znaczeniu kościoła św. Mikołaja w Kijowie dla tamtejszej parafii katolickiej w związku z zapowiedzą rządu, iż zwrot świątyni nastąpi do 1 maja b.r. będzie mowa podczas konferencji prasowej zaplanowanej na 12 marca o godzinie 11.00 czasu kijowskiego. Poinformowała o tym diecezja kijowsko-żytomierska, zapraszając dziennikarzy do wspomnianego kościoła.
Franciszek podał św. Tomasza z Akwinu (1225-1274) jako doskonały przykład współistnienia wiary i rozumu. "Jest on nowoczesnym autorem, którego wizja oferuje świeże i aktualne spojrzenie na nasz zglobalizowany świat, zdominowany przez pozytywizm prawny i kazuistykę" - stwierdził papież. Dzisiaj, 7 marca, przypada 750. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych teologów i filozofów w historii.
– Pan Jezus nas przestrzega, żebyśmy Bożych dzieł nie nazywali szatańskimi – powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze byli także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski i metropolita przemyski abp Adam Szal.