Propozycje dotyczące finansowania Kościoła czy religii w szkole powinny być wypracowane przez rząd i episkopat, ale wspólnie – podkreśla abp Józef Kupny. W rozmowie z KAI abp Józef Kupny, nowo wybrany zastępca przewodniczącego Episkopatu przestrzega przed politycznym zaangażowaniem duchownych. Wskazuje, że misją Kościoła jest otwartość na ludzi o różnych przekonaniach politycznych, okazywanie im serca i służenie poprzez pokazywanie piękna Ewangelii.
Obdarzony był wieloma charyzmatami, m. in. darem uzdrawiania chorych i przepowiadania przyszłości. W historii zapisał się jednak jako niezrównany kaznodzieja: największy u schyłku średniowiecza. 5 kwietnia przypada wspomnienie św. Wincentego Ferreriusza (1350 – 1419), prezbitera.
Na Haiti gangi napadły na niższe seminarium duchowne w stolicy kraju Port-au-Prince. Nikt nie odniósł obrażeń, ale są poważne straty materialne.
Wczorajszej nocy nieznany sprawca ściął krzyż stojący na terenie parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Bogatyni.
Do księgarń trafił Rocznik Papieski 2024 i Annuarium Statisticum Ecclesiae 2022. Pozycje opracował Centralny Urząd Statystyki Kościoła, a opublikowało Wydawnictwo Watykańskie. Liczba ochrzczonych katolików na całym świecie wzrosła z 1376 mln w 2021 r. do 1390 mln w 2022 r., co stanowi wzrost o 1,0%.
Prześladowania chrześcijan w rządzonej przez lewicowy reżim Ortegi-Murillo Nikaragui nasiliły się w okresie Wielkiego Tygodnia - donosi pozarządowa organizacja Monitoreo Azul y Blanco.
„Jesteśmy gotowi udowadniać to w sądzie”, napisał w komunikacie rzecznik diecezji tarnowskiej reakcji na niedawne informacje podane przez „Gazetę Wyborczą”. Medium twierdzi, że prokuratura ma oskarżyć tarnowskiego ordynariusza o zatajenie wiadomości ws. molestowania dzieci przez księdza.
Najwybitniejszy nauczyciel wiary w Hiszpanii, autor pierwszej encyklopedii – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 4 kwietnia wspominamy św. Izydora (ok. 560 - 636), biskupa i doktora Kościoła. Kanonizował go Papież Klemens VIII w 1598 r. Doktorem Kościoła został na mocy decyzji Innocentego XIII. Jego relikwie znajdują się w hiszpańskim Leon. Jest patronem Hiszpanii, internautów, informatyków, programistów.
Kościół we Francji nadal zastanawia się nad niespodziewanym wzrostem liczby chrztów dorosłych. To ewidentny znak od Pana Boga, to nie jest rezultat prowadzonej przez nas misji, nikt się tego nie spodziewał, przyszli nie wiadomo skąd – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Olivier Leborgne, odpowiedzialny w episkopacie za katechumenat. Przypomniał, że we Francji ochrzczono w Wielką Sobotę 7 tys. dorosłych i 5 tys. nastolatków.
– W świetle orzecznictwa nie istnieje taka kategoria jak „prawo do aborcji” rozumiane jako wolność czy prawo człowieka – stwierdził w rozmowie z KAI rzecznik praw obywatelskich, prof. Marcin Wiącek. Zwraca jednak uwagę na wątpliwości, jakie budzi obecny stan prawny dotyczący aborcji i na potrzebę ponownego określenia sytuacji, w jakich przerwanie ciąży jest dopuszczalne. – Nie można wykluczyć, iż sąd karny uniewinniłby osobę, wobec której pojawiłoby się oskarżenie o dokonanie aborcji w sytuacji określonej przesłanką, jaką wyeliminował Trybunał Konstytucyjny – zauważa rzecznik.
"Życie jest i pozostanie ryzykiem", o. Notker Wolf był tego świadomy. Radził sobie z problemami z ufnością w Boga, podróżował do odległych krajów i nigdy nie dał się im pokonać. "Uśmiechaj się do życia. A jednak nie traktuj go zbyt lekko" - brzmiało jego życiowe credo. Długoletni opat prymas benedyktynów (2000-2016) zmarł 3 kwietnia niespodziewanie w wieku 83 lat - w drodze powrotnej z Włoch do swojego rodzinnego klasztoru St. Ottilien w Górnej Bawarii.
Na wspólną modlitwę i wspomnienia w 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II we wtorek 2 kwietnia wieczorem na plac św. Piotra w Watykanie licznie przybyli rodacy polskiego papieża. Obecni byli także przedstawiciele wielu innych narodowości.
– Bez sprawiedliwości nie ma pokoju i godnego życia całych społeczeństw – mówił papież w kolejnej ze środowych katechez poświęconych cnotom. Podkreślił, że w świecie bez praw nie dałoby się żyć, przypominałby on dżunglę. Ludzi prawych Franciszek nazwał błogosławieństwem zarówno dla siebie, jak i dla świata, w którym żyją. – Oni pielęgnują w swoich sercach pragnienie powszechnego braterstwa, a tego marzenia dzisiaj wszyscy bardzo potrzebujemy – wskazał Ojciec Święty.
W Wielkanoc francuska gazeta „Journal du Dimanche” poinformowała o tym, że w Paryżu policja aresztowała Egipcjanina podejrzanego o próbę ataku terrorystycznego na katedrę Notre-Dame
W swojej najnowszej książce papież Franciszek poinformował o spisku w Kurii Rzymskiej. W wydanym po hiszpańsku wywiadzie-rzece "El sucesor" (Następca) papież opowiada o dokumentach, które jego poprzednik Benedykt XVI przekazał mu w Castel Gandolfo 23 marca 2013 roku. W imieniu papieża-seniora materiały zostały opracowane przez kardynałów: Juliana Herranza, Jozefa Tomko i Salvatore de Giorgi.
Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej nie ustaje w staraniach, by Wielkanoc była obchodzona przez wszystkich chrześcijan w tym samym terminie.
Podobnie jak w ostatnich latach, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, w miejsce symbolicznych form upamiętnienia papieża, zaprasza do pogłębionej rozmowy o najtrudniejszych wymiarach ludzkiej egzystencji poprzez tematyczne artykuły i podcast. Dziś, 2 kwietnia, mija 19. rocznica śmierci papieża Wojtyły.
„El Sucesor” (Następca), książkowy wywiad z Papieżem Franciszkiem przeprowadzony przez dziennikarza Javiera Martíneza-Brocala: „Zawsze mnie bronił, nigdy się nie wtrącał”.
Życie i dzieło św. Jana Pawła II zmieniło świat. Jego niezachwiana wiara, nadzieja i miłość pozostają świetlanym przykładem dla chrześcijan – stwierdza w 19. rocznicę śmierci wielkiego papieża z Polski agencja CNA Deutsch.
Apel Ojca Świętego o powszechną wymianę wszystkich jeńców między Rosją a Ukrainą: wszyscy za wszystkich wystosowany w Niedzielę Wielkanocną, jest sposobem bycia blisko, prawdziwego zainteresowania się tymi, którzy cierpią najbardziej, a tymi, którzy cierpią najbardziej, są oni: jeńcy, ranni i ci, którzy tracą życie w tej strasznej wojnie - uważa abp Visvaldas Kulbokas. Nuncjusz apostolski na Ukrainie, w rozmowie z portalem Vatican News opowiada o Świętach Wielkanocnych, które spędził w Zaporożu, mieście dotkniętym nieustannymi rosyjskimi atakami.