Dziś rano na trasę wyruszyła jedna z najstarszych polskich pielgrzymek - Warszawska Pielgrzymka Piesza, która podąży do Częstochowy już po raz 312. Wymarsz poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele Świętego Ducha, gdzie gospodarzami są ojcowie paulini.
Przemienienie Jezusa na Górze. Niedzielne kazanie - o. Mirosław Wylęgała OP.
Dziś kończą się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Papież zaprasza młodzież do kolejne dwa wydarzenia w 2025 roku i w 2027 roku.
„Idźcie i zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga! Idźcie i bądźcie świadkami radości wiary, nadziei, która rozgrzewa wasze serca, miłości, którą wnosicie we wszystko. Jaśniejcie światłem Chrystusa. Słuchajcie Go, abyście i wy stali się światłością świata. I nie lękajcie się, bo Pan was miłuje i idzie obok was” – powiedział dziś papież podczas Mszy św. wieńczącej 37. Światowe Dni Młodzieży.
Święto Przemienienia Pańskiego zwane także epifanią lub teofanią obchodzi Kościół katolicki 6 sierpnia. Liturgia tego dnia wspomina opisane w ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo.
Półtora miliona osób zgromadziło się na sobotnim czuwaniu modlitewnym podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie. „Radość, która pochodzi od Boga jest misyjna i nie można zachowywać jej jedynie dla siebie, ale należy dzielić się nią z innymi. Ta radość nie powinna być przejściowa i powierzchowna, ale głęboko zakorzeniona w Bogu” – przekonywał papież Franciszek. Po raz kolejny odłożył na bok przygotowane wcześniej przemówienie, aby poprowadzić spontaniczny dialog z młodymi ludźmi zebranymi w Parku Tagu w Lizbonie. Kulminacją czuwania była kilkudziesięciominutowa adoracja eucharystyczna,
Z okazji przypadającego 30 lipca ogłoszonego przez ONZ Światowego Dnia Walki z Handlem Ludźmi amerykańskie czasopismo „National Catholic Reporter” zamieściło komentarze przedstawicielek kilku żeńskich zgromadzeń zakonnych, zajmujących się tą dziedziną.
Papież skierował dziś list do kard. Stanisława Dziwisza, swego specjalnego wysłannika na 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia-Matki Jedności.
– Problem w tym, by przyjąć Jezusa jako Bożego Syna, jako Tego, który w prosty sposób okazuje swe miłosierdzie. Uwierzyć w to, co przynosi i przyjąć to w pokorze serca. Miłosierną miłość można przyjąć tylko będąc człowiekiem pokornym – mówił abp Marek Jędraszewski podczas katechezy dla młodych w czasie Światowych Dni Młodzieży, wygłoszonej w kościele Nossa Senhora da Conceição Olivais Sul.
Kościół jest Matką. Ma drzwi otwarte dla wszystkich, aby ułatwić spotkanie z Bogiem i miejscem dla wszystkich, ponieważ każdy jest ważny w oczach Pana i Matki Bożej” – mówił Franciszek do ponad 200 tys. wiernych z całego świata w sanktuarium maryjnym w Fatimie. Wzięli oni udział w modlitwie różańcowej z papieżem w intencji pokoju na świecie.
Wszyscy powiedzmy to sobie: Jezus wyruszył w tę drogę [krzyżową] dla mnie. Aby oddać za mnie swoje życie. A nie ma większej miłości niż oddać życie za drugiego człowieka. Patrząc na krzyż, dostrzegajmy Jezusa, który z miłości oddał życie za każdego z nas – powiedział papież przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej, sprawowanym w parku Edwarda VII w Lizbonie.
O problemach młodzieży i współczesnego świata mówią rozważania przygotowane na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która odbywała się w parku Edwarda VII w Lizbonie w ramach obchodów 37. Światowego Dnia Młodzieży.
Na Jasną Górę podążają już tysiące pątników. Jak podkreślają, piesza pielgrzymka to przede wszystkim „zastrzyk wzmacniający dla wiary”, doświadczenie wspólnoty i polskiej gościnności na szlaku. Tradycja pielgrzymowania do "Czarnej Madonny" sięga początków istnienia częstochowskiego klasztoru, a pieszych pątników nie zatrzymały zabory, wojny, reżim komunistyczny czy ostatnia pandemia Covid19.
- Niech bł. Stefan Wyszyński wyprosi, aby nie doszło do nienawiści społecznej pomiędzy nami, wobec nowych, czekających nas wyborów! - mówił abp Wacław Depo, który wieczorem, 3 sierpnia celebrował Mszę świętą w sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Wierni parafii św. Stefana obchodzili tego dnia odpust parafialny. Ponadto wspólnota parafialna w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia jej powstania.
„Pomaganie innym jest darem dla nas samych i jest dobre dla wszystkich. Tak, miłość jest darem dla wszystkich!” – powiedział papież spotkając się z przedstawicielami niektórych ośrodków pomocy i miłosierdzia w ośrodku parafialnym Serafina w Lizbonie.
Papież Franciszek wyspowiadał troje uczestników Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), dwóch mężczyzn z Europy i jedną kobietę z Ameryki Łacińskiej.
Przez 41 lat był proboszczem we francuskiej Ars-sur-Formans, doprowadzając do nawrócenia niezbyt wcześniej praktykujących mieszkańców tej wioski. Dziś, 4 sierpnia, Kościół wspomina postać francuskiego księdza, św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów.
Kościół katolicki w Polsce wspomina 4 września błogosławioną nazaretankę Marię Stellę od Najświętszego Sakramentu (Adela Mardosewicz) i jej 10 towarzyszek z klasztoru w Nowogródku, rozstrzelanych 1 sierpnia 1943 przez Niemców w lesie oddalonym o kilka kilometrów od ich macierzystego domu. Zakonnice ofiarowały swe życie za aresztowanych mieszkańców miasta, wypełniając w heroiczny sposób nazaretański charyzmat służby rodzinie. Błogosławionymi ogłosił je 5 marca 2000 w Watykanie św. Jan Paweł II. „Jesteście najcenniejszym dziedzictwem zgromadzenia nazaretanek. Jesteście dziedzictwem całego Kościoła Chrystusowego po wszystkie czasy, zwłaszcza na Białorusi" - powiedział w czasie beatyfikacji papież.
„Nikt z nas nie jest znajduje się tu przez przypadek. Wszyscy jesteśmy powołani przez Pana, wezwani, ponieważ jesteśmy miłowani” – powiedział papież podczas uroczystości powitania XXXVII Światowych Dni Młodzieży w Parku Edwarda VII w Lizbonie. Spotykając się po raz pierwszy z młodymi stanowczo przypomniał im, że są umiłowani przez Boga takimi, jakimi są i, że dla każdego z nich jest miejsce w Kościele.
W dniach 1-6 sierpnia br. w Lizbonie trwają Światowe Dni Młodzieży. Poza głównymi wydarzeniami, w których uczestniczą pielgrzymi, czas ŚDM jest także okresem spotkań i to zarówno z mieszkańcami Lizbony oraz innymi przyjezdnymi, jak i - co najważniejsze - z Bogiem w sakramencie pojednania i w adoracji Najświętszego Sakramentu.