Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Miłosz Lodowski: Zmarł Człowiek. Zmarł Niewolnik Wiadomości
Miłosz Lodowski: Zmarł Człowiek. Zmarł Niewolnik

Zmarł człowiek, którego kompletnie nie znałem, ale podziwiałem za kreskę, konceptualną sprawność, za warsztat i lekkość. Za lapidarność i oszczędność środków wyrazu. Dzisiaj dowiedziałem się, że był architektem, że miał nazwisko, coś więcej niż tylko pseudonim Niewolnik Własnych Genów. Mieszkał w Szwecji, wygnany z Polski przez SB. Tam osiągał sukcesy, tam budował potencjał kreatywny. Adam Wycichowski

Waldemar Bartosz o wolnej niedzieli: Nie dajmy się zwieść złudnym argumentom Wiadomości
Waldemar Bartosz o wolnej niedzieli: Nie dajmy się zwieść złudnym argumentom

Ponad pół miliona Polaków w okresie kanikuły podpisało obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Jak widać projekt ten cieszy się dużym poparciem społecznym, należy więc liczyć, że tym razem politycy wezmą to pod uwagę i nareszcie pracownice handlu będą mogły spędzać niedziele ze swoimi rodzinami.

Gen. Polko : Gdy wybrano Lecha Kaczyńskiego, doszło do prób podłożenia wielu ładunków w Warszawie Wiadomości
Gen. Polko : Gdy wybrano Lecha Kaczyńskiego, doszło do prób podłożenia wielu ładunków w Warszawie

Gen. Roman Polko w rozmowie z Telewizją Republika komentuje sprawę ostatnich ataków w Stanach Zjednoczonych i podmiotów, które mogą za nimi stać. Generał nie wyklucza, że w USA może dojść do kolejnych zamachów.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": W szkole w Kalifornii odnotowano trąd wśród dzieci Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": W szkole w Kalifornii odnotowano trąd wśród dzieci

Właśnie ze zdumieniem dowiedziałem się, że w podstawówce w Dolinie Jurupa w Kalifornii odnotowano trąd wśród dzieci. Trąd brzmi tak średniowiecznie, że właściwie nie zastanawiałem się nad nim w kontekście współczesności.

Krysztopa: GW zwalcza śledztwo smoleńskie przy pomocy „potwierdzonych plotek” czyli nic nowego Wiadomości
Krysztopa: GW zwalcza śledztwo smoleńskie przy pomocy „potwierdzonych plotek” czyli nic nowego

Po ujawnieniu nagrania, na którym Jerzy Miller, były Minister Spraw Wewnętrznych oraz szef tzw. „Komisji Millera” jako istotne kryterium kształtu raportu komisji swojego imienia, wymienia konieczność jego zgodności z raportem rosyjskim, w zasadzie niewiele jest do dodania. Przynajmniej jeśli chodzi o intencje „polskich” urzędników prowadzących podówczas oficjalne „polskie” śledztwo. Okazuje się bowiem, że to to co spędzało im sen z powiek, to nie to jak zginął polski Prezydent i prawie setka spośród elity politycznej, społecznej i wojskowej kraju, ale to, jak efekty ich prac wpłyną na opinię publiczną i czy jakieś „błędy przekazu” nie spowodują ukręcenia bata na ich plecy. Niewiele do dodania w tej sprawie ma również Gazeta Wyborcza. Mimo to robi to co może i to co zwykle.

Paweł Janowski dla "TS": Rynek pracy niewolniczej posmutniał Wiadomości
Paweł Janowski dla "TS": Rynek pracy niewolniczej posmutniał

Jak podała PAP zgodnie z komunikatem Centrum Analiz Ekonomicznych, na programie Rodzina 500+ skorzysta około 2,7 mln rodzin z dziećmi w wieku do 17 lat, czyli około 2/3 rodzin z dziećmi w tym wieku. Program podniósł całkowitą wartość finansowego wsparcia o ok. 140 proc. i w bliskiej perspektywie znacznie poprawi ich sytuację materialną.

Mieczysław Gil o "Smoleńsku": Ten film otwiera drogę do głośnego zadawania pytań Wiadomości
Mieczysław Gil o "Smoleńsku": Ten film otwiera drogę do głośnego zadawania pytań

Z dwuletnim poślizgiem odbyła się premiera „Smoleńska”. Film powstał pomimo ostentacyjnie publicznie okazywanej niechęci. Dość powiedzieć, że kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego na hasło „Smoleńsk” nie podejmowała nawet dyskusji o udzieleniu zgody na filmowanie (z ulicy!!!) Pałacu Prezydenckiego.

Jan Pietrzak dla "TS": Terror smoleńskiego oszustwa spowodował powstanie opętanej sekty pancernej brzozy Wiadomości
Jan Pietrzak dla "TS": Terror smoleńskiego oszustwa spowodował powstanie opętanej sekty pancernej brzozy

Dobrze byłoby odkryć złoty pociąg w okolicy Wałbrzycha, szkatułę z rzymskimi monetami pod wielkim dębem, miecze króla Jagiełły na polu bitwy. Jest to trudne zajęcie, ale niektórym szczęściarzom udaje się odnaleźć tego rodzaju skarby. Natomiast dużo trudniejsze bywa odnalezienie prawdy niematerialnej.

Dariusz Paczuski: Przedstawiciele sieci twierdzą, że balansują na krawędzi.To bzdura. Mówią to od 20 lat Wiadomości
Dariusz Paczuski: Przedstawiciele sieci twierdzą, że balansują na krawędzi.To bzdura. Mówią to od 20 lat

–Nie mówimy o zakazie handlu, a ograniczeniu handlu w niedzielę. Próbowaliśmy zakazać handlu 8 lat temu, nie udało nam się pokonać ścieżki legislacyjnej, od tego czasu dokonaliśmy bardzo dużo pracy. Rozmawialiśmy ze społeczeństwem, z pracownikami, z przedsiębiorcami. Stwierdziliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie - mówił w TV Republika Dariusz Paczuski, wiceprzewodniczący sekcji handlu NSZZ „Solidarność”.

Zbigniew Kuźmiuk: Juncker twierdzi, że teraz stoi na straży płacenia podatków przez duże firmy Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Juncker twierdzi, że teraz stoi na straży płacenia podatków przez duże firmy

Przebywający w chińskim mieście Hangzhou gdzie odbywa się szczyt G20 szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker tłumaczył na konferencji prasowej decyzję o obciążeniu amerykańskiego koncernu Apple kwotą zaległych podatków w wysokości 13 mld euro + odsetki za lata 2003-2014.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz: W Dagestanie obrzezają 4-letnie dziewczynki bez znieczulenia Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz: W Dagestanie obrzezają 4-letnie dziewczynki bez znieczulenia

W Dagestanie nakładają się na siebie góralska etniczność, wiara muzułmańska i postsowiecka mentalność. Kreml nad nim sprawuje kontrolę, ale w taki sposób, by nie zakłócić równowagi między elementami dagestańskiej mozaiki etnicznej, a raczej – aby grać arbitra w ich wzajemnych sporach i współzależnościach.

Jan Pietrzak: Byl taki sierpień... Wiadomości
Jan Pietrzak: Byl taki sierpień...

Trudno pod koniec sierpnia oprzeć się wspomnieniom 1980 roku. Emocje były takie, że ośmieliłem się przystosować XI księgę „Pana Tadeusza” do naszej sytuacji…

Mieczysław Gil: "Władzę trzeba szanować" mówił kiedyś Wałęsa... Wiadomości
Mieczysław Gil: "Władzę trzeba szanować" mówił kiedyś Wałęsa...

To był dla Polski początek końca komunizmu. Strajki na Wybrzeżu w sierpniu 1980 r. eksplodowały falą protestów, które rozlały się po całym kraju. Rządząca partia komunistyczna musiała negocjować. Podpisane porozumienia otworzyły drogę do powstania niezależnych, samorządnych związków zawodowych. Narodziła się Solidarność, ruch społeczny, który zmienił oblicze Polski, ale też i całego świata.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Kielce i Jedwabne - każdy z mordów należy badać osobno Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Kielce i Jedwabne - każdy z mordów należy badać osobno

Spytała mnie niedawno dziennikarka radiowa: „Gdzie leży prawda o Jedwabnem i Kielcach?”. Odparłem: „O Jedwabnem leży zagrzebana w ziemi, a o Kielcach - w sowieckich archiwach.” 

Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Dla islamistów świat ponownie przeżywa „czas ignorancji” Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Dla islamistów świat ponownie przeżywa „czas ignorancji”

Po arabsku „jahiliya” (dżahilija) to okres niewiedzy, ignorancji, nieznajomości Boga jedynego. Dla niektórych współczesnych ideologów islamu świat ponownie przeżywa „czas ignorancji”, bowiem dominuje Zachód, a szczególnie Stany Zjednoczone. Na społeczność Bliskiego Wschodu, a ściślej Półwyspu Arabskiego, można naturalnie patrzeć z wąskiego punktu teologii islamskiej, gdzie samo objawienie się Koranu służy jako jedyny punkt odniesienia. Ale – aby rzeczywiście zrozumieć, co się wtedy stało – warto spojrzeć na szerszy kontekst.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Mahomet głosił, że mózg kobiety jest niewydolny Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Mahomet głosił, że mózg kobiety jest niewydolny

Ostatnio opisywaliśmy, jak wyglądał kontekst polityczny, kulturowy, gospodarczy i społeczny, w którym uformowała się wiara mahometańska. Dziś zobaczmy, jak żyły kobiety w Arabii przed i po epifanii Proroka. Kobiety nie funkcjonowały właściwie jako jednostki w preislamskim systemie. Liczyły się wyłącznie w kontekście większej jednostki społecznej. Podstawową jednostką była rodzina oparta na modelu patriarchalnym w ramach klanu i plemienia.

Gminy nie radzą sobie z bezdomnością zwierząt Wiadomości
Gminy nie radzą sobie z bezdomnością zwierząt

Zaniechanie we wdrażaniu planu znakowania wszystkich zwierząt, brak realnych zachęt do kastracji lub sterylizacji psów i kotów mających właścicieli, czy niezapewnienie obowiązkowego wykonywania sterylizacji przez schroniska – to tylko niektóre zarzuty, jakie znalazły się w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Opieszałość i brak działań powoduje, że rośnie liczba odławianych zwierząt, a także wydatki ponoszone na opiekę nad nimi.

Prezes PiS radzi reprezentacji Polski przed Euro 2016: Trzeba grać ostro Wiadomości
Prezes PiS radzi reprezentacji Polski przed Euro 2016: Trzeba grać ostro

– Mam nadzieję, że wyjdziemy z grupy. A w głębi serca chciałbym, żeby Polska zaszła tak daleko jak w przeszłości, na mistrzostwach świata, kiedy zdobywaliśmy medale i stawaliśmy na podium. Co prawda nie byliśmy wtedy w finale, ale byliśmy w samej czołówce, dwukrotnie kończąc na trzecim miejscu – powiedział w wywiadzie dla "Super Expressu" prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Mieczysław Gil: O represjach Kaczyńskiego liderzy KOD śnią po nocach Wiadomości
Mieczysław Gil: O represjach Kaczyńskiego liderzy KOD śnią po nocach

Oczywistym jest, że firmowane przez KOD, a wspierane przez obie partie opozycyjne demonstracje uliczne nie osiągają swojego celu. Pochłaniają olbrzymie środki finansowe, lada moment może też nastąpić efekt wypalenia. Choć opozycja lubi stawiać znak równości między swoimi poczynaniami a działalnością z początków Solidarności, to gołym okiem widać, że to czysta fikcja i najzwyklejsza uzurpacja. Represje i ofiary Jaruzelskiego były realne. O represjach Kaczyńskiego, bo zarówno premier, jak i prezydent są przez opozycję ignorowani, liderzy KOD/Nowoczesnej/PO śnią chyba po nocach.

Euro 2016, czyli mistrzostwa pod specjalnym nadzorem Wiadomości
Euro 2016, czyli mistrzostwa pod specjalnym nadzorem

Piętnasty turniej finałowy futbolowych mistrzostw Europy będzie miał szczególny charakter. Po raz pierwszy odbędzie się w kraju, w którym obowiązuje stan wyjątkowy.

Emerytury
Stażowe