Wydawnictwo Biały Kruk oraz Agere Contra – kawiarnia z wartościami mają zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Marcinem Wolskim, autorem książki „W 80 podróży dookoła świata”. Odbędzie się ono 31 maja (środa) o godz. 18:30 w Agere Contra w Warszawie (ul. Chłodna 2/18).
PGE Polska Grupa Energetyczna będzie pierwszym mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Kielcach. Wsparcie finansowe przyznane w ramach mecenatu ma umożliwić rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty wystawienniczej, wydawniczej i edukacyjnej.
– Jestem osobą wierzącą. W najcięższych momentach życia zawsze odnosiłem się do wiary, do Boga i się tego absolutnie nie wstydzę i nie boję – mówi Rafał Brzozowski, wokalista, prezenter telewizyjny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
W przeszłości sztuka współczesna miała tendencję do buntu lub sprzeciwu wobec ortodoksyjności. Polscy artyści poszukiwali alternatywnych sposobów pokazywania swoich prac w odpowiedzi na oficjalną państwową estetykę komunistycznego socrealizmu. Na Zachodzie abstrakcyjny ekspresjonizm, pop-art, performance, sztuka konceptualna i sztuka nowych mediów odegrały ważną rolę w odrzuceniu głównego nurtu sztuki ich epoki.
„Akcja Alternatywna Naszość” przybrała formę witkiewiczowskich wygłupów, by mówić o poważnych problemach otaczającej rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych.
Wydawnictwo Biały Kruk oraz Agere Contra – kawiarnia z wartościami mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Jolantą Sosnowską, autorką czterotomowej, największej na świecie biografii św. Jana Pawła II oraz pierwszej polskiej biografii Benedykta XVI. Wieczór autorski odbędzie się 14 kwietnia 2023 (piątek) o godzinie 18:30 w Agere Contra w Warszawie (ul. Chłodna 2/18).
– Chcemy uczyć odbioru muzyki i jej szanowania. Uczyć szanować muzyków. Kiedy w przedszkolu robię dzieciom koncerty, to rodzice wiedzą, że telefony muszą być wyłączone. Jeżeli ktoś nie ma ochoty słuchać i się bawić, to po prostu nie przychodzi, i takiej higieny słuchania, higieny kultury osobistej trzeba uczyć – mówią Agnieszka Malicka i Sylwia Dziardziel z zespołu 1ONE w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
„Dokąd zmierza Europa” to spotkanie z autorami premierowych książek, które traktują o współczesnej sytuacji w Polsce i Europie oraz przyszłości naszego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Uroczyste spotkanie odbędzie się 1 kwietnia 2023 (sobota) o godz. 16.00 w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, ul. S. Faustyny 3. Organizatorami są wydawnictwo Biały Kruk oraz Polska Fundacja Humanistyczna im. bł. Wincentego Kadłubka. Spotkanie poprowadzi Anna Popek.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.
„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80-tych.
Choć niektóre gry komputerowe dostarczają doznania artystyczne na równi z innymi dziełami sztuki, to większość popularnych produkcji jest przede wszystkim źródłem rozrywki. Czasami gracze idą na skróty i korzystają z modów oraz kodów do gier. To popularny sposób na urozmaicenie rozgrywki, ale gracze sięgają po nie też w innych sytuacjach. Czym są mody oraz kody do gier? Gdzie ich szukać i co warto o nich wiedzieć?
Wystawę prezentującą zdjęcia wykonane przez legendarnego fotografa „Tygodnika Solidarność” Tomasza Gutrego będzie można zobaczyć od 11 do 24 marca w Domu Pielgrzyma AMICUS w Warszawie przy ul. Kardynała Stanisława Hozjusza 2. O autorze zdjęć pisze Mateusz Kosiński.
Od 3 marca możemy oglądać film „Filip” produkcji TVP. Produkcja została uhonorowana na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Srebrne Lwy otrzymali jego reżyser Michał Kwieciński oraz producent Krystyna Świeca.
„No bo co w końcu, kurczaki! No bo co w końcu, jestem tylko dzieckiem! No bo co w końcu, kurczę pieczone!” – Mikołajek.
„Swinging with Sinatra” już 5 marca – gratulacje dla laureatów konkursu.
Na okoliczność rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zrealizował utwór muzyczny „Bratnie niebo - Modlitwa dla Ukrainy”.
Wywiad z Nicolasem de Villiersem prezesem francuskiego parku historycznego Puy du Fou, odwołującego się między innymi do historii mordu w Wandei podczas Rewolucji Francuskiej i szefem firmy producenckiej "Puy du Fou movies", o filmie „Vaincre ou mourir" („Wygrać albo zginąć”), który miał swoją premierę niedawno we Francji. Film traktuje o ludobójstwie dokonanym na mieszkańcach Wandei podczas Rewolucji Francuskiej. Rozmawia Sabine Faivre.
Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI.
Muzyka Franka Sinatry jest uznawana za ponadczasową, zaś on sam – za najwybitniejszego amerykańskiego piosenkarza XX w. Koncert „Swinging with Sinatra” to podróż w czasie do eleganckich i zmysłowych klubów Las Vegas z lat 60.
Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski.