[Tylko u nas] Marcin Bąk: Komarów. Siła polskiej kawalerii Wiadomości
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Komarów. Siła polskiej kawalerii

Siedem tysięcy jeźdźców siekących się szablami i kłujących lancami w środku Europy to widok raczej rzadki w XX wieku. Istotnie, bitwa pod Komarowem była ostatnią tego rodzaju walką w dziejach świata.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: „Inka” i jej morderca pochowany z honorami w III RP Wiadomości
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: „Inka” i jej morderca pochowany z honorami w III RP

Danutę Siedzikównę „Inkę” komuniści zamordowali 28 sierpnia 1946 r. o godz. 6.15 w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej. Za sześć dni miała skończyć 18 lat. Nikogo nie wydała, zachowała się jak trzeba. W przeciwieństwie do jej oprawców, w tym prokuratora Wacława Krzyżanowskiego, który w III RP został pochowany z honorami.

Sellin: Będziemy stopniowo otwierać poszczególne części Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Wiadomości
Sellin: Będziemy stopniowo otwierać poszczególne części Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Inwestycja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 prawdopodobnie potrwa do 2026 r., ale będziemy stopniowo otwierać poszczególne części muzeum- poinformował we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

76. Rocznica Transportu mieszkańców powstańczej Warszawy do KL Auschwitz II Birkenau Wiadomości
76. Rocznica Transportu mieszkańców powstańczej Warszawy do KL Auschwitz II Birkenau

76 rocznica transportu mieszkańców z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz II Birkenau.12 sierpnia 1944 dotarł pierwszy transport Polaków deportowanych przez Niemców z powstańczej Warszawy, z obozu przejściowego w Pruszkowie: 1984 mężczyzn oraz 3853 kobiet. W sierpniu i wrześniu 1944r do niemieckiego obozu zostało deportowanych blisko 13 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, od niemowląt do osób w podeszłym wieku. Niektórzy mieli ponad 80 lat.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Krwawy komendant Łambinowic do śmierci pobierał wysoką emeryturę Wiadomości
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Krwawy komendant Łambinowic do śmierci pobierał wysoką emeryturę

W lipcu 1945 Czesław Gęborski został komendantem Obozu Pracy w Łambinowicach, założonego w byłym niemieckim obozie jenieckim Lamsdorf dla Niemców wysiedlanych z Opolszczyzny, ale też Ślązaków i Polaków. Ludzi zamykano bez wyroku, wystarczał donos złożony w Urzędzie Bezpieczeństwa. Szczególnie chętnie przyjmowano do obozu właścicieli dużych majątków, których byli automatycznie pozbawiani.

Jerzy Klistała: Bestialstwo niemieckich oprawców w fabryce Schöna w Sosnowcu. Wymazywana pamięć cz. 2 Wiadomości
Jerzy Klistała: Bestialstwo niemieckich oprawców w fabryce Schöna w Sosnowcu. Wymazywana pamięć cz. 2

Minął niemalże okrągły rok (7.07.2019 r.) od opublikowania na łamach TYSOL.pl artykułu Cz. 1, związanego z hitlerowską katownią więźniów w przejściowym więzieniu jakim były pomieszczenia fabryki Schöna w Sosnowcu. Jako przykład bestialstwa hitlerowskich oprawców w tym więzieniu, cytowałem wspomnienia Arkadiusza Cieślika, zamieszkałego w Chorzowie-Batorym, który przeżył pobyt w KL Auschwitz, KL Dachau, a po wyzwoleniu osobiście złożył na ten temat relację.

Karta z dziejów represji sowieckich wobec obywateli polskich: działalność Ławrentija Berii Wiadomości
Karta z dziejów represji sowieckich wobec obywateli polskich: działalność Ławrentija Berii

Są zbrodniarze pozornie „lżejszego kalibru” – tzw. mordercy zza biurka. Rzadko kiedy sami zabijają, biją i torturują; najczęściej zostawiają to swoim podwładnym. Jednak to oni odgrywają kluczową rolę w każdym systemie władzy opartym na przemocy.

Losy polskich żołnierzy wycofujących się z Francji do Szwajcarii podczas II WŚ Wiadomości
Losy polskich żołnierzy wycofujących się z Francji do Szwajcarii podczas II WŚ

W nocy z 19 na 20 czerwca 1940 roku granicę francusko-szwajcarską przekroczyła 2. Dywizja Strzelców Pieszych pod dowództwem gen. Bronisława Prugar-Ketlinga, która brała udział w krótkiej kampanii francuskiej w ramach 45. Korpusu gen. Mariusa Daille’a

Sejm przez aklamację przyjął uchwałę upamiętniającą 80 Rocznicę I Transportu do Auschwitz Wiadomości
Sejm przez aklamację przyjął uchwałę upamiętniającą 80 Rocznicę I Transportu do Auschwitz

- 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie wyruszył transport polskich obywateli do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wśród 728 pierwszych więźniów byli zarówno działacze polityczni, żołnierze kampanii wrześniowej, urzędnicy państwowi, nauczyciele, prawnicy, księża, jak i młodzież – harcerze, maturzyści i studenci - głosi uchwała przyjęta przez Sejm RP w piątek

Niemieckie obozy na ziemiach polskich 1939-1945 Wiadomości
Niemieckie obozy na ziemiach polskich 1939-1945

W okresie niemieckiej okupacji obywatele polscy zostali poddani eksterminacyjnej polityce III Rzeszy Niemieckiej, której celem była zagłada biologiczna Narodu oraz jego kulturalne i materialne wyniszczenie. Zbrodnicze akcje dokonane na obywatelach polskich zapoczątkowane zostały we wrześniu 1939 r. przez jednostki Wehrmachtu, SS, Einsatzgruppen, Gestapo i Volksdeutscher Selbstschutz. Od tego momentu, praktycznie do samego końca wojny w 1945 r. dochodziło do ludobójstwa w niemieckich obozach koncentracyjnych, obozach zagłady, a także innych ośrodkach przymusowego odosobnienia tj. aresztach i więzieniach, obozach pracy przymusowej, obozach jenieckich i internowania, obozach przesiedleńczych i germanizacyjnych oraz gettach przeznaczonych dla ludności narodowości żydowskiej.

14 VI odsłonięcie tablicy poświęconej kolejarzom zaangażowanym w konspirację i pomoc Więźniom Auschwitz Wiadomości
14 VI odsłonięcie tablicy poświęconej kolejarzom zaangażowanym w konspirację i pomoc Więźniom Auschwitz

Na ścianie nowego dworca PKP w Oświęcimiu, 14 czerwca 2020r, o godz. 8.30 odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci kolejarzy działających podczas wojny w konspiracji i niosących pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Wielu zapłaciło za to życiem.

To tam odbywały się pierwsze rozmowy Kiszczaka z Wałęsą Wiadomości
To tam odbywały się pierwsze rozmowy Kiszczaka z Wałęsą

Negocjacje między komunistycznymi władzami a kierownictwem „Solidarności” w Magdalence są jednym z najbardziej znanych epizodów w najnowszej historii Polski. Mało kto pamięta, że pierwsze rozmowy między Kiszczakiem a Wałęsą odbywały się na warszawskim Mokotowie, w willi na ulicy Zawrat.

Prymas Stefan Wyszyński - mąż stanu w czasach zawieruchy Wiadomości
Prymas Stefan Wyszyński - mąż stanu w czasach zawieruchy

Kardynał Stefan Wyszyński odgrywał przez cały okres swojej prymasowskiej posługi istotną rolę w rzeczywistości społeczno-politycznej Polski „ludowej”. Była ona szczególnie widoczna w okresie kolejnych kryzysów ustrojowych takich jak: październik 1956 r. czy marzec 1968 r.

W Jałcie przegraliśmy II wojnę światową - rozmowa z dr. hab. Henrykiem Głębockim, historykiem UJ Wiadomości
W Jałcie przegraliśmy II wojnę światową - rozmowa z dr. hab. Henrykiem Głębockim, historykiem UJ

Czy alianci nas zdradzili? O co walczył Stalin? Czy można było zatrzymać bieg zdarzeń? Jak podsłuchy w pałacach Jałty i hollywoodzkie filmy sprzyjały Stalinowi? Czy III wojna światowa była realna? Jak długo trwała Jałta? – Z dr. hab. Henrykiem Głębockim, historykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej rozmawia Maciej Kwaśniewski.

Ratowała Polaków w imię polsko-węgierskiej przyjaźni - Hrabina Erzsébet Szapáry Wiadomości
Ratowała Polaków w imię polsko-węgierskiej przyjaźni - Hrabina Erzsébet Szapáry

Po wybuchu II wojny światowej tysiące Polaków, dzięki funkcjonującej ponownie od marca 1939 roku granicy polsko-węgierskiej, znalazło na Węgrzech schronienie i drugi dom na czas wojny. Pomimo że Węgrzy byli sojusznikami Hitlera, nie sprzeniewierzyli się idei polsko-węgierskiego braterstwa.

Niemieckie i sowieckie zbrodnie II WŚ na Polsce - niezakończone rozrachunki Wiadomości
Niemieckie i sowieckie zbrodnie II WŚ na Polsce - niezakończone rozrachunki

Straty demograficzne i materialne poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – są największe na tle wszystkich państw biorących w niej udział. Obciążają one przede wszystkim Niemcy, niemniej jednak za znaczną ich część odpowiadają również Sowieci.

Hymn, barwy i godło to nie jedyne symbole narodowe. Co jeszcze buduje naszą świadomość narodową? Wiadomości
Hymn, barwy i godło to nie jedyne symbole narodowe. Co jeszcze buduje naszą świadomość narodową?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – jednego z symboli narodowych. Podstawowe symbole narodowe to: hymn, barwy i godło. Symbol to znak, który nas identyfikuje, odnosi się do przeszłości i wspólnej historii. Dzięki emocjom, które wzbudza, pozostaje w pamięci przez pokolenia.

Jaruzelski osobiście cenzurował wywiad, Kiszczak pomagał. Tak SB próbowała ograć opozycję Wiadomości
Jaruzelski osobiście cenzurował wywiad, Kiszczak pomagał. Tak SB próbowała ograć opozycję

W ostatniej dekadzie PRL krajem rządził niepodzielnie Wojciech Jaruzelski przy wydatnym wsparciu Czesława Kiszczaka. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że duet generałów potrafił pełnić także rolę cenzorów.

To była prawdziwa bitwa z milicją! Walki trwały niemal 20 godzin. Nieznany epizod w historii PRL Wiadomości
To była prawdziwa bitwa z milicją! Walki trwały niemal 20 godzin. Nieznany epizod w historii PRL

Kiedy miały miejsce najbardziej gwałtowne starcia z milicją w Warszawie przed 1989? W październiku 1957 r. po likwidacji tygodnika „Po prostu”? W Marcu 1968, Czerwcu 1976 czy w czasie demonstracji ulicznych w stanie wojennym? Otóż żadna z tych odpowiedzi.

Jak po półwieczu totalitaryzmów odbudować polską tożsamość? Wspomnienie śp. Janusza Kurtyki Wiadomości
Jak po półwieczu totalitaryzmów odbudować polską tożsamość? Wspomnienie śp. Janusza Kurtyki

Dzieło ludzi wybitnych trwa dłużej niż ich życie. Janusz Kurtyka był człowiekiem wybitnym. Rozumiał ducha Instytutu Pamięci Narodowej i wiedział, jak wykorzystać jego potencjał. Przede wszystkim jednak miał precyzyjną wizję tego, jak po półwieczu totalitaryzmów odbudować polską tożsamość.

Emerytury
Stażowe