Po dwóch dekadach nieprzerwanie stabilnego rozwoju Polski, po sześciu latach nowej, prospołecznej polityki Prawa i Sprawiedliwości i konserwatywnej postawy względem federalizacji Unii Europejskiej pod przywództwem Berlina, Polska w ostatnich dniach 2021 roku wydaje się znowu stać na rozdrożu. Nie za sprawą własnych zaniechań czy błędów, nie z powodu agresywnych poczynań obozu władzy wobec Zachodu, ale właśnie na skutek wielu zdarzeń zewnętrznych, które niekorzystnie wpływają na naszą sytuację geopolityczną w Europie.
W opublikowanym we wtorek przez portal tygodnika „Die Zeit” wywiadzie szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock mówi, że „jakkolwiek sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej jest w tej chwili krytyczna, to Rosja jest częścią europejskiego domu”, a „kryzys można rozwiązać wspólnie tylko dzięki dyplomacji”.
8 grudnia 2021 r. odszedł na wieczną wartę Tadeusz Cisek, ostatni spadochroniarz gen. Stanisława Sosabowskiego w Milwaukee. Nie maszerował on w Londyńskiej Paradzie Zwycięstwa w 1946 r. Nie wrócił też do swojej rodzinnej wioski na Ukrainie, która po zdradzie Polski w Teheranie była częścią sowieckiej Rosji, i tam czekała go niechybna śmierć.
Z powodu wejścia w życie nowelizacji przepisów o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, mocno wzrosną wypłaty prezydentów niektórych miast w Polsce. Wśród nich znaleźli się prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz; wypłaty wspomnianych samorządowców wzrosną niemal dwukrotnie.
W rozmowie z Kamilą Biedrzycką dla „Super Expressu” wicemarszałek Senatu Michał Kamiński zabrał głos nt. obecnej i przyszłej sytuacji politycznej w Polsce. Co zaskakujące, polityk przekreśla szanse na... wygranie wyborów przez Donalda Tuska.
„Uważam, że taka koncesja powinna być odebrana, bo ta stacja permanentnie łamie prawo. Nadawanie programów wiąże się z obowiązkami, a podstawowym obowiązkiem jest lojalność wobec własnej ojczyzny. Przekaz tej stacji nie różni się niczym od Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina. To powinien być przedmiot głębokiej refleksji” – mówił w poranku dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie” Adrian Stankowski.
Podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Olafowi Scholzowi objęcia urzędu kanclerza Niemiec. Głównym tematem, jaki poruszyli przywódcy, był stan stosunków dwustronnych i sytuacja na Ukrainie – podało biuro prasowe niemieckiego rządu.
Dziennikarz Cezary Gmyz w rozmowie z portalem "DoRzeczy" skomentował sytuację mecenasa Romana Giertycha, wobec którego Prokuratura Regionalna w Lublinie wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.
Przy różnicach cenowych sięgających 30 centów za litr mieszkańcom wschodniej Brandenburgii opłaca się jeździć na stację benzynową w Polsce - pisze dziennik "Maerkische Allgemeine" i publikuje polskie nazwy paliw, "aby osoby niemówiące po polsku przypadkowo nie napełniły baku niewłaściwym paliwem".
– To jest kłamstwo. Kłamstwem jest plotka podana przez Roberta Mazurka – mówił na antenie Radia Zet jeden z posłów Konfederacji Krzysztof Bosak odnosząc się do informacji podawanych przez znanego dziennikarza red. Roberta Mazurka. Redaktor poinformował w piątek, iż wg. jego wiedzy wszyscy posłowie Konfederacji mieli zaszczepić się przeciw COVID-19.
Na zagrożenia związane z coraz większymi wpływami Rosji w swej ojczyźnie, a także prowadzoną przez ten kraj rabunkową eksploatacją zasobów zwrócił uwagę arcybiskup Bangi, Dieudonné Nzapalainga, CSSp.
Radosław Kawęcki zdobył złoty medal w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym podczas pływackich mistrzostwach świata na krótkim basenie w Abu Zabi. To czwarty w karierze triumf w imprezie tej rangi 30-letniego głogowianina.
Węgry nie zmienią ustaw dotyczących migracji mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie – oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie.
Z wpisu opublikowanego przez Mariannę Schreiber na Twitterze wynika, że aktywistka nie została zaproszona na święta z powodu swojego zaangażowania politycznego.
Przedstawiciele różnych organizacji chrześcijańskich w Izraelu zarzucili rządowi tego kraju „rasistowskie dyskryminowanie chrześcijańskich pielgrzymów” w okresie świąt Bożego Narodzenia. Chodzi o zezwolenie obcokrajowcom na wjazd do Izraela w tym czasie. Władze udzielają takich pozwoleń, pod pewnymi warunkami, Żydom z całego świata, podczas gdy wszystkim innym turystom i pielgrzymom je cofnięto.
Mieszkanka Torunia, która za naruszenie w ub. roku zasad izolacji po zakażeniu koronawirusem została skazana na rok więzienia w zawieszeniu, nie została zwolniona z informowania sądu o przebiegu kary – orzekł we wtorek Sąd Apelacyjny w Gdańsku.
Liczba zawieranych w Polsce małżeństw systematycznie spada, choć w pandemii jest także mniej rozwodów. Religijność polskiej rodziny jest zróżnicowana generacyjnie: najbardziej religijne jest pokolenie obecnych dziadków, mniej rodziców, a pokolenie wchodzące w dorosłość jest zdecydowanie najmniej związane z Kościołem. Niepokojąca i to od lat jest natomiast sytuacja demograficzna – do 2050 r. liczba ludności naszego kraju zmniejszy się o 4,4 mln osób. To najważniejsze wnioski socjologiczne na temat kondycji polskiej rodziny w ostatnich latach. W niedzielę 26 grudnia przypadnie w tym roku Niedziela Świętej Rodziny.
Ursula von der Leyen napisała do papieża list, w którym reaguje na jego krytykę pod adresem Unii Europejskiej. 6 grudnia podczas konferencji prasowej Franciszek odniósł się do dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia i imion, które kojarzą się z chrześcijaństwem. Papież przypomniał, że w przeszłości w ten sam sposób postępowali naziści i komuniści, jednakże ich działania nie odniosły skutku. Jest to, jak stwierdził, anachronizm.
W związku z uchwaleniem ustawy regulującej działalność mediów w Polsce, telewizja TVN wystosowała do widzów apel. Odpowiedziało na niego wiele niespodziewanych postaci.
Mimo forsowania przez Unię Europejską tzw. dekarbonizacji Niemcy zwiększają udział węgla w produkcji energii.