„Składam zawiadomienie do prokuratury na p. Gessler i J. Palikota. Ich patologiczne zachowanie nie może być tolerowane” – informuje w mediach społecznościowych poseł Suwerennej Polski Jacek Ozdoba.
W magazynie ropy naftowej w mieście Klińce w obwodzie briańskim na zachodzie Rosji wybuchł pożar po tym, jak z zestrzelonego przez rosyjskie wojsko ukraińskiego dronu spadł ładunek wybuchowy – poinformował w piątek gubernator obwodu Aleksandr Bogomaz.
Mam zamiar trochę pozgadywać na temat przyszłości. Ale najpierw opowiem o metodologii prognostykacji przyszłości. Przewidywanie ma to do siebie, że zwykle nikt nie ponosi żadnych konsekwencji. Tak jest przynajmniej w większości wypadków.
Za naszą wschodnią granicą trwa okrutna wojna. Niedawno najważniejsi politycy i wojskowi Szwecji zaapelowali do obywateli o przygotowanie się na ewentualny atak ze strony Rosji. Z kolei wewnątrz UE następują niebezpieczne procesy, które mogą ograniczyć naszą suwerenność. Tymczasem spirala konfliktu w Polsce konsekwentnie się nakręca. Dokąd to wszystko nas zaprowadzi?
„Kpiny z Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki katowanego i brutalnie zamordowanego przez 4 ubeków na antenie radia” – pisze jeden z użytkowników X i publikuje nagranie.
Niemiecki rząd poleca: dzieci w podstawówkach mają kwestionować swoją płeć. W nowych materiałach dla szkół uczniowie dowiedzą się, że istnieją transseksualne dzieci. Natomiast klinikę w Szwajcarii czeka śledztwo za to, co robiła nieletnim z zaburzeniami płciowymi.
„Donald Tusk wysłał policję za dziennikarzami” – brzmi tytuł tekstu opublikowanego na łamach brytyjskiego dziennika „The Spectator”. Autor artykułu Carson Becker uważa, że działania polskiego rzadu „doprowadziłyby do międzynarodowego oburzenia, gdyby nie stał za nimi rzekomy demokrata”.
– Wydaje mi się, że duchowni w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym nie rozumieją, że to boli, kiedy przychodzisz na liturgię do miejsca, które ma kontakt z tymi, którzy zabijają twoich rodaków i niszczą twoje miasta – mówi ks. Arseniy Rewtow, duszpasterz Służby Kapelańskiej ds. Uchodźców Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego we Wrocławiu. W rozmowie z KAI wyjaśnia skomplikowane relacje prawosławia w Ukrainie oraz w Polsce.
– Niewinni nie mają się czego bać. Nie mówię tego szyderczo, ale uczciwie i prawdziwie – powiedział poseł KO, mecenas Roman Giertych, który zaapelował do polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Polak stworzył pierwszy na świecie opis kryształu czasu, tworząc nową gałąź fizyki!
6 lutego w Brukseli Komisja Europejska zaleci krajom członkowskim UE zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. – podaje agencja Reutera i dodaje, że Polska ma być jednym z trzech krajów, które „zasygnalizowały otwartość” w tej sprawie.
- Odmienność, czasem bardzo duża, co do niektórych doktryn czy tradycji nie jest przeszkodą w tym, żeby być razem i widzieć w drugim brata i siostrę w Chrystusie – mówi w rozmowie z KAI dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza. „Na ile ekumenia jest częścią tożsamości danego Kościoła?” – pyta luterański duchowny z okazji rozpoczynającego się dziś Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Apeluję do rządu, by jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni. Każda zmiana decyzji o lokalizacji powoduje konieczność rozpoczęcia tego procesu od nowa i zajmie całe lata. To niezwykle potrzebna inwestycja, która zapewni Polsce suwerenność energetyczną – powiedział w szwajcarskim Davos prezydent Andrzej Duda.
Obserwujemy bezprawne „wygaszenie” państwa prawa. Jest oczywiste, że trzeba będzie od nowa odbudować struktury Państwa Polskiego, niezwłocznie odwracając jawnie niekonstytucyjne skutki faktyczne antykonstytucyjnego zamachu stanu – twierdzi dr hab. Kamil Zaradkiewicz, sędzia Sądu Najwyższego.
Od połowy grudnia w Polsce, jak i w innych krajach Morza Bałtyckiego odnotowywane są zakłócenia sygnału GPS. W ostatnich dniach w zasadzie trudno szukać momentu, w którym nie było żadnych zakłóceń. Mimo to polski rząd nie zabiera żadnego poważnego głosu w tej sprawie i stara się w niemal bagatelizować ten problem.
Ojciec 14-letniej dziewczynki z Andrychowa, która zmarła po tym, gdy kilka godzin leżała półprzytomna w centrum miasta, złożył zawiadomienie do prokuratury – informuje TVN24.
NATO planuje zmobilizować 90 tysięcy żołnierzy na manewry odstraszające Rosję. Jeżeli dojdą one do skutki, będą to największe ćwiczenia sojuszu od czasów zimnej wojny. Według dpa scenariusz ćwiczeń zakłada atak Rosji na terytorium sojuszu, co prowadzi do uruchomienia art. 5 NATO.
Zakończyły się obchody 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego z Jerozolimy, które miały miejsce w Rzymie w dniach 15–16 stycznia. Pierwszego dnia odbyła się audiencja z Papieżem Franciszkiem, a drugiego była konferencja historyczna. Otwarto wystawę ukazującą dzieje Franciszkańskiego Studium Biblijnego, która będzie czynna do 27 stycznia. Jest to jedyna uczelnia katolicka w Ziemi Świętej, która oferuje regularne studia biblijne od licencjatu po doktorat. Prowadzi także kursy z archeologii.
Parlament Europejski w Strasburgu przyjął w czwartek sprawozdanie, w którym wzywa szefów państw i rządów UE do natychmiastowego dodania mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści do wykazu przestępstw unijnych o wymiarze transgranicznym.
Podczas czwartkowego ogłoszenia wyroku doszło do ciekawej sytuacji. Sędzia Jarosław Wyrembak, wygłaszając uzasadnienie wyroku TK, powołał się bowiem... na stanowisko Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.