Świetny ruch marketingowy wykonała polska firma Oshee, która słynie przede wszystkim z produkcji napojów izotonicznych. Media obiegła informacja o nowej współpracy, która realnie może wpłynąć na rozpoznawalność polskiej marki.
Jeden z największych zakładów drobiarskich na Podkarpaciu przeszedł w stan upadłości. Firma funkcjonowała przez ponad 70 lat.
– Według wszystkich dostępnych danych w Polsce nie będzie recesji – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, na koniec roku inflacja w Polsce powinna zejść do poziomu jednocyfrowego.
Niemiecka firma z tradycją sięgającą 1525 roku ogłosiła upadłość. Syndyk masy upadłościowej Marcus Egner wskazał przyczyny, które doprowadziły do zakończenia działalności Teusser Mineralbrunnen Karl Rössle GmbH & Co – przedsiębiorstwa, które zajmowało się produkcją wody mineralnej.
– Polska gospodarka ma szansę uniknąć recesji. W dalszej części roku PKB będzie systematycznie odbijać – ocenił Marcin Klucznik z PIE, komentując dane GUS. Według niego tempo wzrostu przekroczy 1 proc. w II i III kwartale, a w ostatnich trzech miesiącach wyniesie 2,5 proc.
Niemiecka rafineria Schwedt w większości należy do spółki córki rosyjskiego koncernu Rosnieft Deutschland. Obecnie znajduje się pod zarządem powierniczym resortu gospodarki i klimatu Niemiec. Rafineria bazowała na przerobie ropy z Rosji, jednak po wprowadzeniu sankcji, ten kierunek dostaw został zamknięty.
Produkt Krajowy Brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 4,9 proc., po wzroście o 6,8 proc. w 2021 roku – podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny. Szacunek PAP Biznes wskazywał na wzrost na poziomie 4,8 proc.
Grupa PGE zakupiła nowoczesną i niezwykle wydajną maszynę do układania kabli energetycznych pod ziemią. To pierwsze tej klasy urządzenie w Polsce, która ma przyspieszyć realizację strategicznego programu kablowania sieci średniego napięcia (SN). Spółka chce, aby do 2026 roku na obszarze jej działalności, kable podziemne stanowiły minimum 30 proc. w strukturze sieci SN.
Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość spółki TXM SA. Firma przed kilkoma laty prowadziła jedną z największych marek sklepów detalicznych w kraju. Wskazano również powód, który miał największy wpływ na zakończenie jej działalności.
– W 2036 r. uruchomimy produkcję energii w realizowanej przez PGE, ZE PAK i KHNP elektrowni jądrowej – powiedział w środę prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Podkreślił, że preferowaną lokalizacją dla tej elektrowni jest Pątnów, choć brane pod uwagę są też inne miejsca, niedaleko od tego miasta.
Raport został sporządzony na zlecenie Fundacji Firm Rodzinnych w Monachium. – Niemcy dramatycznie straciły na jakości lokalizacji przemysłowej – skomentował Rainer Kirchdörfer, dyrektor wykonawczy fundacji.
Inflacja w Polsce w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok do roku – przekazał Główny Urząd Statystyczny.
W styczniu inflacja może nieznacznie wzrosnąć, ale nie sądzę, byśmy doszli do 20 proc. – ocenił w czwartek członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Dodał, że na przełomie 2023 i 2024 r. może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych.
Jak donosi portal zajmujący się tematyką gospodarczą Money.pl, od piątku trwa euforia na rynkach finansowych.
Dziś Chorwacja wchodzi do Strefy Euro i Strefy Schengen.
PGE kupuje za 1,913 mld zł 100 proc. udziałów PKPE Holding, który kontroluje m.in. spółkę PKP Energetyka. W środę na transakcję wyraziła zgodę Rada Nadzorcza PGE - poinformowała Polska Grupa Energetyczna.
Czesi masowo robią zakupy w Polskich sklepach. Powodem są wysokie ceny po czeskiej stronie. W Polsce do 31 grudnia obowiązuje zerowy VAT na żywność.
Michael Harms, dyrektor Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki w rozmowie z redakcją RND podkreślił, że pomimo wojny wymiana handlowa Niemiec z Ukrainą nie uległa załamaniu, a co więcej - pozostała na niemal niezmienionym poziomie. Niemiec zwrócił uwagę, że lokomotywą handlu pozostaje Polska.
Na koniec listopada wartość złota w zasobach banku centralnego wzrosła do blisko 12,94 mld dolarów z niespełna 12,05 mld dolarów na koniec października – podał w środę Narodowy Bank Polski.
W grudniu 2022 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do listopada. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wyniósł minus 41,9 pkt. – przekazał Główny Urząd Statystyczny.