Fundusze  innowacji dla gospodarki wiejskiej? To możliwe. Wiadomości
Fundusze  innowacji dla gospodarki wiejskiej? To możliwe.

Polaków w czasach zaborów przekonywano  o ich niższości cywilizacyjnej, słabości kulturowej zwłaszcza wobec Prus  i Austrii. a polska wieś wskazywana jako symbol zacofania. Czasy komunistyczne tylko utrwaliły ten stan. A przecież system folwarczny, gospodarstwa rolne tworzył w I Rzeczypospolitej unikalny ekosystem współpracujących ze sobą ale i konkurujących organizmów gospodarczych. Majątki ziemskie przetrwały I wojnę światową i były w dużej swej części wzorcowymi gospodarstwami.  Polskie gospodarstwa z sukcesem potrafiły opierać się europejskiej konkurencji wprowadzając różne kreatywne  rozwiązania w zakresie upraw i zarządzania. Dobre wzorce szybko się przenosiły z większych na mniejsze gospodarstwa.  Dziś synonimem sukcesu jest na przykład dobrze imitowany gatunek muzyki stworzony za oceanem, we Francji, Włoszech, a muzyka polska zwłaszcza ludowa jest traktowana jako skansen i  przedmiot kpin “ światowych elit.”  Smutne, że polscy politycy,  także boją się polskich  rozwiązań, sięgając po “cudze” I “ sprawdzone”. Sfera publiczna woli zamawiać wytwory zagranicznej myśli technicznej niż oryginalnej polskiej. Polscy konsumenci także szukają obcych marek. W restauracjach przeważają kuchnie azjatyckie włoskie, francuskie nie polska.  Polscy producenci by sprzedać rodakom swoje produkty uciekają się do manipulacji polegających na tworzeniu obco brzmiących nazw produktów. I tak mamy sieci sklepów Reserved, Cropp, Gino Rossi a nie Kowalski i Sp.  W marketach często sięgamy po jogurty, sery z obco brzmiącymi nazwami. Jabłka z Austrii mimo swojej ceny mają stałe miejsce w polskich marketach. Trudno tu mówić o symetrii. Polska wieś umiejętnie łączy tradycję i nowoczesne gospodarowanie. To może być jej siłą.

Getto, Żydzi, Polacy, pamięć Wiadomości
Getto, Żydzi, Polacy, pamięć

Getto, Żydzi, Polacy, pamięć

Związki zawodowe – między tradycją a wyzwaniami współczesności Wiadomości
Związki zawodowe – między tradycją a wyzwaniami współczesności

Tylko 1,5 mln (na 17 mln prac.) to członkowie związków zawodowych. Liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wynosiła 1,3 mln, a 1,2 mln pracuje na umowę o pracę lub dzieło. Jak związki zawodowe mogłyby im pomóc?

Grafzero: Skrawki Krzysztof Jóźwik - recenzja Wiadomości
Grafzero: "Skrawki" Krzysztof Jóźwik - recenzja

"Skrawki" Krzysztofa Jóźwika to kolejny z cyklu thrillerów o śledztwach prowadzonych przez podkomisarza Krzysztofa Kalinowskiego. Tym razem akcja rozgrywa się w jednej z peryferyjnych dzielnic Warszawy, gdzie policja odnajduje resztki ludzkiego ciała. A Grafzero vlog literacki sprawdza jak się trzyma polski thriller.

POLSKA, WIELKA BRYTANIA, ZASZŁOŚCI Wiadomości
POLSKA, WIELKA BRYTANIA, ZASZŁOŚCI

POLSKA, WIELKA BRYTANIA, ZASZŁOŚCI

Symetrysta Macron, Chiny, USA i polska alternatywa Wiadomości
Symetrysta Macron, Chiny, USA i polska alternatywa

Symetrysta Macron, Chiny, USA i polska alternatywa

„LEWY” MAŁO ZNANY Wiadomości
„LEWY” MAŁO ZNANY

„LEWY” MAŁO ZNANY

Zboże a sprawa polska Wiadomości
Zboże a sprawa polska

Zboże a sprawa polska

Grzegorz Kuczyński: Wojna domowa w Sudanie. Obydwie strony są prorosyjskie z ostatniej chwili
Grzegorz Kuczyński: Wojna domowa w Sudanie. Obydwie strony są prorosyjskie

Obie strony krwawego konfliktu, który wybuchł w Sudanie, są prorosyjskie. Ale tylko jedna z nich, przy okazji zajmuje się okradaniem własnego narodu w porozumieniu z wagnerowcami. Niewykluczone, że bunt Generała Hemedtiego jest w dużym stopniu reakcją na próbę ukrócenia kontrabandy złota z Sudanu przez wojskową juntę.

HORRORY HURKACZA, SERCE SZCZĘSNEGO, GIERKI UEFA Wiadomości
HORRORY HURKACZA, SERCE SZCZĘSNEGO, GIERKI UEFA

HORRORY HURKACZA, SERCE SZCZĘSNEGO, GIERKI UEFA

PIERWSZE MECZE 2023 I WSPOMNIENIA „STAREJ” SPARTY 1987-1993-1997 Wiadomości
PIERWSZE MECZE 2023 I WSPOMNIENIA „STAREJ” SPARTY 1987-1993-1997

PIERWSZE MECZE 2023 I WSPOMNIENIA „STAREJ” SPARTY 1987-1993-1997

Ryszard Czarnecki: Niemcy. Syndrom szparagów plus... z ostatniej chwili
Ryszard Czarnecki: Niemcy. Syndrom szparagów plus...

Nie dziwię się, że nasi zachodni sąsiedzi zgrzytają zębami, iż zmieniły się relacje polsko-niemieckie. Nawet nie chodzi o kwestie polityczne, ale… gospodarcze i rynku pracy. Zeszły rok bowiem był dla gospodarki niemieckiej rekordowy, ale nie pod względem boomu ekonomicznego, tylko braku rąk do pracy. Mimo wyzwań związanych z wojną w Europie Wschodniej nieobsadzonych jest 630 tysięcy miejsc pracy. To tyle, ile wynosi (niemal) liczba mieszkańców Wrocławia (stolica Dolnego Śląska ma dokładnie 674 tys. mieszkańców).

Polityka zagraniczna RP – „wbrew tendencjom hegemonistycznym... Wiadomości
Polityka zagraniczna RP – „wbrew tendencjom hegemonistycznym"...

Polityka zagraniczna RP – „wbrew tendencjom hegemonistycznym"...

[Wywiad] Janusz Kowalski: Biomasa agro jest sojusznikiem polskiego węgla z ostatniej chwili
[Wywiad] Janusz Kowalski: Biomasa agro jest sojusznikiem polskiego węgla

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiceminister aktywów państwowych w latach 2019 – 2021. Współautor biografii śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Wiceprezydent Opola w latach 2014-2015. Radny miasta Opola w latach 2002-2006. Były wiceprezes zarządu PGNiG i członek zarządu PWPW. Absolwent prawa na Uniwersytecie Łódzkim.

Paweł Jędrzejewski: Dlaczego powstanie w getcie warszawskim wybuchło tak późno z ostatniej chwili
Paweł Jędrzejewski: Dlaczego powstanie w getcie warszawskim wybuchło tak późno

Funkcjonowanie niemieckiego mechanizmu ludobójstwa oparte było na kłamstwie, oszustwie, terrorze fizycznym i psychicznym oraz umiejętnym, cynicznym wykorzystywaniu nadziei na przetrwanie - najsilniejszej emocji wśród ofiar.

Grafzero: Zmierzch świata rycerzy Anna Brzezińska - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Zmierzch świata rycerzy" Anna Brzezińska - recenzja

Nowa książka Anny Brzezińskiej to opowieść o Europie XV i XVI wieku. "Zmierzch świata rycerzy" to historia o średniowieczu, renesansie i ludziach, którzy próbowali odnaleźć się w "czasach przejściowych". Grafzero vlog literacki próbuje odpowiedzieć na pytanie: dla kogo jest ta książka?

Ks. Janusz Chyła: Miłosierdzie stwarza nas na nowo z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Miłosierdzie stwarza nas na nowo

Drugą Niedzielę Wielkanocną przeżywamy jako Święto Bożego Miłosierdzia. Misją Kościoła jest służba potrzebującym duchowej oraz materialnej pomocy. I to w takiej kolejności. Działalność charytatywna realizowana przez Caritas, poszczególne parafia i wspólnoty kościelne ostatecznie może być także spełniana przez instytucje i wolontariuszy, który nie inspirują się Ewangelią. Natomiast w jednaniu ludzi z Bogiem, nikt Kościoła nie wyręczy. W dzisiejszej Ewangelii Jezus ustanawia sakrament pokuty i pojednania słowami: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J 20, 22-23). Zmartwychwstały Pan jest dostępny w mocy Ducha Świętego, aby przez posługę Kościoła kontynuować swoje nauczanie, m.in. w przypowieściach, a nade wszytko udzielać nam swojego miłosierdzia.

Rosja i grzechy Macrona Wiadomości
Rosja i grzechy Macrona

Rosja i grzechy Macrona

MACRON W PEKINIE CZYLI PRAGMATYZM A LA FRANCE Wiadomości
MACRON W PEKINIE CZYLI PRAGMATYZM A LA FRANCE

MACRON W PEKINIE CZYLI PRAGMATYZM A LA FRANCE

POLSKA, UKRAINA: razem, nie unikając trudnych spraw... Wiadomości
POLSKA, UKRAINA: razem, nie unikając trudnych spraw...

POLSKA, UKRAINA: razem, nie unikając trudnych spraw...

Emerytury
Stażowe