Trzeba było 5 lat dyskusji, przerzucania argumentów, zbierania podpisów, ulicznych protestów, podpisywania porozumień, żeby poeksperymentować na Polakach. Żeby część musiała dłużej pracować, a niekiedy żebrać o pomoc w opiece społecznej. Bo byli i tacy, którzy po wydłużeniu wieku nie mogli dobić do emerytalnej przystani, a pracę zwyczajnie stracili. Teraz wracamy do emerytury w wieku 60 i 65 lat. Polacy się cieszą, ale i boją kolejnych zmian. Tematem numeru najnowszego TS jest reforma systemu emerytalnego.
Funkcję objął 1 września. Chudkiewicz jest dziennikarzem od lat związanym z tą gazetą. Pracę w "TS" rozpoczął w 2009 roku. Dotychczas w Tygodniku odpowiadał za tematykę gospodarczą, obecnie zajmuje się głównie kwestiami politycznymi.
„To niezgodne z konstytucją” – ta fraza często pojawia się w retoryce stosowanej przez opozycję, krytykującą kolejne pomysły rządu. Czy jednak owa – uświęcana niemal – obecna konstytucja, o której mówi się, że została napisana przez elity dla elit, rzeczywiście powinna dalej stanowić filar polskiego państwa? Prezydent Andrzej Duda i NSZZ Solidarność mówią w tej kwestii jednym głosem: potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej.
Niedawna oprawa kibiców Legii Warszawa przypominająca światu niemieckie zbrodnie na cywilach podczas Powstania Warszawskiego, na nowo wywołała dyskusję na temat odszkodowania dla Polski za zniszczenia poniesione w II wojnie światowej.
"Elity III RP widzimy jak w soczewce w Sądzie Najwyższym, to te same elity, które od dwudziestu paru lat próbowały decydować co się w Polsce dzieje. Teraz wchodzą w spór kompetencyjny z władzami wybranymi demokratycznie i próbują pokazywać, że dalej mają coś do powiedzenia, próbują przekonać nas, że mają racje i to do nich należy monopol na to jak ma wyglądać rzeczywistość w Polsce. Ja uważam że ich czas się skończył i w tym sporze to Prezydent ma rację" - mówił publicysta "Tygodnika Solidarność".
Sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą – to słynne powiedzenie idealnie pasuje do aktualnej sytuacji w szeregach opozycji, gdzie toczy się gra o tron.
„Reforma sądownictwa staje się faktem. Mimo dramatycznych, a czasem komicznych sprzeciwów totalnej opozycji oraz ludzi, którzy wyszli na ulicę, PiS przegłosowało zaplanowane zmiany. Czekając na podpis prezydenta, zastanawiamy się: co naprawdę nas czeka i dlaczego opór niektórych środowisk jest tak wielki?” - pisze Maciej Chudkiewicz. Tematem numeru są niedawno przyjęte ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.
O zawłaszczaniu marki Solidarności, antyrządowej aktywności Lecha Wałęsy i Władysława Frasyniuka, pomocy socjalnej dla byłych związkowców – między innymi o tym w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność opowiada Jan Olszewski, były premier rządu RP, adwokat i publicysta.
Krytycy prof. Szyszko rzadko odnoszą się merytorycznie do jego racji, skupiając się na populistycznych hasłach w stylu: ratujmy przyrodę przed PiS. Łatwiej jest przypiąć ministrowi medialną łatkę, trudniej podjąć z nim rzeczową debatę, której nie unika. Kup „Tygodnik Solidarność” i poznaj racjonalne argumenty ministra w rozmowie z Anną Brzeską. To okazja, by wyrobić sobie własne zdanie.
Bez wątpienia Tygodnik Solidarność jest jednym z najbardziej opiniotwórczych magazynów zajmujących się szeroko rozumianą tematyką społeczną, związkową i polityczną. Na jego łamach można znaleźć ciekawe felietony, fachowe opinie, informacje z prawa pracy, a także te dotyczące życia codziennego i bieżącej polityki. Od niedawna strona www Tygodnika Solidarność cieszy się nową, nowoczesną szatą graficzną, dostosowaną do aktualnych trendów. Stała się przez to bardziej przyjazna dla czytelników i milsza dla oka.
Najnowszy numer TS porusza problem wykluczenia transportowego. Inspiracją do jego napisania była informacja, że na początku wakacji spółka Arriva zlikwiduje połączenia autobusowe na Podkarpaciu. Odcięte od świata zostaną m.in. Ustrzyki Górne. „Brak dostępu do transportu publicznego przy jednoczesnym braku samochodu często spycha ludzi na margines społeczeństwa. A problem dotyka nie tylko Podkarpacia” - pisze Andrzej Berezowski.
Na Twitterze mamy nowy ciekawy hashtag #znajdź_różnice, chodzi w tym wypadku o porównanie osób uhonorowanych za zasługi przez dwa różne polskie media- Tygodnik Solidarność i Gazetę Wyborczą
Polska jest w pewnym sensie beneficjentem Brexitu, jeśli chodzi o przenoszenie się inwestorów z Anglii do innych krajów. A pytanie do Polaków z Wielkiej Brytanii powinno brzmieć: czy wolicie pracować w banku inwestycyjnym w City, czy w tym samym banku w Polsce, blisko swojego rodzinnego domu, za nieco mniejsze lub porównywalne pieniądze po uwzględnieniu kosztów życia? M.in. o tym, czy i dlaczego Polacy z Wysp powinni zastanowić się nad powrotem do kraju, z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim rozmawia Anna Grabowska. Cały wywiad w najnowszym numerze Tygodnika.
W żadnym cywilizowanym kraju, poza Polską, nie ma sytuacji, w której właścicielami 90 proc. mediów lokalnych są spółki z jednego, obcego kraju: Niemiec. W każdym normalnym, cywilizowanym kraju nie pozwala się na monopole i walczy się z nimi. Jeżeli w jakimś obszarze gospodarki doszło do tego, trzeba monopol po prostu rozbić – mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
"Polacy na wszystko narzekają. Tak jak my. Tylko my mamy na co" – przekonuje pochodząca z Ukrainy Kateryna. Najnowszy numer Tygodnika Solidarność o Ukraińcach w Polsce.
Z uwagą przeczytaliśmy artykuł red. Macieja Chudkiewicza pt. „Milcz, płać, wynoś się”, opublikowany w Państwa tygodniku. Uważamy, że obrazuje on polską rzeczywistość okołorozwodową, dotyczącą małżonków, z których aż ok. 40% podejmuje decyzje o rozwodzie.
Tematem przewodnim najnowszego numeru Tygodnika Solidarność jest kwestia nierównowagi w przyznawaniu rodzicom praw opieki nad dziećmi po rozwodzie. „System prawny w Polsce sprowadza ojców do roli bankomatów. Po rozwodzie odbiera im się prawo do decydowania o dziecku, kontaktów z nim i wpływu na jego życie. Mają płacić. A jak nie, to do więzienia” - pisze Maciek Chudkiewicz.
Tematem numeru najnowszego Tygodnik Solidarność jest potrzeba strategii w szkolnictwie wyższym. Kogo dziś kształcą uczelnie? Kogo powinny kształcić? Kto powinien być odpowiedzialny za wyznaczenia celów uczelnią? Jak kształcić bezrobotnego? Na te pytania starają się odpowiedzieć autorzy artykułów: Andrzej Berezowski, Anna Grabowska i Maciej Chudkiewicz.
W kwestiach systemowych Solidarność popiera działania rządu, ale jeśli chodzi o sprawy branżowe nie ma naszej zgody na jakiekolwiek zaniechania i nieprawidłowe działania – zaznacza Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską. Tematem numeru są problemy górnictwa i hutnictwa Śląska
U poczatków związku zawodowego NSZZ Solidarność leży walk w obronie wartości - godności każdego człowieka, wolności, prawdy. Tym wartościom Solidarność nigdy się nie sprzeniewierzyła. Zawsze tam gdzie odbywają się patriotyczne uroczystości łopocą flagi Związku. Dbanie o prawdę historyczną, krzewienie wiedzy o przeszłości - to też elementy działalności związku. A sam od chwili powstania Tygodnik starał się odkłamywać historię najnowszą. Tym ideałom hołduje, a nawet jest ich symbolem Człowiek Roku Tygodnika Solidarność prof. Krzysztof Szwagrzyk