[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Czy powstanie polityka współpracy z Polonią? Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Czy powstanie polityka współpracy z Polonią?

Piszę na tematy polonijne od 2012 roku. W swoich artykułach staram się nie krytykować rządzących, ale sugerować pomysły i rozwiązania funkcjonujące w innych krajach. Przed każdymi wyborami można usłyszeć od polityków fantastyczne pomysły o tym: jak wyzwolić ogromny potencjał światowej Polonii.

M. Ossowski, red. nacz. TS: Ze swoim pragnieniem wolności znaleźliśmy się znów pomiędzy dwoma totalitaryzmami Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. "TS": Ze swoim pragnieniem wolności znaleźliśmy się znów pomiędzy dwoma totalitaryzmami

Parlament Europejski podjął kolejną rezolucję skierowaną przeciwko Polsce, w której stwierdza rzekome naruszenia praworządności oraz praw mniejszości. Rezolucję poprzedziła debata, w której były mocno podniesione kwestie nieistniejących „stref wolnych od LGBT” w Polsce. Kłamstwa lokalnych aktywistów LGBT. Stało się to 17 września, 81. lat po podstępnej agresji Sowietów na Polskę. Jakże to symboliczne.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Sowiecki nóż w polskich plecach. Płużański o rosyjskiej propagandzie Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność: Sowiecki nóż w polskich plecach. Płużański o rosyjskiej propagandzie

Nie tylko w dzisiejszej Rosji, ale w Europie, a nawet na świecie zbyt często przyjmuje się sowiecką propagandę, że wojna zaczęła się od ataku III Rzeszy na ZSRR, czyli od operacji Barbarossa. Wtedy Rosja może przedstawić siebie najpierw jako ofiarę, a potem głównego gieroja i wyzwoliciela – pogromcę faszyzmu. A antypolski pakt Ribbentrop-Mołotow, czyli faktyczny początek wojny, w tym wszystkim ginie – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Tadeusz Płużański. To właśnie rosyjskiej propagandzie wokół inwazji sowieckiej w 1939 r. w dużej mierze poświęcony jest najnowszy numer „TS”. 

Rola załogi we wprowadzaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych Wiadomości
Rola załogi we wprowadzaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych

W dniu 4 października 2018 r. została uchwalona ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1342). Akt ten określa zasady gromadzenia środków w PPK, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK. Same PPK są tworzone w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ustawie

[Felieton TS] Karol Gac: Sięgnąć po młodych Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: Sięgnąć po młodych

Pierwotnie miałem napisać felieton o czymś innym. Jednak mój szanowny kolega z łamów „Tygodnika Solidarność” oraz szef portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa wprost nawiązał do naszej dyskusji w jednej z telewizji, w której zastanawialiśmy się, w jaki sposób PiS powinien sięgnąć po młodych. A skoro już mnie wywołano, to odpowiem na łamach „Tygodnika”.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewcz: Rewolucyjne partie żydowskie Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewcz: Rewolucyjne partie żydowskie

    Sytuacja rewolucyjnych partii żydowskich po komunistycznym przewrocie w Rosji to niezły galimatias. Historyk Brendan McGeever podkreśla, że „Bund odmówił kolaboracji z bolszewikami wiosną 1918 r. Na swej konferencji w Moskwie w maju 1918 r. przegłosowano rezolucję instruującą wszystkich członków Bundu, aby kontynuowali odmawianie jakiejkolwiek formy kooperacji z «biurokratycznym» Komisariatem Żydowskim, którego wkluczenie żydowskich socjalistycznych i bezpartyjnych członków służyło za przykrywkę dla ich «niedemokratycznego charakteru»... Bundyści często wyśmiewali fakt, że bolszewicy pracowali tak blisko z Poalej Syjon, partią, która miała na celu stworzenie żydowskiego kraju w Palestynie”. 

[Felieton TS] Rosemann: Margot, querowa Polski królowa Wiadomości
[Felieton "TS"] Rosemann: Margot, querowa Polski królowa

Za tytuł wziąłem sobie hasło, które zobaczyłem na zdjęciu z jakiejś manifestacji w obronie czy też na cześć Michała Sz. uważającego się za osobę niebinarną o imieniu Margot. Trochę z premedytacją o tym „uważaniu się” napisałem, bo Michał chyba ma taki sam kłopot ze swoją „binarnością” jak z męskością, zapominając, że niebinarność (czymkolwiek jest) wyklucza bycie zarówno mężczyzną, jak i kobietą. Ale nie o tym chcę pisać, czy jest Michał naprawdę niebinarny czy nie, ale o królowaniu Margot.

[Felieton TS] Cezary Krysztopa: Ordo Caritatis Wiadomości
[Felieton "TS"] Cezary Krysztopa: Ordo Caritatis

Nie pamiętam, czy o tym pisałem, czy nie, ale w szkole podstawowej przezywano mnie „doktorem”. Działo się tak dlatego, że zapłaciłem kiedyś koledze pięćdziesiąt złotych, żeby nie dręczył żaby, którą przyniósł do klasy. Wtedy kolegom nie mieściło się w głowie, że można być tak głupim, żeby wydać pieniądze, które mogłem wydać na lody, na jakąś żabę. Zresztą, zawsze, podobnie jak i dzisiaj, byłem uważany za dziwaka.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Śmierdząca sprawa wszędzie jest podobna Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Śmierdząca sprawa wszędzie jest podobna

W ostatnim felietonie pisałem między innymi na temat filmu dokumentalnego: „Seattle is Dying”. Sprawę mieszkańców wielkich miast i ich rosnącego niezadowolenia można przeanalizować właśnie na przykładzie miasta Seattle.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Solidarność z Białorusią Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": "Solidarność" z Białorusią

Za nami wizyta Piotra Dudy w Mińsku oraz spotkanie przewodniczącego Solidarności ze Swiatłaną Cichanouską w Warszawie. To właśnie aktywności NSZZ Solidarność w kwestii protestów na Białorusi poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Dwie Ameryki – którą wybierze zwykły obywatel? Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Dwie Ameryki – którą wybierze zwykły obywatel?

W ostatnim felietonie pisałem o konwencji demokratów w Milwaukee, dziś będę pisał o dwóch narracjach, o dwóch Amerykach. Wszyscy są zgodni co do jednego: że będą to najważniejsze wybory prezydenckie w historii Stanów Zjednoczonych i być może całego świata.

[Felieton TS] Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Powyborcza próżnia polityczna Wiadomości
[Felieton "TS"] Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Powyborcza próżnia polityczna

Po wyborach prezydenckich miał być wielki ruch w polityce: nowe formacje, nowe pomysły, nowe strategie, może nawet nowe partie, a wszystko po to, by złamać wreszcie polityczny duopol, który zaciekle walczy ze sobą od piętnastu już lat. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Cały zapał do nowej ofensywy skierowanej przeciwko Prawu i Sprawiedliwości gdzieś przepadł (poza mediami), a wszystko, co dzieje się w Koalicji Obywatelskiej, przypomina bazar, a nie merytoryczną debatę o tym, jak pokonać PiS.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Bolszewickie kadry Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Bolszewickie kadry

    Zanim zastanowimy się na temat kadr bolszewickich, zacytujmy wypowiedzi na ten temat kilku autorytetów. Bundysta, a potem bolszewik, Moisze Rafes stwierdził, że „Prawdziwie rewolucyjne elementy proletariackie na Ukrainie znajdowały się w masie proletariatu mniejszości narodowych – Rosjan i Żydów”. Abram Beilin, aparatczyk bolszewicki, tłumaczył w 1927 r., że  „Jeśli w pierwszych porewolucyjnych latach udział Żydów w naszym aparacie poważnie przewyższała obiektywną określoną wagę Żydów w kraju, w obecnym okresie obserwujemy, że ta rozbieżność została wyrównana”. 

Jak oceniono wystawę Droga ku wolności? Zobacz opinie naszych gości Wiadomości
Jak oceniono wystawę "Droga ku wolności"? Zobacz opinie naszych gości

Po otwarciu wystawy "Droga ku wolności" poprosiliśmy naszych gości specjalnych o wyrażenie swojej opinii na temat takiej komiksowej formy opowiadania o historii Polski. Jak oceniają wystawę przygotowaną przez "Tygodnik Solidarność" i co myślą o takim popkulturowym przekazie? Zobaczcie nasze wywiady.

[Felieton TS] Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Powyborcza próżnia polityczna Wiadomości
[Felieton "TS"] Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Powyborcza próżnia polityczna

Po wyborach prezydenckich miał być wielki ruch w polityce: nowe formacje, nowe pomysły, nowe strategie, może nawet nowe partie, a wszystko po to, by złamać wreszcie polityczny duopol, który zaciekle walczy ze sobą od piętnastu już lat.

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: Dwóch Kopaczewskich Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: Dwóch Kopaczewskich

Był 1982 r. Czerwona noc stanu wojennego. W rzeszowskich „Nowinach”, organie KW PZPR, Ryszard Bereś napisał reportaż z Piask, rodzinnej miejscowości Kopaczewskiego: „Gdy w prasie i programach telewizyjnych zaprezentowano ekstremalne antysocjalistyczne poglądy i działalność przewodniczącego MKR [Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego] Solidarność Regionu Rzeszowskiego – Antoniego Kopaczewskiego, tutejsze społeczeństwo skojarzyło te fakty z «wyczynami» osoby o tym samym imieniu i nazwisku, znanej tutaj pod pseudonimem «Lew». Antoni Kopaczewski «Lew» był bowiem w latach 1944-1946 dowódcą bandy WiN, oddziału reakcyjnego podziemia, mającej na swym koncie kilkadziesiąt morderstw, szereg napadów i rabunków, będącej wówczas postrachem dla mieszkańców gminy Piaski i okolicznych wiosek”.

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Inny Kościół, inny świat? Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Inny Kościół, inny świat?

Czy pandemia koronawirusa będzie istotnym elementem w programie reformy Kościoła, jaki prezentuje papież Franciszek? Czy będziemy świadkami przyspieszenia w tej dziedzinie?

Jutro rusza 31. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Który z Polaków może powalczyć o zwycięstwo? Wiadomości
Jutro rusza 31. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Który z Polaków może powalczyć o zwycięstwo?

Można powiedzieć – udało się! Mimo wszystkich przeciwności losu rusza 31. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. To edycja wyjątkowa – nie tylko w związku ze zmienionym przez pandemię COVID-19 terminem, ale również przez to, że to Wyścig, który uczci 40. rocznicę powstania "Solidarności".

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: XXXI Wyścig Solidarności i Olimpijczyków Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": XXXI Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Można powiedzieć – udało się! Mimo wszystkich przeciwności losu rusza 31. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. To edycja wyjątkowa – nie tylko w związku ze zmienionym przez pandemię COVID-19 terminem, ale również przez to, że to Wyścig, który uczci 40 rocznicę powstania Solidarności – czytamy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: Urodzony w KL Stutthof Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: Urodzony w KL Stutthof

Już 2 września 1939 r. Niemcy uruchomili pierwszy obóz koncentracyjny i zagłady dla Polaków – Stutthof pod Gdańskiem. Andrzej Kaźmierczak urodził się tu w 1944 r. Z obozowego szpitala pielęgniarka przeniosła go w koszu z bielizną do pralni. Po paru miesiącach przez Bramę Śmierci został wywieziony na wolność. Był przeznaczony do germanizacji, ale adoptowało go polskie małżeństwo.

Emerytury
Stażowe